Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Başyapıt: “Helsinki Katedrali”

0 269

Helsinki Katedrali, Avrupa Birliği’ne 1995 yılında resmi olarak tam üye olan Finlandiya‘nın başkenti Helsinki’de bulunur. Avrupa’nın ve dünyanın en önemli yapıtları arasında kabul edilen Helsinki Katedrali, İskandinav coğrafyası için de son derece değerli bir başyapıt olarak lanse edilir. Konum olarak başkent Helsinki’de yer alan bu eser, adını da bulunduğu şehir Helsinki’den alır. Kuzeyin en soğuk ve en eşsiz doğa harikalarına sahip ülkelerinden biri olan Finlandiya’nın en önemli yapıtlarından biri kabul edilen Helsinki Katedrali, gerek ülkenin gerekse de başkent Helsinki’nin en çok ziyaretçi çeken destinasyonlarından biridir. Başkent Helsinki’nin merkezinde yer alan Helsinki Katedrali, tam olarak Senato Meydanı olarak ifade edilen bir bölgede inşa edilmiştir. Bu bölgede bünyesinde sadece Helsinki Katedrali bulundurmakla kalmaz aynı zamanda da şehrin diğer güzide ve önemli yapıları arasında kabul edilen Hükümet Sarayı ve Helsinki Üniversitesi’ni barındırır. Bu anlamda bu meydan şehrin ve aynı zamanda da ülkenin en gözde mekanı olarak kabul edilir. Aslında bir bakıma planlanan bu yapılaşmalarla beraber aynı yerde din, devlet ve de eğitim bir araya getirilmiştir.

BBir Başyapıt: "Helsinki Katedrali"u da Helsinki’yi diğer bütün Avrupa ve dünya şehirlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Şehrin en eski mekanı olarak kabul edilen bu meydanda yükselen Helsinki Katedrali, tıpkı meydan gibi şehrin en eski yapıtlarından biri konumundadır. Yapımına 19. yüzyılda başlanılan Helsinki Katedrali, bu anlamda şehrin en eski ve en görkemli dini figürlerinden biridir. Aslında ülke ve şehir baz alındığı vakit, çok sayıda dini figür olarak kabul edilen yapıya rastlamanız mümkündür. Öyle ki, bu yapıların çoğu da Helsinki Katedrali’nden daha da eski bir tarihte inşa edilmiş. Ancak hiçbiri Helsinki Katedrali kadar şöhretli kabul edilmez. Helsinki Katedrali’nin yapımına 1818 yılında başlanılmıştır. O dönem için Helsinki Katedrali olarak ifade edilmeyen bu yapı, St. Nicholas Kilisesi olarak anılmakta idi. Bakıldığı vakit, Aslında Avrupa mimarisinden daha çok Sovyetler Birliği esintileri görülen bu yapıt, dünyanın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. Finler için de son derece önemli olan bu eser, günümüze dek birçok tehlike yaşasa da halen başarılı bir şekilde ayakta durmaktadır.

Finlandiya’nın en önemli şehri olarak kabul edilen başkent Helsinki, adeta bir açık hava müzesi kıvamındadır. Zaten yüzden fazla müzesi bulunan şehir, sahip olduğu mimari ve barındırdığı tarih ile de ayrıca kendisini ziyarete gelenleri cezp etmektedir. Ülkenin en önemli şehri olması sebebiyle her yıl milyonlarca turisti kendisine çeken bu bölge, bu şöhretini biraz da Senato Meydanı’na borçludur. Bu meydanda yer alan 3 yapı şehrin ulusal simgesi olarak kabul edilir. Her yıl şehre ziyaret gerçekleştiren turistler kesinlikle Helsinki Katedrali uğrarlar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.