Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilt Nedir? Neden Yaşlanır?

0 382

Cilt Nedir? Neden Yaşlanır?Cilt özetle deridir.Birçok cilt çeşitti vardır.Örnek vermemiz gerekirse normal cilt tipleri,yağlı cilt tipleri,kuru,karma ve hassas cilt tipleri.
Cildimiz özenle korumamıza muhtaçtır.Bazı kremler veya bazı karışımlar cilt tipleri için yanlıştır.Kendi cilt tipimize uygun karışımlar daha sağlıklıdır.

Yıllardır kadınlar veya erkekler için en büyük sorun cildin yaşlanmasıdır.Cilt hem içten hemde dıştan yaşlanır bunun sebebi genellikle hava değişiklikleridir.Organlarımız değişen havadan etkilenmez bu sebeple cilt içten yaşlanırken hava değişiminden dolayı dıştan da yaşlanır. Yaşlanmanın diğer sebepleri ise bakalım nelermiş ?

En önemlisi tabii ki vücudun yeterli miktarda vitamin almaması.Vitamin vücudu yeniler ve enerji verir.Vücut kendi kendine vitamin üretemez bu sebeple de vitamin dışarıdan alınır.Unutulmaması gerek bir şeyse vitamininde fazlası yarar değil zarardır.Fazla ve gereksiz vitamin kusma,baş ağrısı,idrar yolu problemlerine yol açar ve hatta ölüme.Peki vücudumuzun yeterli miktarda vitamin alıp almadığını nasıl anlayacağız? Tabii ki düzenli beslenme.Karbonhidrat,yağ ve protein gibi ana besin ögeleriyle günlük yeterli vitamini karşılar.

Cilt Nedir? Neden Yaşlanır?Vücudun yaklaşık %75 gibi ciddi bir oranı sudur.Kaybolan su deriyi ve organlarını olumsuz etkiler.Bu nedenle yeterli miktarda su içilmelidir.Yaşlılığa sebep olan bir diğer unsur ise süt içmemek.Sütte bulunan D vitamini hem vitamin olarak vücudun yaşlanmasını engeller hemde enerji verir ve enerji vücudun yaşlanmamasını olumlu yönde etkiler.Kasları esnetmemek yaşlılığa sebep olan önemli unsurdur.Egzersiz yapmamaktan bahsediyorum.Egzersiz yapmak ve spor yapmak görüntüyle alakalıdır.Yaşlı bir görüntü yerine vücuda dinç ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.Beslenme her konuda çok önemlidir.Alınan besinler yetersizse yaşlı bir görünüm ortaya çıkar.Bu sebeple düzenli ve yeterli besinler alınmalıdır.Aynı zamanda yetersiz beslenme bağışıklık sisteminin zayıflamasına,vücudun çalışma aksaklıklarına,gücün ve verimliliğin düşmesine,obeziteye,şişkin karın,yorgunluk ve benzeri sebeplere neden olur.Aşırı alkol kullanmak cildin yaşlanmasına sebep olan durumlardan biridir.Alkolün yaşlılığa sebep olması; alkol alındıktan sonra kana hızla karışır ve damar kireçlenmesine yol açar.Aynı zaman da alkol, algılamayı yavaşlatır ve düşünememeye sebep olur.Sigara içmek ve sigara dumanı da cildin yaşlanmasına sebep olan etkenlerdir.Sigarının zehirli maddeleri cildi yaşlandırır.Sigara kanın içinde ki oksijeni de azaltır.Oksijen azlığı yaşlanmaya sebep olur.

Cilt Nedir? Neden Yaşlanır?

Stres hem psikolojik yaşlılığa hem cilt yaşlılığına sebep olur.Gergin psikoloji hem mimikleri sertleştirir hem de kasılmış yüzde ki oksijen alış verişini tam anlamıyla yapamaz.Yanlış kullanılan kozmetik ürünlerine dikkat edin.Aşırı makyaj yüzü güzel değil yapmacık gösterir aynı zamanda da cildi yaşlandırır.Makyajı temizlemekte mutlaka yapılmalıdır.Makyaj malzemelerin içinde ki malzemelere de dikkat edilmelidir,çünkü makyaj malzemelerin içindekiler cilt üzerinde alerji yapabilir.Güneşteki sert UV ışınları cilt kanserine yol açabildiği gibi yaşlı bir cilt görüntüsüne de sebep olur.Bu nedenle aşırı güneşten kaçmalı ve güneşe karşı koruyucu kremler kullanmalıyız.Çevre kirliliğine maruz kalmakta cildi olumsuz etkiler. Havada bulunan toksin maddeler cildi vaktinden önce yaşlandırır.

Cildimiz bize verilen en güzel elbisedir.Ona sahip çıkmak,temizlemek ve güzel görünmesini sağlamakta yapmamız gereken sorumluluklarımızdandır.Eskimiş bir elbise mi ? İlk günkü gibi taze bir elbise mi giymek istersiniz ?

Yazar: Müjgan KAHRAMAN

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.