Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cep Telefonu Neden Patlar?

2 310

Cep Telefonu Neden Patlar?Cep telefonunun patlamasında birden fazla etken söz konusu olabilmektedir. Bu etkenlerin başında telefonda kullanılan batarya çeşidi gelmektedir. Piyasaya sürülmüş olan telefonların çoğunda lityum iyon bataryası bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni lityumun hafif bir element olması ve büyük miktarda enerjiyi depolayabilmesidir. Lityum iyon bataryalarında, standart diğer pillerde olduğu gibi iki farklı elektrot bulunmaktadır. Biri pozitif yük ile yüklenmiş olan katot, diğeri negatif yük ile yüklenmiş olan anottur. Şarj esnasında lityum iyonlar katot kutuptan anot kutba doğru hareket ederler. Telefon kullanılmaya başlandığında ise iyonlar bu kez tersi yönde, anottan katota doğru hareket eder. Bu iki kutbun arasında organik bir çözücü olan ve tutuşma ihtimali yüksek elektrolitler bulunmaktadır. Bu kimyasallar, iyonların daha hızlı şekilde hareket etmesini sağlar. Burada asıl önemli olan nokta anot ve katodun asla birbiri ile temasa geçmemesi gerektiğidir. Çünkü bu elektrotlar birbirine dokunduğu zaman kısa devre olmaktadır. Bataryadaki tüm enerji ortada yer alan elektrolitlere aktarılmaktadır. Bunun sonucunda ortama verilen yüksek miktarda ısı, telefonun alev almasına sebep olur. Bu teması minimize etmek için pil üreticileri anot ile katot arasına bir ayırıcı yerleştirmişlerdir. Ne var ki, günümüz telefonlarının eskisinden çok daha ince olması, -ki bu, elektrot kutuplarının birbirine yaklaşması demektir- tasarlandığı, kullanıcıların ise giderek daha hızlı şarj olan ve daha uzun ömürlü piller talep ettiği göz önünde bulundurulur ise güvenliğin sağlanması giderek zorlaşmaktadır.
Cep Telefonu Neden Patlar?Telefonu daha fazla enerji yolu ile az bir sürede şarj etmeye çalışmak telefonun patlamasına sebep olabilecek bir diğer önemli etkendir. Bu durum da hakeza bataryanın kısa devre yapmasına sebep olur. Uzmanlar bu durumun önüne geçmek için şarj aletinin üzerinde ki voltaj değerleri ile bataryanın uyum göstermesi gerektiğini belirtiyor. Diğer yandan, telefonu çok düşük bir sıcaklıkta şarj etmenin de kısa devreye sebep olabileceğini belirtiyorlar.
Telefonlarda bulunan uygulamalar da cep telefonunun yükünü çok fazla artırmakta ve bu durum cep telefonları üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Bahsedilen sebepler ile cep telefonları üzerine yük bindiren bir takım gereksiz uygulamaları ihtiyaç olmadığında kapatmak cep telefonunun mümkün olduğunca hafiflemesini sağlar ve bu sayede bataryaya olan gereksinim azalır. Telefonun patlama riski de ortadan kalkabilir.

Kaynakça:
Tübitak

Yazar: Taner Tunç

2 Yorumlar
 1. kadıköy cep telefonu tamiri diyor

  Her modern akıllı telefon ya da elektronik cihaz Li-ion (lityum iyon) piller ile gelir. Li-ion piller içerisinde ince ve iletken olmayan katmanlara sahiptir. Bu katmanlar elektrotların birbirlerine sürtünüp patlayıcı bir termal reaksiyona neden olmasını önler. Dolayısıyla lityum piller içlerinde uçucu kimyasallar barındırırlar.

  Cep Telefonu Pilleri Neden Patlar Veya Şişme Yapar?

  Günlük sıradan kullanımda iPhone ya da Samsung piller güvenlidir. Ancak Li-ion pil darbe ile karşılaşırsa bu durum bir patlama ile sonuçlanabilir. Hasar gören telefonun pili bunun ardından içerisindeki gazı dışarı sızdırmaya ve genişlemeye yani şişmeye başlayacaktır. Bataryalar normalde bu gazı içeride tutacak şekilde tasarlanırlar.

  Günümüzde cep telefonu pilleri bu gibi durumları önlemek için özel sensörlerle donatılır. Bunlar pilin aşırı ısınmasına neden olabilecek koşullara karşı önlem alınmasını sağlar. Örneğin, telefonu kapatmak ve soğumasını sağlamak gibi. Sıcaklık arttıkça pilin şişmesi devam edecektir. Yan not olarak, uzunca bir süre (birkaç ay gibi) tekrar dolumu yapılmayan, tamamen boş piller zamanla tekrar şarj olma özelliğini kaybedebilir ve şarj edilmeyi çalışıldığında şişme yapabilirler.

 2. İphone Ekran Değişimi diyor

  ilk öncelikle belirtmeliyim ki son çıkan telefonlardaki bataryalar daha hassas aynı zamanda batarya şişince ekranı havaya kaldırıp ekran kırılmasına ve batara patlamasına sebep olmaktadır bundan dolayı bataryası şişenler telefonunu getirip iphone batarya değişimi iphone ekran değişimi yaptırabilirler bunlarla beraber samsung ekran değişimide yapmaktayız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.