Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yumurta Akı ile Yapılabilecek 5 Bakım Kürü

0 5

Yumurta protein bakımından çok zengin bir besindir. Cilt bakımında da çok kullanılır. Yumurta akı ile yapılan maskeler sayesinde gözenekler tıkanmaz, ciltteki yağ oranı dengelenir, cilt hücreleri oluşur. Böylece cilt parlaklaşır, kırışıkların oluşması ve cildin yaşlanması gecikmiş olur.
Herkesin cilt tipi farklıdır. Bunun için her duyulan maske uygulanmamalıdır. Kişi kendi cilt tipini bilmeli ve ona uygun maskeler uygulamalıdır. Yoksa ciltte tahrişler ortaya çıkabilir.
En kolay yumurta akı maskesi yumurta beyazını sade olarak yüze uygulamaktır. Yumurta yüzde kuruduktan sonra bol suyla yıkanırsa basit bir maske işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olur. Ama bu maske haftada 1 kere yapılması yeterli olacaktır. Maskeden sonra eğer memnun kalınırsa devam edilir. Ciltte bir sıkıntı oluşursa ısrarla maske uygulanmamalıdır.

Yumurta Akı Maskeleri;
1- Yumurta akıyla bir çay kaşığı bal ile ortaya çıkan karışım yüze sürülür. Bu maske ile cilt canlanır ve nemlenir.
2- Yumurta akı, 1 kaşık şeker karıştırılıp yüze sürülür. Böylece ciltteki siyah noktalar temizlenmiş olur.
3- Yumurta akı, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı bal karıştırılıp yüze sürülür. Sivilcelerin kuruması sağlanır.
4- Yumurta akı, 2 çay kaşığı portakal suyu, yarım çay kaşığı zerdaçal karıştırılır. Güneş lekelerine karşı etkili bir maskedir.
5- Yumurta akı, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı asitli bir meyvenin suyu. Bu karışım sayesinde de cilt canlanır.
Yapılan tüm maskeler yüzde 20 dakika kadar durmalıdır. Daha sonra bol soğuk su ile yıkanmalıdır. Çünkü yumurta tam olarak temizlenmez ise ciltteki gözenekler açılmak yerine kapanır. Yine tüm maskeler yüze sürülürken göz çevresine özellikle dikkat edilmelidir. Bu bölgeler çok hassastır ve maske sürülmemelidir. Yine yapılan maskelerin hangi sıklıkla ve kaç defa uygulandığı da önemlidir. 1 kere maske yapmakla sonuç alınamaz.

Haftada 1 kere olmak üzere en az 4- 5 kere yapılmalıdır. Böylece ciltteki farklılıklar görülecektir. Yumurtaya alerjisi olanlar bu maskeleri yapmamalıdır. Cildin vereceği tepki bilinmediğinden öncelikle küçük bir alanda maske uygulanmalıdır. Eğer yumurta akı maskesi cildi çok kurutuyorsa maskeden sonra cilde iyi bir nemlendirici sürülmelidir. Hiçbir maske mucizeler yaratamaz. Kimilerinin cildi genetik olarak parlak ve güzel görünümlüdür. Kimilerinin ise daha çabuk yıpranır. Ayrıca yeme-içme düzeni, yaşam tarzı, stres cildin görünümünü değiştirir. Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi sağlıklı beslenme, düzenli yaşam tüm vücudu olumlu etkiler.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.