Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çin Tarçını Özü Yağının (Cinnamomum cassia) Sağlık Açısından Faydaları

0 276

Çin tarçını yani cassia yağı 4.000 yıldır Doğu’dan ihraç edilmektedir. Bu baharat, 2.700 yıl önce geleneksel Çin tıbbında temel olarak kullanılan bir bitkidir. Seylan tarçın (Cinnamomum verum) gibi, Çin Tarçın (Cinnamomum cassia) da esansiyel olarak zengin ve çeşni olarak kullanılan aromatik bir kabuğa sahiptir. Bu tarçın çeşidinin birçok sağlık faydaları olduğı iddia edilmektedir. Bu yazıda cassia tarçınının sağlık açısından faydaları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

İshal Tedavisi

İshal, sindirim sisteminden atılması gereken toksinlere karşı doğal bir reaksiyondur. Neyse ki, cassia yağı bir ishal önleyici maddedir; bağırsakları bağlayabilir ve ishal ataklarını durdurabilir. Açıkçası, birçok insanın dışkılama problemleri vardır ve bu sorunların çoğu bugün çok popüler olan işlenmiş gıdalar ve insanların günlük olarak yaşadıkları tipik stres seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Neyse ki, sindirim sisteminin çalışma şeklini düzenlemenin doğal yolları vardır. Cassia yağı bazen ishale yol açan mikroorganizmaları öldürür ve lif içeriğiyle dışkıya yardımcı olur. Çin Tarçını Özü Yağının (Cinnamomum cassia) Sağlık Açısından Faydaları
İshal aşırı yumuşak veya sulu dışkı üretir ve bu devam ederse tehlikeli olabilir, çünkü vücudu kurutur ve zayıflatır. İshalin nedenleri değişir, ancak sıklıkla nedenleri dehidrasyon, viral bir mide gribi veya enfeksiyonu (zararlı parazitler veya bakterilerle bir şeyler yemenin bir sonucu olarak) – hatta sinirlerdir. Ayrıca, vücuttaki iltihaplanma ishal gibi sindirim sorunlarına yol açar. Cassia yağı, ısınma, bakteri ve mantar öldürme, vücut yatıştırıcı ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle ishali hafifletmek için doğal bir yol olarak hizmet etmektedir.

Dolaşımını Artırır

Vücuttaki kan dolaşımını iyileştirerek, cassia yağı, gelişmek için uygun miktarda besin ve oksijen almanızı sağlar. Cassia yağı kan dolaşımını artırır, vücutta sıcaklık hissi yaratır, ağrıyı hafifletir, hastalığa neden olan iltihabı azaltır ve idrara çıkmayı teşvik ederek vücudun toksinleri atmasını sağlamaktadır. Örneğin kas ağrıları zayıf dolaşım, artan fiziksel aktivite, stres, beslenme yetersizlikleri, hormonal değişiklikler ve dehidrasyondan kaynaklanır. Kas ağrıları için en yaygın alanlardan bazıları bel, boyun, trapezius ve bacakları içerir. Cassia yağı dolaşımı uyardığı ve antienflamatuar bir ajan olarak çalıştığı için doğal bir kas ağrısı tedavisi olarak hizmet etmektedir. Dolaşımını iyileştirerek, cassia yağı inme ve kalp krizi riskini de azaltır, bu güçlü yağ ile önlenebilecek iki hayatı tehdit eden sağlık sorunudur.

Adet Şikâyetlerini Azaltır

Cassia yağı, menstrüel yolların açılmasına yardımcı olur, bu nedenle adet yaparken yaygın olan krampları hafifletir ve döngünüzü düzenli tutar. Ayrıca PMS kramplarını ve baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, huysuzluk ve şişkinlik gibi adet belirtilerini doğal olarak giderir. Sinameki yağının düzensiz dönemlerle ve ağrılı semptomlarla savaşmasına izin veren emmenagog, analjezik ve ağrı giderici özellikleridir. Cassia yağı aynı zamanda bulantı için doğal bir ilaç olarak bilinen bir antiemetik yağdır ve kusmanın oluşumunu azaltmaya yardımcı olur, bu PMS ve menstruasyon sırasında veya herhangi bir zamanda mide bulantısı hissettiğinizde yardımcı olabilir. Enflamasyonu ve şişkinliği azaltarak ve ısınma etkileri ile vücudu ve zihni gevşeterek, cassia yağı, istenmeyen menstrüel semptomlar için mükemmel bir tedavidir.

Çin Tarçını Özü Yağının (Cinnamomum cassia) Sağlık Açısından FaydalarıArtrit Şikayetlerini Azaltır

Artrit eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olduğundan, cassia yağının antienflamatuar özellikleri artrit semptomlarını doğal olarak azaltır. Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research dergisinde yayınlanan bir çalışma, cassia yağının aktif bileşenlerini test etti ve sinnamaldehit adı verilen bir bileşiğin sadece enflamatuar mediatörleri değil, aynı zamanda aktif anti-enflamatuar mediatörleri de inhibe ettiğini bulmuştur. Enflamasyonun hemen hemen her sağlık durumu ile ilişkili olduğu bulunmuştur; cassia yağı sadece artrit semptomlarını hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda tüm vücut fonksiyonlarını ve sistemlerini de etkiler.

Antidepresan

Cassia yağı, vücudu sıcak ve sakin hissettiren, stres atma gücüne sahip etkili bir antidepresandır. Cassia, incelenen ve stres kaynaklı davranışları ve koşulları hafiflettiği bilinen bir bileşen olan sinnamik aldehit içerir. Stres ve kaygı çoğu insanın düşündüğünden çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Kronik stres yaşam kalitenizi öldürebilirken, vücudun her sistemini etkileyebilir ve günlük işlevlerine zarar verebilir. İki ila üç damla cassia yağını teneffüs ederek veya dağıtarak, sinirlerinizi hafifletir ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu durumdan mustarip olan kişiler, cassia yağı depresyon tedavilerinin bir parçası olarak kullanabilirler.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Cassia yağı bir antimikrobiyal ve antiviral ajandır; Ayrıca ateşe neden olan enfeksiyonlarla mücadele ederek bir febrifüj olarak çalışır. Bu güçlü yağ üretra, kolon, böbrekler ve idrar yollarını mikrobiyal büyüme ve enfeksiyonlardan korur. Ayrıca vücudu viral hastalıklardan ve grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlardan korumaktadır. Cassia yağı vücut üzerinde ısınma etkisine sahiptir, bu nedenle vücuttaki gerginliği giderir ve iltihap ve ateşe neden olan enfeksiyonları öldürerek vücut sıcaklığını düşürebilir. Aynı zamanda, uyarıcı olarak çalışır-beyninizi uyanık tutar ve vücut işlevlerini etkinleştirir.

Bakterilerle Savaşır

American Journal of Chinese Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, hem saf sinnamaldehitin (cassia’ya lezzetini ve kokusunu veren organik bileşik)hem de yağ,farklı bakteri izolatlarının büyümesini engellemede eşit derecede yararlı olduğu bulunmuştur. Çalışma, Cassia’nın Staphylococcus aureus, E. coli, Enterobacter aerogenes, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Vibrio cholerae ve Samonella typhymurium, artı, mantar içeren mayalar (kandida türü), küfler ve dermatofitler dahil bakterilere karşı etkinliğini test etmiştir. Bu bulgular cassia yağının vücudu tehlikeli enfeksiyonlardan koruyan antimikrobiyal ve antibakteriyel bir ajan olarak hizmet ettiğini kanıtlamaktadır.

Mukoza Zarlarının Büzülmesini Sağlar

Sıkıştırıcı özellikleri nedeniyle, cassia yağı boğaz ağrısı, dış ve uterus kanaması, peptik ülser ve ishali tedavi eder. Mukoza zarlarının veya maruz kalan dokuların büzülmesine neden olur; dahili olarak, kan serumu veya mukoza salgılarının deşarjını stabilize edebilir. Cassia yağı sıkılaştırıcı özellikleri onu cilt ve saç sağlığı için yararlı bir yağ haline getirir. Cildi korur ve akneleri doğal olarak tedavi etmek, yaraları ve yaraları iyileştirmek, döküntüleri doğal olarak gidermek ve cilt tahrişlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca saç köklerini, diş etlerini güçlendirir ve kasları sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Doğal Böcek Kovucudur

Çin Tarçını Özü Yağının (Cinnamomum cassia) Sağlık Açısından FaydalarıHaşere Yönetimi Biliminde yayınlanan bir araştırma , cassia yağının sarı humma sivrisineklerini kovmada etkinliğini test etmiştir. Dört insan gönüllü, 30 dakika süren bir iç mekan testinde sivrisineklere maruz kaldı. Cassia yağı kullanımı yüzde 94 koruma sağlamıştır. 50 dakikada cassia yağı yüzde 83 koruma sağlarken, 70 dakikada yüzde 61 koruma sağlamıştır. Sonuçlar, cassia yağının bir sivrisinek kovucu olarak etkili olduğunu ve tamamen nötr ve kimyasal içermeyen bir ilaç olarak çalıştığını göstermektedir.

Diyabet Tedavisi Faydalı Olur

Cassia yağı, kan şekeri seviyelerini düşürerek diyabeti doğal olarak tedavi etme kabiliyeti nedeniyle çok dikkat çekmektedir. Bazı çalışmalar bunun doğru olduğunu öne sürüyor, ancak diğerleri bu iddiayı gösteren çok az kanıt bulunmaktadır. Diyabetik sıçanlarda cassia çiçeği ekstraktının hepatik glikolitik ve glukoneojenik enzimler üzerindeki etkisini incelemek için 2003 çalışması tasarlandı. 30 günlük tedaviden sonra kan şekeri, glikosile hemoglobin ve glukoneojenik enzimler önemli ölçüde azalırken, plazma insülin, hemoglobin ve hekzokinaz aktivitesi arttı. Çalışma, cassia çiçek özlerinin, Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaç olan glibenklamid kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır.
Journal of Medicinal Food’da yayınlanan bir başka 2005 çalışmasında, iki ay boyunca günde iki kez cassia lifi takviyesi veya plasebo verilen 15 diyabetik erkek ve kadın üzerinde çalışma yapılmıştır. Sonuçlar serum trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoprotein-kolesterol düzeylerinin cassia takviyeli grupta daha fazla azalma eğiliminde olduğunu bulunmuştur. Diğer yandan, açlık kan şekeri, hemoglobin A1c, kan üre azotu, kreatinin ve enzimlerin aktiviteleri lif takviyesi ile değişmemiştir.
Tip 2 diyabet için etkili bir tedavi olarak cassia yağının potansiyelini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bu yağın bu tür sorunlu durumları doğal olarak tedavi etme yeteneğine olan ilginin artması çok umut vericidir.

Kaynakça:
cliganic.com
thespruceeats.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.