Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kahveye Tarçın Eklemek İçin 10 Neden

0 379

Kahvenin tadını değiştirmek veya daha yumuşak bir tat haline dönüştürmek için krema, süt (tam yağlı veya yağsız), şeker hatta tereyağı bile ekleyerek içen kişiler vardır. Farklı bir tat arayanlar için bir tutam tarçınla yeni bir lezzet elde etmek mümkündür. Ama keskin kokusu ve tadı olan tarçın kahveye eklendiğinde kahvenin tadını değiştirmekten çok daha fazlasını yapabilir. Kahveye tarçın eklemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kahvenizin Tadı Daha Güzel Olur

Kahvenin içine tarçın eklemenin tadını değiştireceği aşikar bir durumdur. Yalnız bu güzel ve baskın kokulu baharat her ne kadar çoğu kişi tarafından sevilerek tüketilen bir baharat olsa da, kahvenin ana lezzetini değiştireceği göz ardı edilmemelidir. Bunun yerine farklı tatlar denemeyi sevenler için güzel bir tecrübe olabilir. Ayrıca kahveye şeker veya krema gibi yüksek karbonhidrat içeren ilaveler yapmadan sağlıklı bir kahve keyfi çıkarma fırsatı sunabilir.

Antioksidanı Arttırır

Kahveye Tarçın Eklemek İçin 10 NedenAntioksidanlar genellikle meyvelerle ilişkilendirir ve cilt bakımı için müthiş faydalar sunar. Ancak tarçın içinde bulunan bileşenler şaşırtıcı miktarda antioksisan barındırmaktadır. Tarçın, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle diyet dostu bir baharattır ve bir çay kaşığı tarçın, en zengin antioksidan kaynağı olan gıdalar seviyesinde antionsidan içermektedir. Mesela yarım fincan yaban mersini ile bir şeker kaşığı tarçın eşdeğer antionsidan barındırmaktadır. Kahveye yalnızca biri olan yarım fincan yaban mersini kadar antioksidan içerir.

Tarçın Beyni Çalıştırır

Kahvede bulunan kafein maddesi beyni blişsel fonskyonlarını geliştirmek ve uyarmak için idealdir. Ve aynı zamanda görsel ve motor tepkilerini aktifleştirmede faydalıdır. Wheeling Jesuit Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, sadece basitçe tarçın kokusu çekmek, alma beynin işleme yeteneklerini geliştirmenize yardımcı olmaktadır. Bunun yanında tüketilmesinin faydaları ve etkileri çok daha fazladır. Ve üstelik üstelik tarçın tüketmek pek çok kişi için son derece güvenlidir yani bir alerjik reaksiyona sebep olması nadirdir. Yapılan çalışma katılımcıları tarçın yerken görevleri daha iyi tamamlayabilmişler ve genel olarak dikkatlerini geliştirmişlerdir.

Tarçın, Yüksek Kan Şekerine Karşı Korur

Kahveyi tatlandırmak için şeker kullanmak yerine, tarçın kullanmak daha sağlıklı bir seçimdir. Georgia Üniversitesi araştırmasına göre, baharat sadece şekerin kalorilerini ve zararlı etkilerini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda yemekten sonra kan şekeri artışını yavaşlatarak, vücudun insülin etkinliğini artırmaktadır. Ve aynı zamanda dokularda ve eklemlerde iltihabı önleyerek, yatırma etkisine sahiptir. Böylelikle genel sağlık için bir çok fayda içeren tarçının farklı faydalarından da faydalanma imkanı bulunabilir. Böylelikle daha az rafine tatlandırıcılar kullanılmış olunur.

Tarçın, Soğuk Algınlığı Belirtilerini Rahatlatabilir

Sıcak içecekler boğaz ağrısını yatıştırmanın harika bir yoludur ve tarçın sadece bir kaşık tarçın eklemek bile ağrı gideri etkileri artırır. Kahveye tarçın eklenerek hergün sinüsler temizlenmiş olur. Sinüslerin tıkanması ve mukus üretilmesi gibi soğuk algınlığının en can sıkıcı iki belirtisi belirtilerin azaltılmış olunur.

Yüksek Düzeyde Enerji Artışı Sağlar

Beslenme uzmanlarına göre tarçın, kafeinli kahve ile birleştirildiğinde ekstra bir enerji artışı sağlamaktadır. Tarçın, kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya çalışırken, aynı zamanda enerji seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Şeker seviyelerinin yükselmesini önler, yemekler ve atıştırmalıklar sayesinde meydana gelebilecek yorgunluğun önüne geçer. Bu nedenle, kahve kişiyi daha canlı tutar, adeta enerji elde etmek için besinlerle aynı düzeyde enerji sağlar.

Tarçın Kalp Sağlığını Destekler

Kahveye Tarçın Eklemek İçin 10 NedenPenn State araştırma çalışmasında, araştırma ekibi tarçının kalp ile ilgili rahatsızlık ve hastalık riskini azalttığını tespit edilmiştir. Basitçe söylemek gerekirse, tıkanmış arterlere ve diğer kalp ile ilgili sağlık sorunlarına neden olan zararlı trigliseritleri yüzde 30’a kadar düşürür. Bu yüzden kahvede tarçın kullanmak düzenli olarak kalp sağlığının desteklenmesine yardımcı olur.
Tarçın Tok Tutar ve Atıştırma İhtiyacını Ortadan Kaldırır
Kahvenin popüler bir sabah içeceği olmasının bir başka nedeni de açlığı uzak tutmaya yardımcı olmasıdır, ancak aç bir mide ancak bu kadarını tolere edebilir. Yapılan araştırmalara göre her sabah kahveye bir kaşık tarçın eklemek kişinin atıştırma ihtiyacını bastırarak kilo almasının önüne geçer. Tarçın, açlık hissini durdurmak isteyenler için önerilen bir baharattır çünkü insülini stabilize eder ve seviyelerin yükselmesini önler (bu, açlığa neden olan bir faktördür).

Tarçın, Hastalık Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Soğuk algınlığı ile birlikte gelen boğaz ağrısını ve dolma sinüsleri yatıştırmaya yardımcı olmanın yanı sıra, biraz tarçın içmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıkların çarpmasını önlenmesine yardımcı olabilir. Tarçın’ın birçok antioksidanı bakterilerin büyümesini durdurur, kolesterolü düşürür ve vücudun genel olarak sağlıklı kalmasını sağlar.

Kahveye Tarçın Eklemek İçin 10 NedenTarçın, Vitamin ve Besinlerle Dolu

Son olarak, tarçın içindeki diğer tüm yararlı ve sağlıklı içerikler ve özelliklerle birlikte, çeşitli vitamin ve besinlerle dolu bir baharattır. Uzmanlara göre günlük % 8, demir % 4 K vitamini ihtiyacını kahveye atılan bir tutam karşılaşmaktadır. Bu yüzden özellikle sabah kahvesinde tatlandırıcı veya krema yerine kahveye tarçın eklemek çok sağlıklı bir seçim olacaktır.
Güne bir fincan kahve ile başlama alışkanlığı pek çok kültürde vardır. Hatta pek çok kişi güne kahve ile başlamadığı zaman kendini eksik hisseder. Tarçın her ne kadar kahvenin tadını değiştirse de, özellikle sabah kahvesinin tarçın ile içilmesi pek çok yararlar sunar. Gün içinde gerekli olan vitaminleri sağlar, enerji düzeyini artırır, bağışıklığı güçlendirir ve tok tutarak fuzuli atıştırmaların önüne geçer.

Kaynakça:
https://learn.bluecoffeebox.com/add-cinnamon-coffee/
https://www.thekitchn.com/should-you-be-adding-cinnamon-to-your-coffee-231050

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.