Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çizilen Telefon Ekranlarını Onarmanın Bir Yolu Var Mı?

0 478

Telefonun Düşmanı Çizikler

7841_117Birçok kullanıcının en büyük sorunlarından biride cep telefonlarının camlarında oluşan çiziklerdir. Birçok nedenden ötürü oluşan bu çizikler görüntü olarak hiç hoş durmamaktadır. Genellikle yere düşme ve darbe ile oluşan çiziklerin yanı sıra dokunmatik olan telefonlarda hiçbir darbe almaksızın sadece tırnakların vermiş olduğu çiziklere de rastlanmaktadır. Dokunmatik telefonların cam güvenliğini korumak için koruyucu yapışkanların kullanılmasında fayda vardır. Ancak yazık ki kullanıcılar bu cam koruyuculara gerek duymadan telefonlarını kullanırlar. Bu yüzdende kısa zaman içerisinde telefonda çizikler meydana gelir. Telefon camlarını çizik nedeniyle değiştirilmesi de oldukça pahalıya patlayacağından öncelikle pratik çözümleri denemekte fayda vardır. Maddi durumu müsait kişiler rahatlıkla cam değiştirebilir. Ancak maddi olanaksızlıklardan dolayı cam değiştiremeyecek olan kullanıcılar içinde pratik bilgilerden yararlanarak camdaki çizikleri çok rahatlıkla yok etmek ve yahut en aza indirmek mümkündür.

Cam Çizikleri Nasıl Geçer?

Hepimizin bildiği üzere teknolojin son ürünleri olan akıllı telefonların camları Corning Gorilla Class veya safir olarak üretilmektedir. Her ne kadar çizilmez kalitede olsa da bazen kullanıcının hoyratlığı karşısında ufak tefek çizikler olması mümkündür. Bunun yanı sıra her telefon markasında bu teknoloji harikası camları bulmak ne yazık ki olanaksızdır. Bu tür telefonların çizilmesi diğer kaliteli camlara göre daha fazladır. Kullanıcının oluşturduğu bu çiziklerin giderilmesinde bazı pratik yöntemler bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz telefonlarınızın çizildiğinde yapılması gereken püf noktalarını inceleyelim. Genellikle cep telefon kullanıcılarının bilmediği bu yöntemler sayesinde telefonunuz ilk günkü gibi pırıl pırıl olacaktır.

Cam Çiziklerinde Karbonat ile Muhteşem Sonuç

7841_121Çizilen telefonlara en etkili çözümlerden biri Karbonat etkisidir. Bilindiği gibi karbonat hemen her derde devadır. Karbonatla telefonumdaki çizikler nasıl gider diye düşünmeyin. Karbonatın çözücü gücü sayesinde, telefonunuzdaki kötü çiziklerden hemen hemen 10 dakikalık bir süreyle kurtulmanız mümkündür. Bu işlem için 2 yemek kaşığı kadar karbonat yeterli olacaktır. 2 yemek kaşığı karbonatımızı küçük bir kabın içerisine koyun. Üzerine bir yemek kaşığı su dökün. Su ve karbonatı macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Daha sonra cep telefonunuzun çizik alanlarına yavaş hareketlerle iyice yedirecek şekilde sürün. Telefonunuzun camına sürdüğünüz bu karbonatlı karışımı tam 10 dakika kadar bekletiniz. Sonra yumuşak bir mendil yardımı ile telefonunuzu iyice temizleyin. Sonuca inanamayacaksınız.

Çiziklere Sıvıyağ

Telefon camında oluşan çiziklere çözüm olarak ilk popüler cevap karbonattır. Ancak karbonat dışında da pratik çözümler vardır. Bunlardan biride sıvıyağdır. Sıvıyağlar sayesinde de telefonlarınızdaki kötü çiziklerden kurtulabilirsiniz. Sıvıyağ aynı zamanda telefonunuz temizlenip parlamasına da yardımcı olur. Sıvıyağ ile nasıl çizikleri yok ederim diye sorarsanız hemen anlatalım. Çok basit bir yöntem olduğu gibi kısa süre etkili olduğunu söyleyelim. Çok az miktarda sıvıyağı çizik bölgelere sürün. Ancak sıvıyağ oranını fazla abartmayın. Çünkü daha sonrasında cihazı temizlemek oldukça zor olabilmektedir.

Bunların yanı sıra bildiğiniz diş macunu ile de telefonunuzdaki çiziklere çare olabilirsiniz. Bildiğiniz gibi az miktarda diş macununu çizik bulunan yere az miktarda yedirin. Diş macunu iyice kuruyana kadar cam üzerinde tutun. Daha sonra camı temizlediğinizde çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz. Aynı benzer etkiyi veren bir başka madde ise araba pastasıdır. Bilindiği gibi araba çiziklerini gideren bu ürün telefon camlarınızdaki çizikleri de yok etmek için alternatif bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Araba pastasını çok az miktarda telefon camlarınızın üzerine sürünüz. Daha sonrasında bir peçete yardımıyla araba pastasını temizleyin. Sonuca inanamayacaksınız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.