Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocuklara Çevre Bilincini Aşılamanın 5 Yolu

0 756

Çocuklara Çevre Bilincini  Aşılamanın  5 YoluSon zamanlarda doğanın korunmasına dair yapılan çalışmalar çoğalsa da, çevre bilincinin ortaya konulması ancak iyi bir eğitimle mümkün olabilir. Bu da çocukların küçük yaşta ağaç ve toprak sevgisinin kazandırılmasını önemli bir hale getiriyor.

Çevreye önem veren ve bilinçli olan, doğaya saygı duyan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyum sağlamaları kolay oluyor. Dolayısıyla çevreye duyarlı olan çocukların ileride insan ilişkileri daha başarılı oluyor ve hayatı daha çok seviyorlar. İşte çoçuğunuzda çevre bilincini oluşturmak için yapmanız gereken 5 adım.

1. Doğada bulunan canlıların birbiriyle olan ilişkisini ve çok kuvvetli olan bağlarını çocuğunuza göstermeye çalışın. Doğal dengenin korunmasının; tüm canlılara ve doğaya olan saygıya, sevgiye bağlı olduğunu, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceğini anlatın. Daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara büyük roller düştüğünü çocuğunuza basit örneklerle açıklayın. Böylece insanların yaşaması için doğanın ne kadar önemli olduğunu idrak edecektir.

Çocuklara Çevre Bilincini  Aşılamanın  5 Yolu2. Çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını dikkatlice gözlemler ve taklit ederler. Anne ve babaları onlar için rol modeldir. Doğayı korumanın önemini onlara anlatırken ya da çocuklarınızda çevre bilinci oluştururken onları uyarmaktan daha etkili olan şey, çevreye değer veren ebeveynler olduğunuzu göstermektir. Çoçuğunuzu bilinçlendirirken kendiniz de bu sürece dahil olmalı, çevrenizin korunması, ağaçlandırılması gibi çalışmalara birlikte katılmalısınız. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken suyu kapatmak gibi basit ayrıntılar bile çocuğunuza çevre bilincini aşılamak için büyük önem taşımaktadır.

3. Sadece anlatarak veya kitaplardan okutarak çocuklarınıza doğa sevgisini kazandırmanız mümkün değildir. Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları beklenemez. Toprakla buluşmayan eller, çiçeği koklamadan büyüyen çocuklar doğanın ne anlam ifade ettiğini bilemez. Çocukların doğayla tanışarak, çevrelerinde olup biten olayları bizzat gözlemlemeleri gerekir. Sahile gitmek, çimende koşup oynamak, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmasına yardım eder. Küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil; havanın, suyun, ağaçların ve diğer canlıların da değerli olduğunu anlayabilir.

4. Çevre bilinciyle yaptığınız her davranışı çocuklara açıklamanız; çocuğun, bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine olan inancını arttırır. Örneğin; naylon poşet kullanmıyorsanız, pilleri toprağa atmıyorsanız bu durumların çevreye ne gibi zararlar vereceğini anlatarak, çevreyi korumanın önemini vurgulayabilirsiniz. Çocuklar ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşüncelerini ve çözümlerini üretebilirler.

5. Çocuklara evde bakacakları çiçek ve bitki yetiştirebilecekleri ortamın sunulması, onlara bakım ve sulama gibi ufak ama yararlı sorumluluklar vermek bu işe önem vermelerini sağlar. Ayrıca çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olması gerektiğinin farkına varır. Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevginin sadece insanlardan değil; doğadan ve hayvanlardan da alınabileceğini anlar.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku