Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kırmızı Renk Neden Boğaları Kızdırır?

0 2.985

 

Kırmızı Renk Neden Boğaları Kızdırır?Kızdırılan boğaların gözü hiçbir şey görmez, saldırmaya odaklanırlar. Matadorlar kızdırılan boğaya kırmızı pelerin sallarlar ve boğa pelerini görünce kızar. Peki, bunun sebebi nedir?
Aslında boğaların kırmızı görünce öfkelendiği inancı tamamen yanlıştır, çünkü üzülerek belirtmeliyiz ki boğalar aslında renk körüdürler ve kırmızıyı diğer renklerden ayırt edemezler. İspanya’ da boğaların kırmızı renge saldırdığı inancı, matadorların genelde kırmızı elbise kullanmaları nedeniyle yaygınlaşmıştır. Zaten kırmızı ya da renkli elbiseleri görünüşe önem verdikleri için yani dikkat çekmek amaçlı giyerler.

Kırmızı, aslında insanları etkileyen bir renktir. Bu rengin neden insanları etkilediğine dair yapılan çeşitli araştırmalarda insanların kırmızıyı görünce kan basınçlarının yükselip ardından da kalp atışlarının hızlandığı gözlenmiştir.
Peki, boğaları renk değil de ne sinirlendiyor? Aslında boğaları çığlına döndüren şey tamamen korkudur. Evet, yanlış okumadınız, korku. Düşünsenize etrafta çığlık atan binlerce insanın sesi var. Ortamın tozlu ve bir o kadar da çok sıcak oluşu sırtında saplı olan birkaç ok ve kırmızı pelerinle ve okla üzerine gelen bir insan var. Böyle bir atmosferle korku ve stres eklenince boğalar kendilerini kaybediyor.Kırmızı Renk Neden Boğaları Kızdırır?

Boğa güreşleri, aslında bilinenin aksine İspanya’ da doğmamıştır. Bu güreşlerin ortaya çıktığı yer Girit’ tir. Buradan hem Etrüsklere hem de Romalılara geçmiştir. Ayrıca Mısır, Kore ve Çin medeniyetlerinde de boğa güreşleri yapılmıştır. Boğa güreşleri sekizinci yüzyılda İspanya’ ya girmiş, onbeşinci yüzyılda İspanya’ da milli spor olmuş ve günümüze kadar da ulaşmıştır.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku