Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cam Nasıl Yapılır?

0 676

Cam Nasıl Yapılır?Cam ilk kez 4000 bin yıl önce mısırlılar zamanında ortaya çıktı. O zaman yapılarda kullanılmamasına rağmen bazı küçük eşyalarda kullanılırdı. Ama 18 inci yüzyılın sonundan itibaren cam artık lüks bir öge olmaktan çıkıp çelik ve beton kadar popüler bir yapı malzemesine dönüşmüştür. Düz cam ve birkaç değişik ham maddenin biraz suyla karıştırılmasından imal edilir. Bu malzemeler silis kumu, soda külü, dolomit, magnezyum, ve karbonattan oluşan bir çeşit beyaz mermer, kireç taşı , nefalisinik, bir çeşit taneli volkanik taş ve rafine edilmemiş sodyum sülpaktır. Süreç beslenme haznesinden yeniden dönüştürülen cam parçalarının ham malzemelerle boşaltılmasıyla başlar. Bu maddeler hepsi eritilir sürecin devamında bu karışım gazla çalışan büyük fırına gider.

Fırının içindeki sıcaklık 1500 sg derecededir. Bu fırın 1500 ton erimiş camı içine alabilir. Bu yinelenme odasındaki hava, 1000 dereceye kadar ısıtılır karışımın malzemeleri eriyip ve birbirine karışmaya başlar ve erimiş cam karışımı oluşur. Bu homojenleştirici camı kendi derecesine eşitlemek için karıştırır. Boşaltım bir kaç saat içerisinde bitirilir. Cam endüstrisinde bu makineye en büyük merdane denir. Camı düzleştirmek için likit kalay küvetin üzerine boşaltılır karamela kadar yumuşakken bir şeridin içine kalıplanır. Sıcağa bağlı olarak kırılmaması için kalay küvetteki tüm malzemeler su ile soğutulur. Küvetten çıktığında camın sıcaklığı 600 drc dedir ve cam tekrar soğutulmalıdır. Devasa cam şeritler 3.3 metre enindedir. Cam şerit nazik bir biçimde yuvarlayıcıların üzerinde hareket ederken yol boyunca kademeli olarak soğutulur. ilerleyen camlar hala yumuşaktır cam merdanenin altından geçerek düzgün halini alır.

Cam Nasıl Yapılır?Lazer tarayıcı kalınlık ve yoğunluğu, mm, %1 hassasiyetinde ölçer, ve cam sertleşir sonraki aşama kesim çok sert tungsten karpit yuvarlayıcı camın üzerine kesimden önce camın üstünde uzunlamasına bir çentik atar. Daha sonra diğer tarafa çentik atılır ve cam kolaylıkla ayrılır cam şeritler ayrılır ve konvoyor üzerinde ilerler ve merdane kırıcıları cam levhaların fazlalıklarını keser geriye kalan parçalar daha sonra dönüştürülmek üzere yerde bulunan kaydırma oluğuna düşerler kauçuk kaplı merdaneler cam levhaları incelme bölümüne götürür incelme bölümüne gittikleri zaman büyük cam levhalar dikkatle ters yüz çevrilir. Cam olası bir hataya karşı flüoresan lambalarla dikkatle incelenir. İnceleme bitikten sonra cam levhalar son bir kez kontrolden geçtikten sonra dikey olarak depolanır.

Yazar: Fatih Bolelli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku