Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Narenciyeye Alternatif Bir Bitki; Pitaya

0 125

fft20_mf4753637Anavatanı Vietnam olan, ülkemizde 2014 yılından itibaren Mersin ve Antalya illerinde deneme üretimine başlanan, narenciyeye alternatif olarak üretilmesi amaçlanan bir meyve türüdür. Hylocereus cinsi bir kaktüs meyvesidir. Latincesi Hylocereus undatus’dur. Kaktüs yapraklarının üzerine yapışmış meyve gibi durmaktadır. Bu bitkiler sadece gece çiçek açtığından tozlanma yarasa, güve gibi canlılarla sağlanmaktadır. Çiçekleri geceleyin açmakta sabahleyin solmaktadır. Bu nedenle de bu bitkiye gecenin kraliçesi denilmektedir. Çiçekleri beyaz taç yapraklar, içerisinde sarı renkte ters deniz anası görüntüsü vererek dizilmiş çok sayıda erkek organ ve bir adet dişi organdan oluşmaktadır. Çiçekleri hoş kokuya sahip olduğundan bitki süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Tatlı ve ekşi türleri mevcuttur. Etli kısımları kırmızı olanlar, beyaz olanlara göre daha tatlı aromaya sahiptir. Kırmızı kabuk ve beyaz etli kısımdan oluşan Kırmızı pitaya, kırmızı kabuk ve kırmızı etli kısımdan oluşan Kosta Rika Pitayası, sarı kabuk ve beyaz etli kısımdan oluşan Sarı Pitaya olmak üzere üç farklı tatlı pitaya çeşidi vardır. Meyve içerisinde kiviye benzer şekilde çörek otu gibi küçük tohumlara sahiptir.

Yapılan denemelerden Akdeniz iklimine uygun bitki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öyle ki ilk dikildiği yıl beklentinin üzerinde ürün alınmıştır. Dondurma, salata, yemek, tatlı yapımında ve ilaç sanayisinde kullanılan bir meyvedir. Bunlarla birlikte sıkılarak suyu içilmekte ve meyve kabuğu boya sanayisinde kullanılmaktadır. Meyve ağırlığı ortalama 300 gram olup bir kilograma kadar çıkanları da bulunmaktadır. Meyve büyüklüğünü göre değişmekle birlikte, 2016 yılı adet fiyatı 11 TL-16 TL arasında değişmektedir. Mevcut hastalık ve zararlısı olmadığından yetiştirilmesi sırasında herhangi bir ilaç kullanılmamaktadır. Bununla birlikte bitki, güneş yanığı ve kırağıdan çok fazla etkilendiğinden fazla ilgi istemektedir. Tohumların toprak veya komposta ekimi yapılarak üretim sağlanabileceği gibi sağlam gövdelerinden bir kesilip toprağa dikilip bunlardan kök oluşumu sağlanarak da üretilebilmektedir. Tohumlar ekiminden itibaren 10-15 gün sonra çimlenme görülmektedir. Yıl içinde bir ağaçtan 6-7 adet meyve alınabilmektedir.

Pitaya Meyvesinin Faydaları

– C vitamini Kalsiyum, Potasyum, Demir ve lif içeriği yüksek bir meyvedir.
– Vücudun nem dengesini kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.
– Tip 2 diyabet hastaları için tavsiye edilen meyvedir.
– Yüksek tansiyonu önlemektedir.
– Antioksidan içeriği sayesinde kanseri önlemede fayda sağladığı söylenmektedir.
– Gözlerin görme yeteneğini güçlendiren bir meyvedir.

Not: Bu yazı bilgi amaçlıdır. Reçete olarak kullanılmaz.
Kaynakça:
bitkicenter.com
haberturk.com

Yazar:Çiğdem Aydın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku