Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cinayet Oranı En Yüksek Şehirler

0 747

Cinayet Oranı En Yüksek ŞehirlerCinayet oranlarının en yüksek olduğu ülkeler üzücü ve şaşırtıcı olsa da, bilindiği gibi modern dünya, her yerin güvenli olduğu gerçeğidir. Fakat dünyanın ne kadar güvensiz olduğunu görmek şok edici ve üzücü olmakla birlikte, hazırladığımız bu liste gerçeği ne yazık ki bize acı şekilde gösteriyor. Uluslararası cinayet oranı istatistiksel verilere bakılarak, dünya da en fazla suç oranına sahip ülkelere göz atacağız . Yılda 100.000 e yakına işlenen cinayetlerin sayısına dayanan bu istatistikler, cinayet oranının en yüksek olduğu ülkeleri görmemizi sağlayacak.

Panama, 17.2
Kuzey Amerika ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan İsthmus’da bulunan Panama, suç oranın en yüksek olduğu ülkeler listesinde birçok Orta Amerika ülkesinden sadece bir tanesidir. Genel olarak, ülkede işlenen cinayetlerin sayısı yavaş yavaş azalmaktadır ancak sık sık silah şiddetine maruz kalan çok yüksek bir suçluluk, Panama’nın ne yazık ki hala bu listeye dahil olduğu nedenlerinden biridir

Botsvana, 18.4
Güney Afrika’da yerleşik bir ülke olan Botsvana, Panama ile yarışır suç oranı sahip olup, ülkede her yıl giderek daha fazla insan cinayete kurban gitmektedir. 2009’da cinayet oranı, 2012’de cinayet oranı ile karşılaştırıldığında, yüzde 18.4’lük artış olduğu görülmektedir. Sıkça yapılan cinayetlerin yanı sıra, AIDS salgını da yerel nüfusu azaltmaktadır.

Cinayet Oranı En Yüksek ŞehirlerEkvator Ginesi, 19.3
Ekvator Ginesi, 600.000’den fazla insanın yaşadığı nüfusa sahip olup bu şehirde de istatistikler hiç iç açıcı değil ne yazık ki. Silahlı uyuşturucu gruplarının ve soyguncuların zayıf polis kuvveti ile birlikte görülmesi endişe verici derecede yüksek olması ayrıca ülkedeki cinayetlerin yanı sıra diğer suçların da bu kadar yaygın olduğu başlıca nedenlerden biridir.

Nijerya, 20
Afrika’nın en kalabalık nüfusuna sahip olan şehir yaklaşık 174 milyon kişiyi barındırıyor, tüm şiddet suçlarınıda aşırı yüksek oranlara sahip olan bu şehrin hazırladığımız listede görünmesi şaşırtıcı değildir. Her yıl, 100.000 Nijeryalıdan yaklaşık 20 kişi bir cinayet kurban gitmektedir. Dahası, bu ülkede tecavüz, aile içi şiddet veya hatta kölelik gibi korkunç uygulamalar da hala yaygın olarak görülmektedir.

Cinayet Oranı En Yüksek ŞehirlerDominika, 21.1
Sadece yaklaşık 70.000 nüfusa sahip olan Dominik, dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer alıyor fakat, cinayet oranı küçümsenmeyecek düzeyde ve buna rağmen, Tatil beldesi olarak büyük ilgi görülmektedir. Bu şehirde turistler soyulabilir veya agresif davranışlarla karşı karşıya gelebilir, gidecek olanların dikkatli olmasında yarar var.

Meksika, 21.5
Amerikanın beşinci büyük ülkesi olan ve yaklaşık 2 milyon kilometre karelik alana sahip Meksika, uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayetlerle oldulça yoğun ülkedir. Aslında bu yüz kızartıcı suçların yaygın olmasının sebebi, rakip çeteleri sindirmek için sıklıkla kullanılmaktadır.

Saint Lucia, 21.6
Yüz yetmiş beş binlik nüfusa sahip olan bu şehir, inanılmaz doğal güzellikleri tanınan muhteşem kumsalları ile büyüleyici olsa da cinayet oranı ile şehre karanlık düşürmektedir. Ve ne yazık ki, cinayet oranları düzenli bir artış göstermektedir. 2007’de ülkede sadece 27 cinayet bildirilirken, dört yıl sonra neredeyse iki kat daha fazla cinayet işlendiği raporlanmıştır.

Dominik Cumhuriyeti, 22,1
En büyük Karayip ülkelerinden biri olan Dominik Cumhuriyeti, yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip olup, Avrupa’ya ve Amerika’ya gönderilen Kolombiya uyuşturucuları için bir transit istasyon olarak hizmet etmektedir. Bu yüzden ülkedeki cinayetler uyuşturucu ticaretiyle sıkça ilişkilendirilmektedir. Ülkenin mahkum edilmiş suçlulara olan ılımlı yaklaşımı da çok fazla eleştirilmektedir.

Cinayet Oranı En Yüksek ŞehirlerRuanda, 23,1
Orta ve Doğu Afrika’da bulunan Ruanda, insanlık tarihindeki en korkunç ve acımasız soykırımdan birine tanık olmuştur. Ancak Ruanda’nın mücadele ettiği tek sorun, cinayetlerin sayısı kadar değil; tecavüz veya soygun gibi diğer şiddet suçları da oldukça yaygın olmaktadır. Ruanda suçlarla başa çıkmanın yollarını ararken, yerel halkın ortak üzücü ve korkutucu hal almaktadır.

Brezilya, 25,2
Brezilya, 200 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük ve en kalabalık ülkelerinden biri. Ancak çok sayıda nüfus dramatik bir cinayet olayına neden oluyor sadece 2012’de ülkede yaklaşık 65.000 kişi öldürüldü. Cinayet olayının başlıca sebepleri arasında uyuşturucu ticareti ve alkolizm olduğuna inanılıyor.
Saint Vincent ve Grenadinler, 25,6
Azize Vincent ve Grenadinler, toplam 390 km2 alana sahipken, cinayet oranı son derece yüksek olan başka bir Karayip ülkesidir. INTERPOL istatistikleri, cinayetlerin yanı sıra tecavüz, soygun, ağırlaştırılmış saldırılar ve soygunların Saint Vincent ve Grenadinler’de işlenen oldukça yaygın suçlardan olduğunu öne sürüyor.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, 28,3
Orta Afrika’da bulunan Kongo Demokratik Cumhuriyeti, doğal kaynakları aşırı derecede zengin ama iç karışıklık, iç savaşlar, altyapı eksikliği ve yaygın yolsuzluk politik istikrarsızlık, özellikle yüksek cinayet oranıyla listede yerini almıştır.

Trinidad ve Tobago, 28.3
Trinidad ve Tobago, Amerika ve Kanada’dan sonra Amerika’da kişi başına en zengin üçüncü ülke ve yüksek gelirli bir ekonomi olarak tanınmasına rağmen, bu Karayip ülkesi cinayet oranı en yüksek olanlar arasında listelenmiştir. Son yıllarda, yılda ortalama 100.000 kişinin 28’inden fazlası öldürülmüştür.

Bahamalar, 29.8
Eski bir İngiliz taç kolonisi olan Bahamalar, Atlantik Okyanusunda yediyüzden fazla adadan oluşan bir ada ülkesi olup, turizm ve finans üzerine kurulu ekonomisi ile nispeten zengin bir ülke olmasına rağmen, cinayet işleme oranı artış göstermektedir. Örneğin, 2013’te ülkede 120 kişi öldü, cinayete kurban gitme oranının neredeyse 30’a yükselmiştir.

Kolombiya, 30.8
Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan Kolombiya, uyuşturucu üretimi ve ticaretiyle ünlü şehir olması ve yüksek derecede ayrılmış toplu yapısı vardır. Şöyle ki, ispanyol kökenli zengin aileler ile yoksul Kolombiyalıların çoğunluğu arasında bölünmüş durumda, birçok yerlinin sadece cinayetlerde değil, aynı zamanda kaçırma, soygun, ağırlaştırılmış saldırılar ve diğer suçlarla da uğraşmasına yol açmıştır.

Güney Afrika, 31
Yaklaşık 54 milyon insanın yaşadığı Güney Afrika’da, cinayet oranı oldukça yüksek olup bunun dışında saldırı, tecavüz ve diğer şiddet suçlarına sahiptir. Yerel polislerce yayımlanan istatistikler sonucu, Güney Afrika’da her gün yaklaşık 50 kişinin öldürüldüğü ve bunun gerçekten de endişe verici bir sayı olduğunu gözler önüne seriyor. Neyse ki, cinayet oranı yavaş yavaş azaltılma yönünde çalışmalara başlanmıştır.

Saint Kitts ve Nevis, 33.6
Batı Hint Adalarında bulunan Saint Kitts ve Nevis, hem bölgede hem de nüfusta Amerika’nın en küçük egemen devleti olup, ülkede yaşayan 50.000 kişi nüfusu bulunan şehirde, 100.000 kişi başına ortalama 33.6 cinayet masası bulunan Saint Kitts ve Nevis, 9. sırada yer almaktadır.

Svaziland, 33.8
Çoğunlukla Güney Afrika ile çevrili olan Svaziland, 1 milyondan fazla nüfusu ile Afrika’nın en küçük ülkelerinden biridir. Fakat cinayet olayıyla ilgili sayıların Svaziland’da küçümsenmeyecek kadar fazla. Cinayetin yanı sıra, aşırı yoksulluk ve AIDS veya tüberküloz gibi hastalıklar nedeniyle tahrip olan yerli halkın tahmini ortalama ömür beklentisi sadece 50 yıl olarak öne sürülmektedir.

Lesotho, 38
Lesotho, Güney Afrika’da yerleşik başka bir küçük Afrika ülkesidir. Konumu ve boyutu dışında Svaziland’da kontrol edilemez bir cinayet oranı vardır.
Jamaika, 39.3
Jamaika, 11.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ülkedir. Suç oranı istatistiklerinin sonucu dünyanın en yüksek suç işleyen şehri olmuştur. Cinayetler ve şiddet suçları, başkent Kingston gibi büyük şehirlerde özellikle sıklıkla görülmektedir.
Guatemala, 39.9
Guatemala yaklaşık 16 milyon nüfusu ile Orta Amerika’nın en kalabalık ülkesidir. Her ay yaklaşık 100 cinayet işlediği için, Guatemala, dünyadaki beşinci cinayet oranıyla ünlü olan ülke oldu. Örneğin, 1990’lı yıllarda, Escuintla şehri, 100.000 kişi başına yıllık olarak 165 cinayet işlendi.

Cinayet Oranı En Yüksek ŞehirlerEl Salvador, 41.2

1979 ile 1992 yılları arasında yıkıcı ve yorucu iç savaş dan derin bir şekilde etkilenen El Salvador, Orta Amerika ülkesi olup, yaklaşık 6,3 milyon insanın yaşadığı bir bölgedir. Bu ülkedeki cinayet oranları son oldukça yüksektir. 2004 yılında Salvador’da işlenen cinayetlerin% 60’ı, bölge ve güçler için yarışan yerel çeteler tarafından gerçekleştirildi.

Belize, 44.7
Belize yaklaşık 340.000 kişilik bir nüfus sahip olup, Orta Amerika’nın en yoğun nüfuslu ülkesidir. Doğal güzellikleri ve vahşi yaşamıyla tam bir turist şehri olan ülke, ağır suç oranlarından dolayı yaşamak için iyi bir yer olmaktan çok uzaktır. 100,000 kişi başına yaklaşık 45 cinayet cinayeti oranı ile, Belize’yi dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri yapıyor.

Kaynakça:
https://list25.com

Yazar:Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku