Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çiçek Yetiştirmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

1 449

Çiçek Yetiştirmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?Bilmeniz gereken temel bilgileri edindiğinizde çiçek büyütmeyi öğrenmek nispeten kolaydır.
Estetik tercihleriniz büyüteceğiniz çiçeği seçmede önemli bir etkendir ancak güzel çiçekleri seçmeden önce bilinmesi gereken diğer hususlar şunlardır:
-Çiçek Yetiştirmeye Elverişli Alanınızı Göz Önünde Bulundurun
Hemen hemen tüm çiçekler iyi drene edilmiş, verimli toprakları tercih eder ve çoğu için uzun bir güneş alma süresi gerekir.Ancak bazıları gölgeye toleranslı iken bazıları ise gölgeleri tercih eder.Çiçeğin yetiştireceğini alana göre bu özelliklere dikkat edilmedilir.
-Bitkinin Şekli ve Büyüklüğü de Önemlidir
Yetiştirilecek bitkiler, mevcut olan alana uymalıdır.Kimse kendini hiç çeşitlilik olmayan, aynı boy ve türdeki çiçeklerin içinde bulmak istemez.Daha ilginç bir görünüm için birbirine bitişik yükseklik ve şekillerde çiçek grupları oluşturulmalıdır.Çok katmanlı bahçeler ve yataklar için genel kural olarak, daha uzun bitkiler daha kısa bitkilerin arkasında yetiştirilmelidir.
-Çiçeğin Renginin Kontrol Edilmesi Gerekir
Aynı bitki sık sık çeşitli renklerde de görülür.Şekli,boyutu beğenilen bir çiçek alıp yetiştirildiğinde, istenilenden farklı bir renkte olduğu görülebilir.Bu nedenle farklı bir renkte olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Çiçek Yetiştirmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?-Böcek ve Hastalık Direnci Bilinmelidir
Bölgede yaygın olan zararlı canlılar veya hastalıklar biliniyorsa; geçmişte benzer bir sorun yaşandıysa bunlara karşı dayanıklı çiçekler seçilmelidir.
Bitkileri sağlıklı tutmak amacıyla; uygun sulama, toprak bakımı, yabani otu temizleme gibi önlemler alınmaktadır.
-Çiçek Seçimi İçin Zaman Önemlidir
Uzun ömürlü çiçekler mi (çok yıllık) yoksa yıllık çiçekler mi seçilecek önceden karar verilmesi gerekir.
Çok yıllık ömürlü çiçekler büyümekte, çiçekler üretmekte ve tek bir yılda ölmekte iken uzun ömürlü çiçekler en az üç yıl boyunca büyüyor ve çiçekleniyorlar.
Tek yıllıklar, tohumdan başlatılabilir veya önceden yetiştirilen bitkilerden nakledilirken, uzun ömürlüler, tohumdan başlatılabilir, nakledilir veya mevcut çiçeklerin kök bölmelerinden çoğaltılır.
Çok yıllık çiçekler; daha uzun yaşar böylece sürekli ekme-dikme zorunluluğu yaşatmazlar.
Yeni bitkilerin her yıl satın alınması gerekmediğinden, bakımının yapılması nispeten daha ucuzdur.
Çok yıllık çiçekler genellikle daha güçlü oldukları için daha az problem yaşarlar.
Yıllık çiçekler ise daha uzun süre çiçek açarlar.
Bu iki çeşidi karıştırmak ve eşleştirmekte mümkündür.Diğer bir alternatif ise farklı zamanlarda açan çiçekler ekmektir.

Kaynakça:
http://www.growinganything.com/how-to-grow-flowers.html

Yazar: Merve Karaca

1 yorum
  1. Levent diyor

    Emekli olmama az kaldığı için yeni hobiler edinmek adına biraz araştırma yaparken sitenize rastladım. Oldukça detaylı çalışmalarınız var. Bundan sonra sitenizi takip edeceğim. Elinize sağlık…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku