Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Charlotte Brontë: Jane Eyre

0 296

Charlotte Brontë: Jane EyreJane Eyre adlı romanı Batı edebiyatının bir klasik olarak kabul edilen 19. yüzyıl İngiliz yazarlarından biriydi. 21 Nisan 1816’da, İngiltere’deki Thornton’da doğan Charlotte Brontë, yazar olan iki kız kardeşi Emily ve Anne ile birlikte şiir kitabı üzerinde işbirliği yapmadan önce öğretmen ve mürebbiye olarak çalıştı. 1847’de Brontë, bir hit olan ve edebi bir klasik olan yarı otobiyografik romanı Jane Eyre’yi yayınladı. Diğer romanları arasında Shirley ve Villette vardı. İngiltere’de, Haworth’da 31 Mart 1855’te öldü.

Charlotte Brontë: Jane EyreErken Dönem
Yazar Charlotte Brontë, 21 Nisan 1816’da, İngiltere’de doğdu. Brontes’in en baskın ve iddialı olduğu söylenen Charlotte, annesinin ve en büyük iki kardeşinin ölümünden sonra papaz babası ve dindar bir teyzesi tarafından sıkı bir Anglikan evinde yetiştirildi. O ve kız kardeşi Emily, Cowan Bridge’deki Clergy Daughter’s School’a katıldı, ancak büyük ölçüde evde eğitim gördüler. Hem bir yönetici hem de öğretmen olarak bir hayat kazanmaya çalışsa da, Brontë kız kardeşlerini kaçırdı.
‘Jane Eyre’
Bir yazar tüm hayatı boyunca, Brontë ilk romanı Jane Eyre’yi 1847’de Currer Bell adlı erkek takma adıyla yayımladı. Toplumun yoksullaşmış kadınlara yönelik muamelesine dair eleştirisinde tartışmalı olmasına rağmen, kitap hemen bir hit oldu. 1848’de Shirley ve 1853’te Villette ile başarıyı takip etti.
Ölüm ve Miras
Brontë kardeşlerinin ölümleri, edebi mirası kadar önemsizdir. Erkek kardeşi Branwell ve Emily 1848’de öldü ve Anne ertesi yıl öldü.
1854’te Charlotte, Arthur Bell Nicholls’le evlendi, ancak ertesi yıl 31 Mart 1855’te, Yorkshire, İngiltere’deki Haworth’ta, hamileliğinde öldü. Yazdığı ilk roman olan Profesör, 1857’de ölümünden sonra yayınlandı.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/charlotte-bront-11919959

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.