Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Asla Yenilmemesi Gereken 5 Besin

0 534

Gebelikte Asla Yenilmemesi Gereken 5 BesinGebelik dönemi önemli ve hassas bir dönemdir. Bu dönemde anne adayı hem kendini hem de bebeğini düşünmek zorundadır. Hamilelik boyunca beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Hamilenin her yiyip içtiğinden bebek de etkilenir. Bu yüzden hamilelikte asla yenmemesi gereken 5 besini sıralamak mümkündür.
1- Üretim esnasında işlem görmüş etlerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu et ürünleri salam, sosis, sucuktur. Bu ürünler fazla işleme tabi oldukları için mikroplu olabilirler. Aynı zamanda bu ürünlerde sodyum oranı da yüksek olur ve bu hamileler için sıkıntı vericidir. Zaten hamilikte şişkinlik, kabızlık sorunları çok yaşanır. Bir de bu işlem görmüş ürünler tüketilirse bu şikayetler daha da artar.
2- Gebelikte çiğ köfte başta olmak üzere az pişmiş et ve deniz ürünleri yenmemelidir. Çünkü çiğ ürünler gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Çiğ veya az pişmiş yumurta da yenmemelidir.
3- Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerine tercih edilmemelidir. Yoksa bakteriyel enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.
4- Bazı balık ve deniz ürünlerinde civa oranı yüksektir. Bu ürünler tüketilmemelidir. Balık ya da deniz ürünleri tüketilirken hangilerinin tüketilmemesi gerektiğine dair bilgi sahibi olmak da fayda vardır.
5- Ciğer: Hamilelikte ciğerin tüketimi de çok önemlidir. Ciğer hem çok pişmiş olmalı hem de az tüketilmelidir. Yoksa içerdiği A vitamini oranının yüksek olmasından dolayı fazla tüketildiğinde zararlı olur.

Gebelikte Asla Yenilmemesi Gereken 5 BesinGebelik döneminde bitki çaylarına da çok dikkat edilmelidir. Bazı bitki çayları düşüğe bile sebep olabileceği için doktora danışmadan hiçbir bitki çayı içilmemelidir.
Gebelik döneminde içecek tercihi su, taze sıkılmış meyve suları, sade soda, ayran olmalıdır. Bunların dışında tüm asitli, boyalı, şekerli, katkı maddeli içeceklerden uzak durmak da fayda vardır. Alkol ise kesinlikle tüketilmemelidir.
Çeşit çeşit pastalar, poğaçalar, kekler, kurabiyeler çok yenmemelidir. Bunlar sadece kilo aldırmaktan başka bir işe yaramaz. Gebelikte en önemli husus dengeli ve sağlıklı beslenmektir.

Gebelikte Asla Yenilmemesi Gereken 5 BesinÇok turşu yemek da sakıncalıdır. Gebelikte tuzlu ürünler sakıncalıdır. Ellerin, ayakların, bacakların şişmesine sebep olur. Yiyeceklerin içindeki tuz oranı yeterlidir.
Kızartma yemeği herkes çok sever ama gebelikte özellikle yememek gerekir.
Tüm yiyeceklerin temiz olmasına ayrıca özen gösterilmelidir. Özellikle meyve ve sebzelerin çok iyi yıkandığından emin olmak gerekir.
Herkes için atıştırmalıkların sağlık için pek bir katkısı yoktur. Hatta zararlıdır. Gebelik döneminde atıştırmalıklar tüketilmemeli, atıştırmalık olarak kuru kayısı, kuru incir, ceviz gibi yararlı besinler alınmalıdır.
Alınan tüm meyve ve sebzelerin taze olmasına, ev yemeklerinin yenmesine dikkat edilmelidir. Konserve ürünler, hazır yemekler tercih edilmemelidir.
Kahve 1 fincandan fazla tüketilmemeli, sigara kesinlikle içilmemelidir.
Gebelerin çok yemesinin bebeğin kilo alması ile orantılı değildir. Bu yüzden gebelik döneminde sağlıklı beslenmek en önemli husustur.

Kaynakça:
https://www.anneysen.com › Makaleler › Hamilelik › Hamilelikte Beslenme

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.