Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çil Nedir? Çillerden Kurtulmak İçin Pratik Çözümler

0 363

Çil vücudumuzun çeşitli yerlerine çıkan bazen doğuştan olmakla birlikte bazen de dış etkenlere maruz kalarak ortaya çıkan koyu kahverenginde beneklerdir.

Cildin güneşe maruz kalması sonucunda cilde rengini veren melaninin rengi koyulaşır. Minik minik benekler halinde ciltte belirir. Zaman içerisinde bu minik beneklerin renginin koyulaşmasıyla çiller meydana gelir.

Çiller En Çok Hangi Çağlarda Görülür?

7502_il_tedavisiÇiller çoğunlukla çocukluk ve yetişme çağında ortaya çıkar. Özellikle yaz aylarında belirginleşir ve artar. Kadınlarda ise gebelikte yüzlerindeki çiller çoğalır. Ancak gebelikte olan çiller genellikle doğumdan bir müddet sonra kendiliğinden kaybolur.

Çil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çil tedavisi günümüzde estetik kaygılar nedeniyle sıklıkla yapılmaktadır. Bu tedaviler sonucunda çiller bazen tamamen kaybolurken bazen de çillerin rengini ve belirginliği azaltmaktadır. Ancak çil tedavisinin sonucunda cilt güneşe maruz kaldığı zaman, cilde iyi bakılmadığı zaman zaman içerisinde çiller yine ortaya çıkabilir ve sorun olmaya başlayabilir.

Çiller lazerle de tedavi edilebilir. Lazer, günümüzde en başarılı çil tedavilerinden biridir. Lazer ışınlarının kendine ait özel bir dalga boyu vardır. Çillerin tedavisi bu dalga boyu kullanılarak yapılır.

Lazerle cilt tedavisi sonrasında ciltte hafif dereceli kızarıklıklar olmaktadır. Bu kızarıklıklar birkaç gün içinde kabuklaşır. Bu kabuk 1 hafta içerisinde dökülür. Böylece çiller tamamen kaybolmuş olur.

Çiller İçin Evde Yapılabilecek Doğal Maskeler

Çillerden kurtulabilir miyim? Düşünmeye gerek yok. Azminiz ve çabanızla evde hazırlayacağınız maskelerle çillerden kurtulmak mümkün.

7502_il1- Çillerden kurtulmak için bir su bardağı çiğ sütün içine bir salatalığı rendeleyin, 1 gece buzdolabında beklettikten sonra elde ettiğiniz karışımı temiz beyaz bir tülbent yardımı ile süzün. Çillerden kurtulmak için yaptığınız bu formülü sabah akşam cildinizi temizledikten sonra pamukla cildinize sürün. Bu işleme düzenli olarak 1 ay devam ettiğiniz zaman çillerinizin renginin açıldığını göreceksiniz.

2- Çillerinizden ve güneşe maruz kalmaktan dolayı cildinizde oluşan lekelerden kurtulmak için 1 çay bardağı elma sirkesinin içine yarım limonun suyunu ve yarım çay bardağı maden suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımla cildinizi sabah akşam temizleyin. Bir müddet sonra siyah lekelerinizin tamamen kaybolduğunu, çillerinizin de renginin gözle görülür şekilde açıldığını göreceksiniz.

3- Havucu rendeleyin, suyunu sıkıp üzerine yarım limon suyu ekleyin. Bu formülü gün aşırı cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca havuç suyunun cildinizi beslediğini unutmayın.

4- Çiller için 1 kaşık maydanoz suyu ile 1 kaşık balı karıştırın. Ancak kullandığınız balın güvenilir saf bal olmasına dikkat edin. Bu karışımın içine yarım limon suyu da ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışımı cildinize sürüp 45 50 dakika bekleyin. Bu maskeyi hafta 2-3 defa yapabilirsiniz.

7502_iller5- Çillerinizden kurtulmak için size harika bir formül daha. Evet, bu formülün kokusu ağır ve kullanımı zor olmakla birlikte çiller için harika bir çözüm. 1 adet kırmızı turpu rendeleyin, rendelediğiniz turpun üzerine 1 bardak elma sirkesi ilave edin. Ancak kullandığınız elma sirkesinin asit derecesinin 0 olmasına dikkat edin. Bir gece turpu elma sirkesinde beklettikten sonra süzüp elde ettiğiniz formülü lekeleriniz üzerine sürün. Yarım saat kadar bekletip yıkabilirsiniz.

6- Çiller için yine güzel bir çözüm kabaktan geliyor. Bir kabağı ortadan ikiye bölün. İkiye böldüğünüz kabakları birbirine sürtün. Kabaktan çıkan yapışkanımsı sıvıyı yüzünüze sürün. En az 15 dakika bekletin. Cildinizin hem gerginleştiğini hem de zaman içerisinde çillerinizin renginin açıldığını göreceksiniz.

Ancak bu maskelerden güzel sonuçlar almak için cildinize mutlaka vakit ayırın. Her gün düzenli olarak cildinizi temizleyin. Güneşe çıkarken mutlaka ya nemlendirici krem kullanın yada güneş kremi kullanın. Böylece cildinizin nem ve yağ oranını dengelemiş olursunuz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.