Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gece Korkuları Neden Oluşur?

0 1.220

Gece Korkuları Neden Oluşur?Gece korkularının en büyük sebebi karanlıktır. Karanlıktan daha çok çocuklar korkarken yetişkinlerde korkabilir. Gece korkularının oluşma sebebi genellikle insanın kendi iç dünyası ve kurguları ile baş başa kalmasından kaynaklıdır. Öncelikle çocukların gece korkularını incelersek özellikle 3-4 yaşlarındaki çocuklarda gece korkuları daha yoğun yaşandığı gibi 12 yaşına kadar da devam edebilir. Çünkü bu yaşlarda hayal güçleri gelişir. Bu korkular zamanla aşılsa da kalıcı izler de bırakabilir.
Çocuk, uyumadan önce odasında tek başına kalmışsa ve oda karanlıksa çocuklar farklı şeyler kurgulamaya başlar. Canavarların gelebileceğini düşünür. Yansıyan bir ışık, farklı bir şekil ya da ses çocuğun korkması için yeterlidir.
Çocukların hayal güçleri çok geniş olduğu için olmayan her şeyi var sayabilirler.

Çocuklardaki gece korkularını aşmakta en büyük görev ailelere düşer. Aile çocuğa gereken desteği verirse bu durum kolayca hallolur. Masal çağındaki çocuk gerçekliği anlamaya başladıkça kurgulardan dolayısı ile korkulardan da kurtulmuş olur. Öncelikle çocuk uykuya dalıncaya kadar kitap okumak, çocuğa uyku arkadaşı bir oyuncak vermek, uyumadan önce odasında vakit geçirmesini sağlamak, gece lambası ile odayı hafif aydınlatmak yararlı olabilir.
Eğer aile çocuğun gece korkuları ile baş edilemiyorsa, çocuk uykuya dalmaktan korkuyorsa, gece korkuları sık sık oluyorsa, uyku düzeni bozulmuş ise bir uzmandan yardım almak gerekir. Gece korkusu yaşayan çocuk aniden uyandırılmadan sarılarak onu sakinleştirmek faydalı olacaktır.

Gece Korkuları Neden Oluşur?Çocukluk çağında aşılamayan gece korkuları bütün yaşamı etkileyebilir. Bunun için mutlaka önlem alınmaya çalışılmalıdır.
Gece korkusu, uyku halindeyken de ortaya çıkabilir. Uykunun en derin anında bu korkular yaşanır. Bu korku bir kabus değildir.
Gece korkularının sebebi olarak ateş, yorgunluk, stres, uykusuzluk, kullanılan ilaçlar, aile içi huzursuzluk, kafa travmaları olarak gösterilebilir.
Yetişkinlerde çocuklara göre daha az gece korkuları yaşanır. Yetişkinlerde uyku düzeninden kaynaklı gece korkuları yaşanır. Psikolojik sıkıntıların bu duruma sebep olabileceği gibi madde bağımlılığı ve alkol kullanmak da etkilidir.
Yetişkinler gece korkularını hatırlayabilir ama çoğu zaman çocuklar hatırlamaz. Gece korkusunun belirtisi olarak uykudan aniden uyanmak, hızlı nefes alma, ter, hızlı kalp atışı, sebepsiz korkudur.

Gece korkusu yaşayan kişi uykudan aniden uyandırılmamalıdır. Terapiler ve doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar iyi gelir. Uykuya dalmadan önce ılık bir duş, kitap okumak iyi gelir. Gece korkularının sebebi araştırılmalı ve altta yatan sebebe göre çözüm aranmalıdır. Bu neden doktor yardımıyla ortaya çıkarılabilir.
Gece korkuları yaşayanlar hayatlarını düzene sokmalı, çok uykunun da az uykunun da gece korkularına sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

Gece Korkuları Neden Oluşur?Yatak odası sakin, temiz, güven verici, havalandırılmış olmalıdır. Bu kişiyi rahatlatır ve daha güzel bir uyku uyumasını sağlar.
Rahat ve verimli bir uyku yaşamı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için çok önemlidir. Gece korkusu yaşayan kişilerin zamanla yaşam kaliteleri düşer. Çünkü uykudan verim alamazlar. Bu yüzden gece korkuları ile baş etmek gerekir.

Kaynakça:
www.psikolojistanbul.com/gece-korkulari/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku