Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boutros Boutros-Ghali Kimdir?

0 398

7646_boutrosghaliBoutros Boutros-Ghali (14 Kasım 1922, Kahire) 1 Ocak 1992’de Birleşmiş Milletler’in altıncı genel sekreteri oldu ve 1996 yılına dek bu görevde kaldı. Atanmasından önce Boutros-Ghali Mısır‘da dışişlerinden sorumlu başbakan yardımcısıydı. Diplomat, hukukçu, akademisyen ve çok sayıda eserin yazarı olan Boutros-Ghali’nin dışişlerinde uzun bir deneyimi vardır. 1949 yılında Paris Üniversitesinde uluslararası hukuk doktorasını tamamladı. 1979-1991 arasında Uluslararası Hukuk Komisyonu üyesi olan Boutros-Ghali Uluslararası Hukukçular Komisyonu üyeliği de yaptı. Yaklaşık kırk yıl boyunca Boutros-Ghali uluslararası hukuk, insan hakları, ekonomik ve toplumsal gelişme, sömiirgesizleşme, Ortadoğu sorunu, uluslararası insan hakları, azınlık hakları (özellikle etnik haklar), bağlantısızlık, Akdeniz bölgesinin gelişimi ve Afrika-Arap işbirliği üzerine çok sayıda komisyonda yer aldı. Kasım 1997’de Boutros Boutros-Ghali Hanoi’de VII. Frankofonlar Zirvesi’nde Frankofonluk Genel Sekreteri seçildi. El Ahram İktisadi’nin kumcusu olarak on beş yıl boyunca başyazarlığını yapan Boutros Boutros- Ghali anılarının ilk cildini kaleme aldı: Le ehemin de Jerıısalem (Fayard, 1997). 1998 yılında Mediterranee Etranger Ödülü alan bu eser Mısır ile İsrail arasındaki Camp David Anlaşmalarına varan görüşmeleri anlatmaktadır.

Ayrıca Mes annees â la Maison de verre (Fayard, 1999) adlı eserinde Birleşmiş Milletler’in başındaki deneyimini anlatmaktadır. En attendant la proehaine lune… (Fayard, 2004) adlı eseri ve yakın dönemde de Ortadoğu üzerine Şimon Peres’le söyleşilerini yayımladı (Soixante ans de conflits israelo-arabe, Complexe, 2006).

Yazar:Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku