Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cinsel Gücü Artıracak Afrodizyak Etkili Gıdalar

0 532

İnsanlık tarihi boyunca çiftler, çeşitli sebeplerden dolayı afrodizyak etkisi yaratan gıdalara özel ilgi göstermişlerdir. Kimi besinin cinsel güce olan etkisi bilimsel araştırmalar ile desteklenmiş olmasına rağmen, geleneksel kullanımlarla günümüze kadar ulaşan gıda bulunmaktadır. Bu yazıda cinsel gücü arttıracak en iyi gıdalardan bazıları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bitter Çikolata

Antioksidan bakımından zengin olan meyve ve sebzeler zaten günlük diyetin bir parçası olmalıdır. Bitter çikolata antioksidanlarla doludur, bu yüzden daha fazla almanın lezzetli bir yoludur. Antioksidanlar, yaşlanma belirtilerini ve serviks kanseri riskini azaltmanın yanı sıra cinsel zevki arttırmakla da bağlantılıdır. Tüm bu faydalar yanında bitter çikolatanın tadının pek çok kişi tarafından beğenilmesi bu gıdayı daha cazip hale getirmektedir.

Brezilya Fındığı

Bu fındıklar, erkeklerde prostat kanseri riskini azaltabilen bir besin olan selenyum içermektedir. Ek olarak, selenyum sağlıklı ova ve sperm üretimini uyarmaktadır ve bu yüzden en iyi afrodizyak gıdalardan biri yapmaktadır.

İstiridye

Bu deniz ürünleri zevki, libidoyu arttırmak ve sperm hücrelerinin üretimi için bilinen çinko bakımından zengindir. Çocuk sahibi olmaya çalışan erkekler için, bu iyi bilinen afrodizyak ruh haline yükseltmenin ve hamile kalma oranını artırmaktadır.

KerevizCinsel Gücü Artıracak Afrodizyak Etkili Gıdalar

Bu lifli sebze, cinsel yaşamı iyileştirmenin en iyi yollarından biridir, çünkü kadınlara hitap eden bir hormon erkekleri olan androsteron içermektedir.

Kivi

C vitamininin hem libidoyu hem de doğurganlığı artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Lezzetli bir egzotik meyve olan kivi, C Vitamini ile yüklüdür, bu nedenle diğer narenciye meyvelerinin yanı sıra kivi tüketmek libidoyu arttırmaktadır.

Ispanak

Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, doğurganlığı ve libidomuzu artırmaya yardımcı olabilecek birçok folik asit içermektedir.

Sarımsak

Allisin adı verilen bir içerikte sarımsak, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel organlara kan dolaşımını ve kan akışını uyarmaya yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, sarımsağın kokusu nedeniyle yeterli miktarda tüketilmelidir bununla birlikte kötü nefes kokusundan uzak durmak için sarımsak haplarını da tercih edilebilir.

Cinsel Gücü Artıracak Afrodizyak Etkili GıdalarÇilek

Çileklerin hayatın büyük afrodizyaklarından birinin, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel dürtü arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Kendi başına bir libido arttırıcı olan koyu çikolata ile tüketildiğinde daha fazla cinsel yaşamı arttırmaktadır.

Şili Biberi

Bu canlandırıcı baharat egzotik bir üne ve parlak kırmızı bir renge sahiptir, bu yüzden biberlerin doğal afrodizyak gıdalar ve bir aşk sembolü olarak kabul edilmeleri mümkündür ama bilimsel destek de bulunmaktadır. Biberler endorfinleri (beynin iyi hissettiren kimyasallar) uyarmakta, kalp atış hızını hızlandırmakta ve terletme sağlamaktadır. Bu da kişiyi uyandırdığında dolayı cinsel gücünde artış yaşanmaktadır.

Avokado

Avakado armut benzer şekli, lezzetli tadı ve cinsel gücü artırıcı etkileri nedeniyle, Aztekler zamanından beri itibar gören bir meyvedir. Araştırmacılar bu meyvenin cinsel güce olan etkisi hakkında araştırmalara hale devam etmektedirler. Bunun yanında avakado tüketmek içeriğinde olan yüksek E vitamini seviyeleri ile cilde genç bir görünüm sağlamada yardımcı olmaktadır.

Muz

Muz testosteron üretimini tetiklemektedir. Muzda bulunan potasyum ve vitamin B vitamini enerji düzeylerini yükselterek kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Muz bromelain içermektedir.

Bal

Bal tozlaşma yoluyla oluşmaktadır ve üreme sembolüdür. Eski dönemlerde balayında olan yeni çiftlere baldan yapılan alkollü bir içecek verilmekteydi, çünkü cinsel gücü artırıcı etkisi olduğuna inanılmaktaydı. Ayrıca östrojen ve testosteron seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan ve doğal bir enerji artışı sağlayan bor içermektedir.

Karpuz

Science Daily’ye göre, bu likopen bakımından zengin meyve vücutta viagra benzeri bir etkiye sahip olabilmektedir, çünkü kan damarlarını rahatlatmaktadır ve dolaşımı iyileştirmektedir.

Çam Fıstığı

Sağlıklı bir cinsel dürtü ile bağlantılı olan enerji verici çinko bakımından yüksek olan çam fıstığı, bu yağlı taşları çam kozalaklarından tedarik etmek için gereken çaba nedeniyle afrodizyak olarak da kabul edilmektedir. Çam fıstığı, fesleğen ve zeytinyağı ile bir pesto yapılabilmektedir.

RokaCinsel Gücü Artıracak Afrodizyak Etkili Gıdalar

Yayınlanan bir makaleye göre bu biber bitkisinin MS birinci yüzyıldan beri doğal bir afrodizyak gıda olduğu belgelenmiştir. Roka gibi koyu yapraklı yeşillikler içinde bulunan mineraller ve antioksidanların da libidoya zarar verebilecek çevresel kirleticileri engellediği kanıtlanmıştır.

Zeytinyağı

Antioksidanlarla paketlenmiş zeytin ve yağları yüzyıllardır sağlık için kullanılmıştır. Yunanlılar bunun erkekleri de daha erkek gibi kılan bir afrodizyak olduğuna inanmaktadırlar. Zeytinyağı, sağlıklı bir kalp, kan akışı ve hormon üretimi için kritik olan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların iyi bir kaynağıdır.

İncir

Adem ve Havva tarafından Cennet Bahçesinde kullanılan incir paradoksal olarak hem cinsiyeti (doğurganlığı temsil eden tohumlarla olgunlaşmış meyve) hem de tevazu (incir yaprağı) simgelemektedir. Potasyum doludur ve antioksidan bir güç merkezidir.

Enginar

Bu sebzenin bir afrodizyak olarak ünü çoğunlukla efsaneden gelmektedir ve doğru vücut fonksiyonu ve kan akışı için kritik olan vitaminler ve antioksidanlarla doludur.

Chai Çayı

Bu demlemedeki tipik baharatların kalp-sağlıklı faydaları bulunmaktadır, ancak kafein etkisi daha azdır, bu nedenle uyku problemlerinde de etkilidir.

Nar

Kalın bir gül kabuğundaki bu parlak taşlar kan akışını destekleyen antioksidanlarla doludur. California’daki Erkek Kliniği tarafından yapılan bir çalışmada, nar suyunun erektil disfonksiyon üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Cinsel Gücü Artıracak Afrodizyak Etkili GıdalarKiraz

Bu süper meyve, iyi hissettiren vitaminler (A, C ve E), potasyum, magnezyum, folat, demir ve daha fazlası ile doludur. Ayrıca kalbi düzenlemeye yardımcı olan bir antioksidan olan melatonine sahiptir.

Kabak Çekirdeği

Kabak tohumları magnezyumda yüksektir ve sadece bir onsta 156 mg bulunmaktadır. Magnezyum testosteron seviyelerini yükseltmeye yardımcı olmaktadır.

Krem Şanti

Krem şanti libidoyu artıracağına dair bir kanıt olmasa da, kişinin ruh haline iyileştirdiği, kendini iyi hissettirdiği ve dolayısıyla cinsel gücü artırıldığı düşünülmektedir.

Kaynakça:
https://www.rdasia.com/healthsmart/aphrodisiacs-the-20-best-foods-to-boost-your-sex-life
https://www.insider.com/20-foods-that-could-give-your-sex-drive-a-major-boost-2018-2
https://www.redbookmag.com/body/healthy-eating/g3697/foods-to-boost-sex-drive/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.