Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uzun Yaşamın Formülü Nedir?

0 30

Uzun Yaşamın Formülü Nedir?Öncelikle bu ilgi çekici başlıkta sizlere bunun genetik ya da ırsi olmadığını belirtmek isterim. Uzun yaşamanın belli bir formülü elbette yok ancak yaşam sürenizi bilinçli bir şekildeuzatmanız mümkün…

Seçtiğimiz yaşam tarzının bunda büyük etkisi var ve kendinize özen göstermeniz başlangıç olarak sayılabilir. Öncelikle yılın belirli bir günü check up yaptırmanız şart doktor kontrolünde gerçekleşen bu işlemsonrası doktorunuz sizlere ne gibi önlemler almanızı söyleyecektir. Gün içerisinde sürekli oturmak yerine herhangi bir işle uğraşabilirsiniz. Bu oturma eylemi içerisinde olmayan bir iş olmalı. Günde 1 ya da 2 saat ayakta kalıp yürüyerek veya hafif koşular yaparak ya da küçük bir bahçeüzerinde çalışarak bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bilimsel bir araştırma eğitim almış kişilerin daha uzun yaşadıklarını ortaya koymuşbunu da bir kenara not edelim. İlginç bir bilgi daha bekar kişilerin yaşam süresinin daha kısa olduğu şöyle açıklayabilirim;Yalnız insanlar daha pasif ve herhangi bir işle meşgul değiller bu da onları sağlıksız beslenmeve sağlıksız bir yaşam tarzına itmektedir.

Uzun Yaşamın Formülü Nedir?Gülmek,sağlıklı yaşamın en basit işlevlerinden birisibunu muhakkak deneyin.Küçük bir araştırma örneğinde beyin egzersizlerive mizah dergilerinin ömrünüzü uzattığı açıklanmış. Spor olmazsa olmazlarından sağlıklı yaşamın… Günde en azından 1 saat hafif yürüyebilir ya da koşabilirsiniz bu sizi hem çok fazla yormamış hem de egzersiz yapmışolursunuz.

Yemek saatleriniz düzenli olmalı ve tükettiğiniz gıdaların sağlıklı ve sebzeağırlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Bol bol su tüketin ve kilonuza dikkat edin sağlıklı diyetleribazı dönemler tercih edebilirsiniz bu sizlere zarar vermez aksineolumlu yol katetmenizi sağlar. Sigara ve alkol konusundan bahsetmeye gerek olduğunu düşünmüyorum çok fazla eğer uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız bu tür maddelerdenolabildiğince uzak durmalısınız…

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.