Gizli Dürtü: Pyromania

Pyromania psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinse de , aslında bir dürtü kontrolü rahatsızlığıdır.

Dilimize Yunanca’dan gelen Pyromania’nın türkçesi Piromani’dir ve sözcük anlamı ‘Ateş Deliliği’ dir. Nedeni tam olarak bilinmese de şiddet eğilimli ve ateşin hipnoz etkisine yakalanan kişilerde görülmektedir.

Bu dürtüyü kontrol edemeyen insanlar, yangın ve bunun yarattığı olaylar ile büyülenme, bunlara merak duyma ve bunları çekici bulma gibi durumları yaşarlar. ABD’de yaklaşık 10.000 yangın vakasının temel nedeni bu rahatsızlıktan ortaya çıkmaktadır.

Genellikle çocukluk çağında başlayıp, ergenlik döneminde antisosyal bir yaşamın etkisiyle iyice ilerleyen ve sonunda kundakçılığa varan bir durumdur. Bu insanların zeka seviyelerinin normale göre düşük olduğu görüşüne varılsa da bence tamamen yangın çıkarmaya yönelik dürtülere direnmeyi başaramamadır.

En ilginç yanı ise yangını başlatmadan önce hissedilen bir gerilim duygusu ve yangın çıkardıktan sonra yaşanan yoğun bir haz, doyum veya rahatlama duygusu içine düşen bu insanlar, ateşe verdikleri objeler küle dönüşürken bundan cinsel zevk aldıkları, hatta karşısında masturbasyon yaptıklarını iddia etmektedirler.

Her ne kadar korkutucu gelse de bu bahsettiğim durum ileri seviyedeki vakalar için geçerlidir. Eğer böyle bir rahatsızlıktan süpheleniliyorsa, derhal psikolojik yardım alınmalıdır.

Yazar:Ozan GÜNGÖR

2 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar