Hormon Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Vücut içerisinde özel bezler tarafından salgılanan ve vücudun dengesini ve yapısını belirgin bir şekilde değiştiren ve harekete geçiren organik bileşiklerdir. Hormonlar,dolaşım sisteminde salgılanmaya başladıktan sonra etki edeceğiorgana doğru yönelir ve belirli bir şekilde etki eder.

Vücutta yer alan bezler arasında da bir denge mutlaka bulunur. Hormonlar etkileşimi genellikle iki şekilde gösterirler: Hormon-reseptör sistemi ve hücre içi protein sentez sistemi. Hormonlar iç salgı olarakta bilinir.İç salgı bezlerindeüretilirler ve kana salınırlar.Hormon kelime olarak uyarma ya da uyarıcı anlamına gelir,vücudu tetikleyerek belirgin bir değişiklilik ya da hareketlilik kazandırır.

Hormonlar düzenleyici yapıya sahiptir iç bütünlüğü ve çoğu zaman vücudun dengesini sağlamakonusunda yardımcıdır.Doğal olarak üretilen bu kimyasal maddeler isteğiniz dışındaüretilir. Büyüme,gelişme en belirgin durumlarda hormonlar ortaya çıkmaktadır,özellikleergenlik döneminde yüzlerdeki sivilceler ve diğer bazı değişiklikler hormonlar sayesinde
gerçekleşmektedir.

Bazı Fonksiyonları ise Şöyledir;
– Büyüme gelişime yardımcı olmak
– Stres yönetimi kontrolü
– Enerji üretimi ve depolama
– Üreme.

Hormonların üretimi ve kana karışması-salınımı,belirli düzen içinde gerçekleşir.Hormonlar özel bezlerdenkana salınır ve bu sayede ulaşacağı hedef dokuya sorunsuz bir şekilde etki eder.

Hormonel Hastalıklar
Bu tarz hastalıkların başlıca sebebi yine hormonlarla alakalıdır. Hormonların gereğinden fazla üretimi, hormonların gereğinden daha az üretimi, hormonun dirençsiz yapısı. Hormonların aşırı şekilde salgılanması,bağışıklık sistemindeki bozukluk ya da iltihap sonucugerçekleşir bu durumda vücut olduğundan daha fazla hormon sağlayarak bünyeye zarar verirbu bölge neresi ise örneğin gereksiz büyüme,aşırı salgılama gibi rahatsızlıklara yol açar. Hormonların az salgılanması ise gerekli bezlerin işlevini yitirmesindenkaynaklı bir sorun olarak ortaya çıkar. Direnç sorunu ise hormonların vücutta hücreye etki edememesi sonucu gerçekleşir.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar