Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Gaz Problemi

0 415

Gebelikte Gaz ProblemiHamilelik döneminde vücudun hem içinde hem dışında farklılıklar olur. Özellikle sindirim sisteminde problemler yaşanabilir. Bu problemlerden bir tanesi de gaz problemidir. Hamileliğin ilk aylarında karın şişer. Hatta kıyafetlerin dışından şişkinlik belli olur. Bu durumu görenler hemen göbeğin çıkmış, derler. İkizin mi olacak, derler. Bu şişliğin gebelikle ilgisi yoktur. Bu şişlik gazdır. Sindirim sistemi gebelik döneminin hormonlarına bağlı olarak daha yavaş çalışır. Hamilelik öncesinde sindirim problemi yaşayan kişilerde bu probleme daha çok rastlanır. Hamilelikte sık görülen kabızlığa bağlantılı olarak da gaz problemi yaşanır. Hamileler için gaz sancısı çok zordur. Bunun için gaz sorunu ortadan kaldırıcı tedbirler mutlaka alınmalıdır. Öncelikle beslenme şekline dikkat edilmelidir.

Gebelikte Gaz ProblemiGaz yapacak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Mümkün olduğu sürece hareket edilmeli ve yürüyüş yapılmalıdır. Öğün araları sıklaştırılmalıdır. Ama az az yenmelidir. Yemekler çok çiğnenerek hazmedilmeye çalışılmalıdır. Lokmalar küçük olmalıdır. Hava yutmamaya çalışılmalıdır. Oturarak yemek yenmelidir. Yemek yerken sıvı alımının şişkinliğe sebep olacağı düşünülerek sıvı alınmalıdır. Rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Stresten uzak durulmalıdır. İçecekler şişeden değil bardaktan içilmelidir.
Vücut hareket ettikçe gaz çıkarma fırsatı bulur. Gaz problemleri ve şişkinlikler hamileliğin ilk aylarında daha çok olduğu için bu aylarda yürüyüş yapmak daha kolay olur. Yürüyüş yavaş ya da orta tempolu olmalıdır. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hafif yürüyüşler çok iyi gelir. Yemeklerden sonra hareket etmemek gazın vücutta toplanmasına sebep olur. Eğer gaz problemi çözülemiyorsa ve rahatsızlık veriyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hamilelik döneminde kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmak, bitkisel karışımlar kullanmak çok yanlıştır. Gaz, şişkinlik yaratmanın dışında kramp şeklinde ise gaytada kan varsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca gaz aynı zamanda beraberinde mide bulantısı ve kusmayı da getirebilir. Bu durum gebeyi çok rahatsız eder.

Gebelikte Gaz ProblemiGaz Yapan Besinler; kuru fasulye, lahana, bakla, karnı bahar, soğan, pırasa, yeşil soğan, kuru meyveler, elma, armut, kavun, karpuz, turşu, nohut, dondurma, bezelye, salatalık, mercimek, leblebi, erik…
Gaz Yapan İçecekler; tüm gazlı içecekler, paketli içecekler…
Ama aynı yiyecek ve içecekler herkeste aynı tepkiyi vermez. Kişi kendi vücudunu tanımalı, hangi yiyeceğin gaz oluşturduğunu tespit etmeli ve ona göre beslenmelidir. Gaz yapan yiyeceği deneme, yayılma usulü ile de bulabilir. Tespit edilince de o yiyecek tüketilmemelidir. Kabız olunmamaya çalışılmalıdır.
Hamilelikte dengeli ve sağlıklı beslenme, hareket etmek çok önemlidir. Bunun için anne kendi ve bebeği için sağlığına dikkat etmelidir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku