Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

0 715

C Vitamini Nedir?

8545_12– Kimyasal adı Askorbik Asit olan, C Vitamini, yapısı gereği vücutta üretilmiyor bu sebepten dolayı dışarıdan besinlerle temin edilmesi gereken bir vitamin çeşididir.

– C vitamini suda çabuk çözünen ve alkali ortamda oksidasyon sürecine giren bir yapıya sahiptir. Oksidasyon sürecini ısı, oksijen ve ışık gibi etkenler hızlandırıcı bir yönde etkiler. Önemli bir ayrıntı daha mevcut, C Vitamini, asidik ortamlara karşı dayanıklı bir yapıdadır.

C vitamini turunçgillerde, çilek, ahududu, kivi gibi meyvelerde ve brokoli, domates, lahana gibi sebzelerde bol bir şekilde mevcuttur. Bu besinleri düzenli bir şekilde tüketmek, vücudun c vitamini isteğinin temin edilmesini sağlar.

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar ve Belirtiler Nelerdir?

8545_15C vitamini vücudun enfeksiyonlara karşı olan direncinde büyük bir role, öneme sahiptir. Kişi de C vitamini eksikliği mevcutsa vücudunun direnci zayıflamış olur, hastalıklara daha çok yakalanmaya başlar ve hastalıklar daha uzun bir süre içinde iyileşme gösterir.

– C vitamini diş ve diş eti sağlığında önemli bir role sahiptir. C vitamini eksikliğinde diş etlerinde kanamalar meydana gelmeye başlar ve daha ileri safhalarda ise diş eti çekilmeleri meydana gelebilir. Dişlerin bakterilere karşı direnci zayıflar ve dişlerde çürüme meydana gelmeye başlar, çürüme kolaylaşır.

– C vitamini eksikliği sonucu ciddi bir hastalık olan skörbüt meydana gelebilir. Öyle ki bu hastalık c vitamini eksikliği sonucu oluşabilecek en ciddi hastalıktır diyebiliriz. Skörbüt hastalığı diş etlerinde uzun süreli kanamalar, yaraların normalden yavaş bir şekilde iyileşmesi, dişlerde çürümelerin artması, çeşitli diş ve diş eti rahatsızlıklarının oluşumunun artması gibi belirtilere sahiptir. Skörbüt hastalığı tedavi edilmediği taktirde ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilir hatta en ileri safha olan ölüm meydana gelebilir. Bu sebepten dolayıdır ki C vitamini tüketimine çok önem verilmesi gerekiyor.

– Günümüzde çoğu kişi çeşitli hastalıkların oluşumunu engellemek amacıyla C vitamini tüketimine bir miktarda olsa da önem veriyor fakat bu vitaminin asıl önemi, işlevi bilinmiyor ve vücudun optimal işleyişine devam etmesi için yeteri kadar C vitamini tüketimi yapılmıyor ve kişi de kalp rahatsızlıkları, ani inme-felç gibi sorunlar ve çeşitli enfeksiyonel rahatsızlıklar baş gösterebiliyor. C vitamini, vücudun enfeksiyonlara karşı asıl cephanesidir ve bu cephanede azalma meydana geldiği takdirde vücut enfeksiyonlara karşı büyük ölçüde dirençsiz bir hal alır.

C Vitamini Eksikliğinin Teşhisi ve Tedavisi

– C vitamini eksikliğinden şüpheleniyorsanız ve belirtileri bir süredir yaşıyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz size beslenme şeklinizle ilgili sorular sorup, sizde mevcut olan belirtileri tespit edecektir. Bu işlemin sonucunda ise sizden kan testi yaptırmanızı isteyecektir. Kan testi sonucu sizde mevcut olan vitamin eksiklikleri ortaya çıkacaktır. Teşhis koyulduktan sonra sıra geliyor tedaviye.

– Tedavisi ise son derece basit, doktorunuz size dengeli ve optimal bir diyet yani beslenme şekli hazırlayacak, bu diyet şeklini uygulamaya başladığınız takdirde c vitamini eksikliği belirtileri kısa süre içinde azalmaya başlar ve bir süre sonra tamamen kaybolurlar.

– Doktorun hazırladığı diyet şeklinin yanında sizde C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Doktorunuz belirli bir süre sonrasına sizden tekrar gelmenizi isteyebilir, yapılan kontrol sonucu C vitamini eksikliğiniz ortadan kalkmış ise hazırladığı diyet şeklini bırakmanızı isteyebilir fakat takviyeyi bıraktıktan sonra C vitamini tüketimine aynı şekilde özen göstermeniz gerekiyor yoksa kısa bir süre sonra tekrar aynı sorunlar baş gösterebilir.

– C vitamini eksikliğine sahip kişiler kısa süre içinde iyileşebilirler fakat bu süreç kişiye göre değişiyor, günler veya haftalar sürebilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.