Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda ve Kadınlarda Yetersiz Beslenmenin Sınıflandırılması ve Bunun Önemi

0 183

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bodurluk, anormal zayıflama, zayıf veya fazla kilolu olma gibi kriterler, çocuklar arasında yetersiz beslenmeyle sonuçlanan beslenme dengesizliğini değerlendirmek için önemlidir. Çocuk büyümesi söz konusu olduğunda, uluslararası alanda toplumlarda önemli bir sağlık göstergesi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca beslenme durumunun göstergesi olarak da önemlidir. Yetersiz beslenmenin kümülatif etkileri ve çocuklar arasında ortaya çıkan komplikasyonlar, doğumdan itibaren ve hatta öncesinde bodurluk (yaşa göre düşük boy) olan çocukların yüzdelerine yansır. Bu nedenle bodurluk derecesi, çocuğun büyümesini kısıtlama potansiyeline sahip kötü çevresel koşulların varlığının bir göstergesi olarak yorumlanabilir.
Çocuklarda ve Kadınlarda Yetersiz Beslenmenin Sınıflandırılması ve Bunun ÖnemiDüşük kilolu çocukların oranı ayrıca akut kilo kaybını, bodurluğu veya her ikisini de gösterir. Bu nedenle, bileşik bir gösterge olduğu için ‘zayıflığı’ yorumlamak zor olabilir. Bu nedenle, en hafif haliyle bile zayıf kilo, çocuk ölüm riskinin arttığını gösterir. Ve bu risk ciddi derecede zayıf çocuklarda artmaktadır. Yetersiz yemek ve tekrarlayan çocukluk enfeksiyonları da etkilenen çocuklar arasında ölüm riskini artırma eğilimindedir. Bodurluk, okuldaki düşük çocuk performansına ve ayrıca gelişimsel dönüm noktalarının gecikmesine ve kapasite açısından entelektüel gelişimin azalmasına neden olur. Çocukluk çağı kaybı ayrıca bağışıklık baskılamasına yatkınlık yaratır ve bu da enfeksiyonlara karşı artan duyarlılığa yol açar.
Çocukluk çağı obezitesi yetişkinlerinkine göre daha acil ele alınması gerekir. Aşırı kilo ve obezite (özellikle ergenlik ve çocukluk döneminde), özellikle kardiyovasküler bozukluklar ve diabetes mellitus olmak üzere kısa veya uzun vadeli sağlık sorunları geliştirme riskini artırır. Ayrıca riskler arasında kas-iskelet bozuklukları (örn., Osteoartrit) ve göğüs, kolon veya endometriyum habislikleri bulunur. Belirli bir popülasyonun beslenme durumunun değerlendirilmesi, orta ve / veya şiddetli yetersiz beslenme için önemli bir göstergedir.

Kadınlarda Yetersiz Beslenme Sınıflandırmasının Önemi

Kronik yetersiz beslenme, kızlarda kemiklerin büyümesini olumsuz etkileyebilir, öyle ki etkilenenler, normal büyümeye sahip kadınlardan nispeten daha küçük pelvis ile anormal kısa boylara sahip olma ihtimaline sahiptir. Bu nedenle, etkilenen kadınlar doğum sırasında komplikasyonlar yaşayabilir ve bu da bebek, anne veya her ikisi için tehlikeli olabilecek engelli doğumlara neden olabilir. Bu tür annelerin doğumla ilgili diğer komplikasyonları arasında normalden daha düşük kilolu bebeklerin (düşük doğum ağırlıklı bebekler) doğumu, gecikmiş intrauterin büyüme ve yetişkin yaşamının ilerleyen dönemlerinde kısa boy vardır. Muhtemel genel maternal morbiditeleri, hamilelik sırasında anne ve bebeğin sağlık bakımının kalitesini de olumsuz etkileyebilir.

Antropometrik Ölçümler

Hamile kadınların ve çocukların beslenme durumlarının ana değerlendirme yöntemi, antropometri kullanımıdır (antropometrik ölçümlerin seri olarak alındığı süreç). Ölçümler zaman içinde geliştirilmiş ve iyileştirilmiştir. Bu ölçümler nicel olarak alınır ve diğer sinir sistemi sorunlarından şüpheleniliyorsa kas çevresi, hacim ve bazen kas gücü ve tonu ölçümlerini içerir. Kemik uzunluğu ve yoğunluğu ile yağ dokusu miktarı da ölçülebilir. Bununla birlikte, ana antropometrik ölçümler ağırlık ve boy ölçümleridir ve bu ikisinden vücut kitle indeksi (BMI) hesaplanabilir. Baş çevresi, bel, kalça ve uzuv çevresinin yanı sıra deri kıvrımlarının kalınlığı da önemlidir. Bu tür ölçümler çocukların ve hamile annelerin beslenme durumlarının değerlendirilmesinde önemlidir. Çocuklar için sırasıyla yapılan bireysel ölçümler, her çocuğun normal olarak büyüyüp büyümediğini, bodur olup olmadığını veya zayıf olup olmadığını belirler. Çocuklarda ve Kadınlarda Yetersiz Beslenmenin Sınıflandırılması ve Bunun Önemi
Hamile kadınlar için, ölçümler, yetersiz beslenmenin düzeltilmesine yönelik zamanında müdahaleleri ve hatta doğum şeklini (normal veya yardımlı vajinal doğum veya Sezaryen ile) belirleyecektir. Bu nedenle ölçüm, teslimat sırasında ve sonrasında uzmanlara ihtiyaç duyulması halinde teslimatın yerini ve maliyetini de belirleyecektir. Nütrisyon takibinin türü de seri kantitatif antropometrik ölçümlerle belirlenecektir.
Gelişmiş ülkelerdeki gibi daha karmaşık sağlık hizmeti kurulumlarında ölçümler, yetersiz beslenmenin düzeltilmesine yönelik zamanında müdahaleleri ve hatta doğum şeklini (normal veya yardımlı vajinal doğum veya Sezaryen ile) belirleyecektir. Bu nedenle ölçüm, teslimat sırasında ve sonrasında uzmanlara ihtiyaç duyulması halinde teslimatın yerini ve maliyetini de belirleyecektir. Bu ülkelerdeki antropometri sadece mikrosefali, makrosefali, anensefali, diabetes mellitus, hipertansiyon ve diğer yaşam tarzı ile ilgili hastalıklar gibi anormalliklerin zamanında ve uygun teşhisi için hayati önem taşımaz, aynı zamanda metabolik sendrom ve dislipideminin erken teşhisini de sağlar.
Dahası, ölçümler sporcuların ve hatta genel popülasyonun fiziksel uygunluğunun ilk değerlendirmesi ve ilerlemesinde geleneksel olanlara kıyasla çocuklarda ve hamile annelerin beslenme durumunun izlenmesinde daha yeni bilimsel yöntemler kullanılarak yararlıdır. Ancak, bu tür ölçümlerin tavsiye edilmediği durumlar vardır. Bunlar, uzuvları amputasyon geçirmiş veya Plaster of Paris’li bireyleri içerir. Büyük abdominal obezitesi olanlar için önemli referans kemik işaretlerini bulmanın zorlukları nedeniyle antropometrik ölçümler hatalı olabilir. Ölçümleri alan deneyimsiz personel de hatalı ölçüm olasılığını artırabilir.
Normal ve anormal değerler için verilen sınırlarla ilişkili olarak bu şekilde hesaplanan ölçüm aralığı, bir bireyin BMI açısından sağlıklı olup olmadığını belirleyecektir. Normal ağırlık VKİ aralığı genellikle 18,5 ile 24,9 arasındadır. Yetişkinlerde orta ila şiddetli zayıflık, BMI <17.0 ile gösterilirken, BMI <18.5, zayıflığın bir göstergesidir. Aşırı kilolu olduğu düşünülen bireyler VKİ 25.0 olan kişiler iken, obez olarak kabul edilenler BM 30.0 olanlardır. Çocuklarda ve Kadınlarda Yetersiz Beslenmenin Sınıflandırılması ve Bunun ÖnemiDüşük kilo, obezite ve fazla kilonun sağlık üzerindeki etkileri önceki bölümde zaten tartışılmıştı. Genel olarak aşırı kilo ve obezite, çok çeşitli bulaşıcı olmayan hastalıklara yatkınlık yaratır. Bunlar arasında çeşitli türlerdeki maligniteler, kas-iskelet ve solunum bozuklukları, safra kesesi hastalıkları, iskemik (koroner) kalp hastalığı ve diğerleri arasında kalp krizi ve felç gibi ilişkili komplikasyonları bulunur. Bunlardan bazıları, etkilenen bireylerin yaşam süresini veya yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltır. Bu nedenle BMI’nin önemi ve etkileri, halk sağlığı için artık fazla vurgulanamayacak kadar büyük önem taşımaktadır.

Kaynakça:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malnutrition https://data.unicef.org/topic/nutrition/malnutrition/ https://www.researchgate.net/publication/267938871_Malnutrition_in_Women

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.