Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cildin Nem Kaybı Nasıl Önlenir?

0 404

Pek çok sebepten dolayı oluşabilecek olan ciltte nem kaybı yıpranma ve dökülme şeklinde seyreder. Cilt pek çok işlem sonucu ya da pek çok dış faktör sonucu kurumaya yüz tutar. Zaman içerisinde de içerisindeki nem oranında kayıplar gösterir. Kişinin cildine yaptığı çeşitli bakım uygulaması ve aşırı makyaj durumları cildin nem kaybına sebep olur. Cildi nemlendirmek adına kozmetik salonlarında satılan pek çok nemlendirici ve kimyasal madde cildi daha da yıpratmaya ve daha da kurumaya itiyor. Cildin neredeyse yüzde on beşi su işe kaplıdır. Fazla güneş ışını ve UV ışınına maruz kalan ciltlerde aşırı kuruma ve yıpranma söz konusu olacaktır. Bu sebeple cildin nem kaybı söz konusu olur. Cildi güneş ışınlarından ve zararlı ışınlardan uzak tutarak işe başlamak gerekir. Aynı zamanda kimyasal maddelerin de cilt üzerinde olumsuz etkileri çok fazladır. İyi bir şey yaptığınızı sanırken aslında cilde çok büyük zararlar verilmiş olur. İçeriği bilinmeyen kimyasal maddelerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Kimyasallarda Uzak Durmak

Kimyasal yıkama jelleri, kimyasal kremler ve tonikler cildin kimyasallar ile yıpranması gibi durumlara sebep olur. Aynı zamanda en büyük kimyasallardan olan deterjanlar ellerin kurumasını ve pul pul dökülmesini sağlar. Kimyasallar ile uğraşan kişilerin mutlaka eldiven takması gerekir. Özellikle bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken mutlaka eldiven Cildin Nem Kaybı Nasıl Önlenir?kullanılması gerekir. Kimyasalların kullanımı sonucu ciltte dökülmeler ve kaşıntılar ortaya çıkacaktır. Bu kimyasallar ciltte egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Kimyasal maddeler cilt içerisinde bulunan pek çok maddeyi deforme ettiği için kurumalar ve döküntüler söz konusu olur. Cildin en hassas olduğu şey kimyasal maddelerdir. Ayrıca bu kimyasal maddeleri soluyarak vücuda da çeşitli zararlar verilir. Pek çok cilt hastalığının tetikçisi kimyasal maddeler olmaktadır. Cildin nem kaybını önlemek için kimyasal maddelerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Çatlama kırmızı akneler pul pul dökülme gibi belirtilerin ortaya çıkması cildin nem kaybına uğradığını gösterir.

Banyoda Uzun Süre Kalmamak

Ciltte nem kaybına sebep olan en büyük etkenlerden biri banyoda uzun süre kalmaktır. Özellikle banyo sırasında sıcak su tercih etmek cilde büyük zararlar verecektir. Sıcaklık vücut üzerinde bulunan ölü deriyi attığı için canlı deriyi de beraberinde götürecektir. Duş sırasında sıcak su ile soğuk su dengesini iyi ayarlayıp ılık suda duş almak en ideali olacaktır. Ve buna ek olarak banyoda uzun süre kalmak cilde büyük zararlar gösterir. Bunun temel sebebi ise suda çok kalan cildin aşınmaya uğramasıdır. Uzun süre banyoda kaldıktan sonra çıkınca vücutta oluşacak olan yumuşama olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu sebeple duştan çıktıktan sonra bir nemlendirici ile cildi nemlendirmek çok önemlidir. Cilt bu gibi nemden yoksun bir durumda iken aleo vera gibi yoğun nem içeriğine sahip jeller ile nemlendirmek en ideali olur. Uzun süre duşta kalıp çıktıktan sonra da nemlendirme işlemi yapılmazsa ciltte çok büyük nem kayıpları, yıpranmalar ve pul pul dökülmeler söz konusu olur. Cilde yapılabilecek en kötü zararlardan biridir.

Sabun ve Kese Kullanmamak

Sabunun cildi kurutma sebebi içerisinde bulunan moleküllerden dolayıdır. Bu moleküller dereyi kurutarak pul pul dökülmesine neden olur ve cildi tahriş eder. Kesenin çok bastırmadan uygulaması ciltteki ölü deriyi alırken sert bir şekilde uygulanması durumunda sağlıklı cildin zarar görmesine sebep olur. Bu sebeple kese kullanımı sırasında uygulanan güce ve yapış şekline çok dikkat etmem gerekir. Dozu ayarlandığı takdirde cilde olumlu etkileri olur. Fakat dozu ayarlanmazsa büyük zararla ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Kese yapıldığı zaman mutlaka cildi nemlendirmek gerekir. Çünkü cilt kese ile birlikte büyük bir nem kaybına maruz kalır. Bu durumu en aza indirmek için her duşta kese yapmak yerine 1 ya da 2 haftada bir kese yapmak en ideali olacaktır. Aşırı kuru ciltleri bulunan kişilerin kesinlikle hamama gitmemeleri gerekir. Bunun sebebi ise cildin nefes almasını engelleyerek daha kuru bir hal almasını sağlamasıdır. Sağlıklı bir cilt için sabundan uzak durmak ve sert bir şekilde kese yapmamak gerekir.

Kaynakça:
https://www.kiehls.com.tr/blog/ciltte-nem-kaybini-onlemek-icin-5-tavsiye-122
https://indigodergisi.com/2017/01/cilt-kurulugu-nasil-onlenir/

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku