26 Nisan 01.24 -Dünyayı sarsan bir olay ve tarihe geçecek kadar büyük bir felaket…

Çernobil faciası Sovyet topraklarında meydana gelen ve dünyayı etkileyen bir patlamaydı. Yankılarıhalen sürmekte ve etkilerini de görebilmekteyiz.Çernobil nükleer santralinin 4 numaralıreaktöründe gerçekleştirilen ve zayıf güvenlik önlemleri ve hatalı santral çalışanları vegerçekleşebilecek büyük bir patlama…

Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarının 200-250 katı kadar daha fazlaradyoaktif madde yeryüzüne sızdı ve deney gerçekten ölümcül bir hal aldı. Kaza sonrası Kuzey yarımküredeki hemen hemen her alanda Çernobil’in etkilerive zararları gözle görülür şekildeydi. Bunun yanı sıra rüzgar ve iklim olaylarının da etkisiyleradyoaktif maddelerden farklı farklı ülkeler de nasibini aldılar. 150.000 km toprağı etkisialtına aldığı ve kirlettiği söyleniyor araştırmacılar tarafından. Almanya’nın güneyinde ve İngilterede insan ölümleri ve kanser riski daha da arttı bunun yanı sıra hayvan ölümlerinin önü kesilemedi.

Ortaya konulan verilerin gerçeklik payı bana göre sıfır çünkü yaptığım araştırmalarda hala nükleersantralin kullanılabilir ve zararsız olduğu savunuluyor ve aklama çalışmaları devam ediyor. Bu konudaen büyük tepkiyi Greenpeace gösteriyor. Ölü sayısı 93.000 onların rakamlarına göre…

Ülkemizde Trakya ve Karadenizde etkisini gösteren Çernobil özellikle Karadeniz bölgesi halkının toprağını bitirmiş durumda yetiştirilen ürünler eğer tabi olgunlaşabilirse tamamen zararlı ve kanser için çok müsait.

Çernobil Santrali
Santral her biri 1000 megavat (mW) gücünde dört reaktörden meydana geliyordu. 25 nisan 1986’da santralin dört numaralı reaktörü rutin bakım için kontrol altına alındı. Mühendisler bu ara içerisinde deneyi gerçekleştirmek için bir fırsat olarak düşündüler. Deneyin amacı tam olarak, reaktörün çalışması ansızın durduğunda buhar türbinlerinin ne kadar süre çalışmayı sürdüreceklerini ve böylece ne kadar süre acil güvenlik sistemine güç sağlayabileceklerini görmekti.

Reaktörün gücü düşürüldü. Gün içinde bu tekrarlandı ve ölümcül deney adım adım hızlandırıldı. Patlama sonrası faciaların önü kesilemedi 30 ayrı yangın sardı etrafı. Bilinçsiz itfaiye görevlilerigereken ekipmanlardan yoksun çalışmaya başladılar santral görevlileri ile birlikte radyasyondanen fazla etkilenen ikinci şahıslar onlardı.

Kaza sonrası çalışma ekibinde bulunanlar ve o bölgedeki insanların kurtulma şansları olmadı. Bu da yetmezmiş gibi çevresinde bulunanlar ve çocukları da bu faciadan etkilenen kişilerdi. Tiroid kanseri en çok başgösteren hastalık oldu o dönemde ve önüne geçmek çok zordu. Lösemi…O dönemin baş belasıydı ve ölü sayısı gün geçtikçe artıyor ve bu facianınyaraları kapanmıyordu. Çernobil 2000 yılına kadar faaliyetlerini sürdürdü etrafına bir duvar çekildi tabii bu duvarhiçbir işe yaramadı ve yapılan baskılar sonucu 2000 yılında Çernobil’in sonu geldive kapatıldı.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here