Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çatı İzolasyonu Nedir, Niçin Yapılmalıdır ?

0 412

Çatı İzolasyonu Nedir, Niçin Yapılmalıdır ?Eğer herhangi bir yapıyı inşa ediyorsanız, bu yapının temeli ve çatısı çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü çatı ve temel her zaman suya, ısıya ve soğuğa karşı en savunmasız alanlardır. Ancak uzman kişilerce doğru yapılırsa bu dezavantajlar, yapı için hiç kuşkusuz büyük bir avantaja dönüşür. Böylelikle yapınız, ısı, kullanım ve görsel olarak çok iyi bir konuma gelir. Bu yazımızda da biz çatı izolasyonu hakkında sizlere etraflıca bir bilgi vermeye gayret edeceğiz.
Çatı izolasyonu, binayı dış etkenlerin en önemlisi olan sudan korumak için binanın inşaat aşamasında uygulanan bir yöntemdir. İzolasyon malzemesi ile yapılan bu uygulama, binayı sudan koruyarak, su sızıntısını önleyip binanın ömrünü uzatmaktadır.

Çatı İzolasyonunda Membran Çok Önemlidir !

“Membran” denen su geçirmez bir malzeme ile su yalıtımı yapılarak çatı her türlü su tehdidinden korunmaktadır. Çatı izolasyonu dediğimiz bu uygulama ile membran ile kaplanan çatı geri dönüşü zor tadilatların önüne geçilmektedir. Ancak membran dediğimiz malzeme çok doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Membran çatının kıvrımlarında eğer doğru bir şekilde zemine yapıştırılamazsa, her ne kadar membran su geçirmez bir malzeme olsa da, aradaki boşluklardan su sızıntısı devam edecektir. Bu nedenle membranın kalitesi ne kadar önemli ise onu kullanan ellerin de bir o kadar uzman olması gerekir.

Çatı İzolasyonun Birçok Faydası Vardır !

Çatının yapım aşamasında, olmazsa olmaz imalatından biri olan su yalıtımı, sağlıklı bir şekilde yapılmazsa çatıda çok ciddi bir şekilde su sızıntısına neden olmaktadır.
Örneğin kiremit kaplanacak bir çatıda, kiremit altına yapılan membran ile su yalıtımı, sağlıklı bir imalat olmazsa ilk yağmur yağışında su problemlerini ortaya çıkaracaktır. Geri dönüşü zor olan, kapanmış bir imalat inşaat sektöründe daha fazla masrafa ve zarara yol açacak imalattır. İşte çatı izolasyonu bu yüzden mutlaka yapılmalıdır.
Çatıda su yalıtımı yapılması için kullanılacak yalıtım malzemesinin en önemli özelliği, su geçirmez, mevsim şartlarından onlarca yıl etkilenmeyecek yapıda olmasıdır. Piyasada farklı kalitelerde ve özelliklerde bulunan bu malzemelerin binanın ömrünü uzatacak kalitede seçilmesi önemlidir.

Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Çatı izolasyonu yapılırken, malzemenin delinmemesi ve bütün yüzeyi kapatacak şekilde yapılması gerekmektedir. Özellikle çatıda bulunan havalandırma, baca çıkışları gibi yüzeyleri çıkıntılı yüzeylerin veya eğri, kıvrımlı bölgelerin doğru kaplanması su yalıtımı için önemlidir.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.