Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilde İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

0 20

Günümüzde milyonlarca bayan bitkilerin gücünden henüz yeni yeni haberdar olur iken aslında bitkiler yüzyıllardır sağlık sorunlarının en temel çözüm kaynağı olmaktadır. Yüzyıllar önce bayanlar daha sağlıklı ve uzun yıllar yaşamak için bitkilerin etkilerinden oldukça faydalanır iken modern tıbbın hızla gelişmesi bitkilerin popülerliğini kaybettirmiştir.

Cilt güzelliği için de oldukça etkili formüller bitkiler sayesinde hazırlanmaktadır. Doğal ve kimyasal olarak iki farklı kategoride göreceğimiz bitkiler için şu örneği verebiliriz. Dünyanın en kaliteli kozmetik markalarının ürünlerinin içeriğini incelediğinizde bitkilerin en temel yapım maddesi olduğunu görebileceksiniz. Peki cilt güzelliği için iyi gelen bitkiler ve etkileri nelerdir onları inceleyelim;

Ginseng

İlk olarak cilt için oldukça faydalı olan ve genç yaşlanmayı sağlayan Ginseng ile tanışın. Oldukça güçlü karışımı ile dikkat çeken Ginseng cildin yaşlanmasını engeller iken daha genç kalmasını ve daha canlı bir görünüm sunmasını sağlayacaktır. Ginseng içerisinde bulundurmakta olduğu antioksidan etkileri ile oldukça güçlü bir bitkidir. Eğer hassas bir cilt yapısına sahip iseniz Ginseng kullanırken dikkat etmeniz gerekiyor.

Papatya

Papatya, yapısı ve içeriği itibari ile cildin yaşlanmasına karşı savaş açan bir bitkidir. Papatyanın sayısız faydaları yüzyıllardır bilinir iken özellikle kaşınma ve alerji hastalıklarında kullanılması gereken ilk bitkidir. İçerisinde bulundurmakta olan azulen maddesi papatyanın ciltte oluşan morluk, şişlik ve ölü hücrelerin temizlenmesinde etkisi büyüktür.

Biberiye

Günümüzde cilt bakım ürünleri arasında en sık kullanılanı kuşkusuz ki cilt gençleştirici ürünlerdir. Bu ürünlerin içeriğini incelediğinizde ana bileşenler arasında biberiye bitkisini görebilirsiniz. Biberiye içerisinde bulundurduğu karışımlar ile cildin daha genç ve daha güzel görünmenizi sağlamaktadır.
Biberiye bitkisi güçlü bir bitki olduğundan ve içerisinde nörotoksin olduğu için epilepsi ve diğer sağlık sorunları olan bayanlar için önerilmez.

Lavanta

Özellikle genç kızların en çok yaşadıkları sorun olan sivilce ve akneler için çözüm lavantadır. Lavantayı kaynatarak elde edeceğiniz lavanta suyunu cildinizde bulunan akne ve sivilce lekelerinin üzerine dökerek çok kısa sürede lekelerin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık bitkisinin etkisini günümüzde bilmeyen veya duymayan bayan kalmamıştır. Özellikle yüz maskelerinde oldukça fazla kullanılmakta olan salatalık hem cildinize güzellik katacak hem de ince kırışıklıklarınızı kısa süre içerisinde ortadan kaldıracaktır.

Arpa Unu

Cilde iyi gelen bitkiler arasında son olarak Arpa Unu yer alıyor. Su ile karıştırılıp krem kıvamına getirilerek kullanılmakta olan arpa unu hem ciltteki lekeleri kapatmak için hem de daha beyaz ve daha güzel bir cilt görünümüne kavuşmak için kullanılmakta.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.