Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyada Bir Cennet: Key West

0 433

Dünyada Bir Cennet: Key WestKey West,

Kuzey Amerika ülkelerinden Birleşik Devletler’in sınırları dahilinde bulunan ve de ülkenin elli eyaletinden biri olan Florida’ya bağlı bir kenttir. Bu şehir, bulunduğu Florida’nın en gözde ve de en popüler turizm destinasyonları arasında yer alır. Aslında bu popülarite bir anlamda Amerika Birleşik Devletleri’nin genelinde de geçerli kabul edilir. Başka bir ifade ile, söz konusu şehre, Amerikan eyaletlerinden çok sayıda ziyaretçi gelir. Bölgenin sahip olduğu ziyaretçi ya da başka bir ifadeyle turist trafiği de bundan ibaret değildir. Ayrıca uluslararası anlamda da çok sayıda turist bölgeye ziyaret gerçekleştirir. Amerika’nın ve de dünyanın çok sayıda turizm destinasyonu varken, Key West bunlar arasında çok farklı bir öneme sahiptir. Bunun en önemli nedeni, söz konusu bölgeye kilometrelerce uzunlulukta bir köprü ile ulaşım gerçekleştirilmesidir. Bu da şehri ve de bölgeyi çok daha da egzotik bir coğrafya haline getirir Florida eyaletinin en güneyinde yer alan Key West, Amerika’nın da anakarası hesaba alınırsa en güneyde yer alan toprağıdır diyebiliriz. Tam anlamıyla bir tropikal cennet olan Key West, bunu fazlasıyla da hak etmektedir. Atlantik Okyanusu ile Meksika Körfezi’nin birleştiği yer olan boğazda bulunan Key West, bu anlamda oldukça bir sıradışı bir coğrafyada yer alır.

Dünyada Bir Cennet: Key Westİki adet lakabı bulunan Key West, Amerikalılarca şu şekilde anılır; ”The Conch Republic”, ”Southernmost City in the Continental United States”. Ayrıca bir de mottosu yer alan şehir, ”One Human Family” şeklinde ifade edilir. Florida eyaletinin güney kara parçasında yer alan Monroe’ye bağlı olan Key West, buranın en popüler şehri konumundadır. Karasal bağlamda da bu yerden ayrı olan Key West, yapay olarak Amerikan devletince yapılmış bir otoyol ile bölgeye bağlanır. Son derece küçük bir yerleşim yeri olsa da Madonna, Enrique Iglesias ve de bunlar gibi birçok ünlünün de uğrak mekanları arasında yer alan Key West, oldukça popüler bir konumdadır.

Dünyada Bir Cennet: Key WestNüfusu hesaba katılırsa sadece 26 bin kişinin yasal olarak ikamet ettiği bir toprak parçası olan Key West, aslında konumu sebebiyle her yıl ciddi tehlikelere maruz kalır. Bunun nedeni, Atlantik Okyanusu ve de Meksika Körfezi’nin birleştiği noktada yer alır oluşu sebebiyle her sene birçok kez kasırga rotasında konumlanıyor olmasıdır. Bu da olası kasırga sezonlarında bölgenin son derece büyük şiddetli afetlerle de boğuşması anlamına gelmektedir. Bölgenin en büyük şehirlerinden olan Miami, Key West’e ulaşmak isteyenlerin havayolu ile ilk iniş yaptıkları en büyük hava meydanı olarak göze çarpar.

Bu anlamda eğer olurda Key West‘e gitme fikrine sahip olursanız, bu durumda Miami Uluslararası Havalimanı’nı tercih etmelisiniz. Oradan dilerseniz küçük uçaklarla adaya aktarma yapabilirsiniz ya da deniz veya karayolu ile de ulaşım imkanı vardır. Türk Hava Yolları Miami’ye İstanbul üzerinden tarifeli seferler düzenlemektedir. Bunun yanı sıra ayrıca Luftansa, KLM Kraliyet Havayolları, British Airways ve de Air France gibi sektörün önemli devlerini de tercih ederek aktarmalı bir şekilde Miami’ye ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku