Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocukların Kodlama Öğrenmesi Neden Önemlidir ?

0 523

Çocukların Kodlama Öğrenmesi Neden Önemlidir ?Bilgisayarlarda,

tabletlerde veya telefonlarda kullanılan tarayıcılar, işletim sistemleri, uygulamalar, sosyal medya platformları ve tüm web siteleri kodlama dilleri kullanılarak yapılıyor. Kendi web sitemizi hazırlamak, bir uygulama oluşturmak, hatta bir robot oluşturmak herkese açık kaynak kodlarıyla çok kolaylaştı ve hızlandı. Dünya, artık insan hayatının her anında kullanılan kaliteli kodlamaya bağlı olarak dönüyor. Teknolojiler sürekli gelişirken, çocukların kodlamayı öğrenmesi de önemli bir eğitim konusu haline geldi.

Ancak, henüz çok az öğrenciye kodlama öğrenme fırsatı verildiği görülüyor. Bunun bir nedeni, okulların ve ebeveynlerin çoğunun kodlamanın neden çocuklar için çok önemli olduğunu anlamamış olmasıdır. İşte bir değil birçok neden:

Kodlama, Yeniliklere Yol Açar

Dünyamızın geleceği tamamen dijital. Teknolojinin, atalarımız tarafından hayal bile edilemeyecek neleri yaptığını gördük. Yakın geçmişte, hepimiz standart benzinli otomobiller kullanırken, bugün sürücüsüz elektrikli araçların gelişimini izliyoruz. Hastanelerde ameliyatlar cerrahlar tarafından yapılırken, bugün robotik cerrahi başladı. Dünyayı küresel bir köy haline getiren ve hayatımızın her alanında devrim yaratan sosyal medya platformlarımız var. Çocukların bu hareketi devam ettirebilmeleri ve yarının dünyasına uyum sağlamaları için, kodlamayı öğrenmeleri zorunludur.

Kodlama, Çocukların Yaratıcı Olmasını Sağlar

Erkenden programlamayı öğrenen çocuklar, programlamanın ardındaki düşünceyi ve mantığı daha iyi kavrarlar. Kodlamanın öğrenilmesi hem çocuğun zihnini geliştirir, hem de özgüvenini artırır. Çocuklar, kendi projelerini yaratma, aile üyeleri ve arkadaşlarıyla paylaşma mutluluğunu yaşarlar.

Kodlama, Çocukların Gelecekte İş Bulabilmelerine Yardım Eder

Mevcut rakamların gösterdiği gibi, kodlamayı öğrenen çocuk sayısı çok endişe verici. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, yakın gelecekte bir milyon bilgisayar elemanı açığı olacağı tahmin ediliyor. Dünyanın geri kalanında neler olacağını tahmin edebilirsiniz. Halen öğrenciler üniversitelerden harika notlar alarak mezun oluyor, ancak uzmanlık alanlarındaki işlere kolayca giremiyorlar. Buna karşın, liselerin bilgisayar bölümünden mezun olanlar veya kurslara gidenler hemen yüksek ücretli bir iş bulabiliyorlar.

Çocukların Kodlama Öğrenmesi Neden Önemlidir ?Kodlama, Güveni Artırır

Makinelerle iletişim kurabilme yeteneği, çocuklara kazandırılabilecek en büyük güçtür. Çocukların kodlamayı öğrenmesi, projelerinde ve hayatlarında yapay zekayı kullanarak daha doğru ve doyurucu sonuçlar elde etmeleri, kendilerine ve geleceklerine güvenlerini artırır.

Kodlama, Diğer Alanlarda da Başarıya Ulaştırır

Programlama öğrenmek, çocukların diğer öğrenme alanlarında da başarılı olmalarına yol açar. Bu alanlar bilim, matematik ve dili içerir. Kodlama, çocukların, tüm alanlarda daha iyi düşünmelerine yardımcı olur. Kodlama öğrenmek tıpkı ikinci bir dil öğrenmek gibidir. Çocuğun beyni, karmaşık şeyleri erken yaşlarda hızla öğrenebilir. Sıralama ve döngüler gibi temel kodlama konularına ne kadar erken başlarsa, karmaşık konuları zamanla daha kolay anlayacaktır.

Kaynakça:
-Jason R. Briggs, “Python for Kids:A Playful Introduction to Programming”, No Starch Press.
-Carol Vorderman, “Computer Coding For Kids”, DK Books, 2014.

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku