Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl

0 508

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 GölBu yazıda, dünyadaki en büyüleyici, en güzel, en muhteşem göllerin listesini bulacaksınız. Yazıda gördüğünüz fotoğrafları bilgisayarda hazırlanmış zannedebilirsiniz. Ancak kesinlikle öyle değil. Hepsi göllerin gerçek fotoğraflarıdır. Hala inanmıyorsanız en kısa zamanda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Gerçek olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl1. Pichola Gölü, Udaipur – Hindistan

Ortasında gerçek bir saray olan dünyadaki tek göldür. Evet, doğru okudunuz, Jag Mandir Adası Sarayı, kraliyet ailesinin partileri düzenlediği ve şu anda Asya’daki en iyi 10 otel listesinde yer alan bir yerdir. Göle geri dönecek olursak, aslında göl, 1362 yılında kurulan yapay bir tatlı su gölüdür. Bu, Udaipur şehri için içme suyu sağlamak amacıyla birçok baraj ile birlikte yapılmıştır. Büyüklüğü 1 kilometrekaredir ve en derin noktası 8.5 metredir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl2. Combo Gölü, Lombardiya – İtalya

Ünlü mimar Jean Poulvez Said’in “Bin kez ziyaret etmeye değer bir göl” olarak bahsettiği göl, Combo Gölü’dür. Gözle görülebilecek en mükemmel mücevherlerden birisi diyebiliriz. Aynı anda iki mevsimin birden yaşandığı bu yerde palmiye ağaçlarının başından karla kaplı eşsiz manzarayı da seyredebilirsiniz. Bu güzel manzarasıyla bir gölü başka nerde bulabilirsiniz? 146 kilometrekarelik bir alana sahip olan gölün en derin yeri 425 metredir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl3. Dove Gölü, Tazmanya

Tazmanya Şeytanı’nı hiç duydunuz mu? Tazmanya Şeytanı’nın bu gölde yaşadığı iddia edilmektedir! Tazmanya şeytanının geçmişi nedeniyle, yerel halk aslında bu gölden kaçmaktadır. Bu durum, gölün oldukça sakin olmasına neden olmaktadır. Bu sayede eşsiz ve büyüleyici atmosferi oldukça sakin bir atmosferde gezebilirsiniz. 3 kilometrekarelik alana yayılmış bu gölün derinliği 11 metredir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl4. Wakatipu Gölü, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, uçsuz bucaksız doğa yerlerinin gezileri ile meşhur olmuş bir ülkedir, ancak göllerinin de harika olduğunu duymuş muydunuz? Size Yeni Zelanda’nın en güzel ve buzul gölünü, Wakatipu Gölü’nden bahsetmek istiyoruz. Gerçekten oldukça uygun fiyatlı bir helikopterle ziyaret edebileceğiniz çok popüler bir göldür! Suya yansıyan harika dağ manzarası ile mavi suyun keyfini çıkarabilirsiniz. 291 kilometrekarelik alanı ile oldukça büyük bir göl olan Wakatipu Gölü’nün en derin noktası 380 metre derinliğe sahiptir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl5. Powell Gölü, Arizona

Colorado Nehri’nin bir su deposu olan ve Utah ile Arizona arasında sınır görevi gören bir göldür. Powell Gölü, her yıl 2 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu nedenle oldukça yoğundur. Sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız size göre değil. Dünyadaki hiçbir gölde olmayan büyük kanyon manzarasına sahip olan Powell Gölü, Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci büyük insan yapımı gölüdür. Yeşil su ile çöl manzarasını birleştiren bu göl, herkesin hayatında en az bir kere ziyaret etmesi gereken eşsiz bir göldür. 658 kilometrekarelik bir alana sahip bu devasa gölün en derin noktasının derinliği 178 metredir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl6. Pehoe Gölü, Şili

İnişli çıkışlı yollardaki uzun süren sürüşlerden ve uzun bir yürüyüşten sonra, size muhteşem bir ödül olacaktır. Bu gölü, diğer göllerden ayıran bir yapısı bulunmaktadır. Dünyadaki en renkli göllerden biri olarak bilinen bu göl, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. 22 kilometrekarelik alana ve maksimum 30 metre derinliğe sahip bir göldür.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl7. Superior Gölü, Michigan

Superior Gölü, “Büyük Göller” in en büyüğü ve Kanada sınırının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ancak bu gölün sadece boyutu büyük değil, aynı zamanda 60 km’lik kumtaşı kayalıkları, plajları ve şelaleleri vardır! Yürüyüşçüler ve kayakçılar için ziyaret edilecek için inanılmaz bir göldür. 82100 kilometrekarelik alanıyla insanı ürküten bu oldukça büyük, kocaman gölün en derin noktasının derinliği 406 metredir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl8. Tahoe Gölü, Kaliforniya / Nevada

20 metre derinlikteki bir suyun sahip olabileceği en berrak su rekoruna sahip bir dağ gölüdür. Bu gölün etrafında yapacağınız bir sürüş hayatınız boyunca yapacağınız en büyüleyici sürüşlerden birisi olacaktır. Yaz aylarında dağa doğru yapacağınız yürüyüşler, kış aylarında ise yapacağınız kayak sporu ile size eşsiz deneyimler yaşatacak bir göldür. Yaklaşık 500 kilometrekarelik bir alana ve maksimum 501 metre derinliğe sahip olan bu göl, mutlaka ziyaret edilmesi gereken göllerden birisidir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl9. Kawaguchi Gölü, Japonya

Fuji dağının ünlü fotoğrafını gördünüz mü? Fotoğraf, muhtemelen bu gölden olduğu kadar muhteşem bir manzara sunan başka bir yer olmadığı için Kawaguchi Gölü’nden çekilmiştir. Göl sizi ziyaret etmek için yeterince etkilemiyorsa, bu göldeki suyun Asya’daki en berrak su olduğu gerçeğini hatırlamanız gerekir. İnanılmaz derecede güzel olan kıyıları sayesinde düşüncelerinizi toplayabileceğiniz bir yer olacaktır. 6 kilometrekarelik bir alana ve 15 metrelik bir derinliğe sahip olan bu eşsiz büyüleyici gölü mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl10. Krater Gölü, Oregon

Bu göl, Krater Gölü Milli Parkı’nın ana cazibe merkezidir ve muhtemelen dünyanın en mavi göllerinden birisidir. Gölün 7.700 yıl önce yanardağ Mazama’nın çökmesi nedeniyle oluştuğunu tahmin ediyoruz. Göl, nehirlere bağlı olmadığı için yağmurdan başka herhangi bir şey tarafından beslenmemektedir. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nin en derin gölü olduğu için bu gölün bir gün boşalacağı kuşkusuzdur. Bu masmavi gölün derinliği 594 metredir ve 53 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl11. Plitvice Gölü, Hırvatistan

Bu göle mümkün olan en kısa sürede gitmenizi tavsiye ederiz. Zümrüt renkli suyun benzersizliği başka bir şey ama maalesef artan sıcaklık nedeniyle tehlike altında bulunmaktadır. Bu inanılmaz rengi yaratan etkenler hızla ölüyor ve bu nedenle mümkün olduğunca çabuk bu gölü ziyaret etmelisiniz. Ayrıca en bilinmeyen gezi yerleri listenize de ekleyebilirsiniz. 296 kilometrekarelik alana ve maksimum 45 metre derinliğe sahiptir.

Dünyada Görülmesi Gereken En Büyüleyici 12 Göl12. Maligne Gölü, Alberta – Kanada

Bu gölü gerçekten ziyaret etmeye değer yapan şey çarpıcı manzarasıdır. Kendinizi, ön plandaki çamlar, muhteşem arka plan dağları ve açık bir mavi gökyüzü ile çevrili, berrak gölün yanında yalnız olarak hayal edin. Ayrıca bu eşsiz hayalin hepsi suya yansıyarak harika bir görüntü oluşturacak bu gölün büyüklüğü 19 kilometrekaredir ve 97 metre derinliğe sahiptir.

Bu yazıda dünyadaki en büyüleyici 12 gölü listeledik. İmkanınız varsa en kısa zamanda bu göllerden bir veya birkaçını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Keyifli tatiller.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/12-magical-must-visit-lakes-world/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku