Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Çalışır?

0 880

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Çalışır?Polarize güneş gözlüğü,

belirli yüzeylerden yansıyan şiddetli ışık parlamalarını engelleyerek görüş netliğinizi korumaya çalışır. Polarize güneş gözlüğü, özellikle su, kar, düz yollar ve araba kaputları gibi yatay düzlemlerden gelen güneş ışınlarının yansımasından kaynaklanan parlamayı azaltmak için tasarlanmıştır. Su yüzeylerinden yansıyan parlamayı en aza indirmek veya engellemek için balıkçılar ve tekneciler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Günümüzde, insanlar, güneş gözlüklerini ve polarize lensleri kullanmanın getirdiği çeşitli avantajlar hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukları için özellikle açık havada vakit geçirenler arasında oldukça popüler hale geldi. Bu yazımızda polarize gözlüklerinin nasıl çalıştığını ve tipik kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Nasıl Çalışır?

Polarize güneş gözlüklerinin çalışma prensibini anlamak için ışığın düz ve pürüzsüz yüzeylerden yansıması hakkında kısaca bilgi sahibi olmamız gerekir. Işık düz ve pürüzsüz bir yüzeye düştüğünde, yansıyan ışık her zamanki gibi her yönde dağılmadan veya saçılmadan yatay düzlemlere yoğunlaşmış bir şekilde yönlendirilir. Bu yatay yönlendirilmiş ışık ışınları birbiri ile birleşir ve yoğunluğu arttırır. Bu, beyazın parıltı olarak bilinen ve gözümüzü alan can sıkıcı bir şekilde yaşanır. Bu ışık yoğunluklarına uzun süre maruz kalma, birçok durumda çok tehlikeli olabilecek geçici körlüğe neden olabilir.

Polarize güneş gözlüğü şeffaf cam veya plastik lensler üzerine kaplanmış bir kimyasal bileşikten oluşan filmi içerir. Bu film, birbirine paralel olarak hizalanan küçük moleküllerden oluşur. Bu kimyasal film, filtrenin partikülleri ile hizalanmayan dalga boylarına sahip ışık ışınlarının geçmesine izin verir. Diğer bir deyişle, bu camlar, yüksek yoğunluklu ışık ışınlarının geçmesini engeller, böylece parlamayı önemli ölçüde azaltır veya hatta ortadan kaldırır.

Lensler üzerindeki kaplama düzgünse, moleküller, hizalamasına uyan tüm ışık yoğunluklarının içeriğini emer (bloke eder). Göz kamaşmalarına çoğunlukla yatay yönlendirilmiş ışık dalgaları neden olduğu için, bu kaplama yalnızca dikey polarize ışığın geçmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Polarize güneş gözlüğü ile, parlamaya bakılmaksızın nesnelerin dokuları ve şekilleri daha net hale gelir. Bu şekilde, polarize lensler parlamanın etkisini azaltır. Dezavantajlarından biri, belirli açılardan bakıldığında sıvı kristal görüntülerin (LCD ekranlarının) görünmeyebilmesidir.

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Çalışır?Normal ve Polarize Güneş Gözlüğü Farkları

Normal güneş gözlüğü ile polarize güneş gözlüğü arasındaki fark, normal olanlarda spektrumdaki tüm ışık yoğunluklarının eşit olarak indirilirken; polarize olanlarda sadece göz kamaşmasına neden olan yoğunluktaki ışıklar elenir.

Bir çift güneş gözlüğünün polarize ya da normal bir güneş gözlüğü olduğunu anlamak için yansıtıcı bir yüzeye odaklanıp yavaşça dönmeniz ve eğer baktığınız yansıtıcı yüzeydeki yansıtılan ışık sabit kalıyorsa o gözlük polarize değildir. Eğer bazı açılarda yansıtıcı yüzeyden gelen ışık yoğunluğu düşüyorsa bu gözlük polarize gözlüktür.

Kullanım Alanları

Polarize gözlükler, tüm açık hava etkinlikleri için kullanılması tavsiye edilen gözlüklerdir. Kürek, balık tutma, kayak, koşu, golf gibi açık havada yapılan etkinliklerde genelde kullanılmaktadır. Ayrıca özellikle araç kullanırken karlı havalarda veya aşırı güneşli havalarda diğer araçlardan yansıyan parlamaları azaltmak için kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra, bazı göz ameliyatlarından sonra özellikle katarakt ameliyatlarından sonra ışığa duyarlı insanlar için de kullanılması tavsiye edilmektedir.

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Çalışır?Polarize güneş gözlüğü,

çok çeşitli çerçeve stilleri ve mercek renklerinde mevcuttur. Buna ek olarak, gri veya kahverengi renkte sunulan reçeteli polarize lensleri de tercih edebilirsiniz. Polarize güneş gözlüğü satın alırken, düşük kalitede olanlar göz kamaşmasını ortadan kaldırmada etkili olamayacağı için her zaman güvenilir bir markadan olanları tercih etmeniz tavsiye edilir. Buna ek olarak ultraviyole ışık koruması, renklendirme, yansıma önleyici ve çizilmeye karşı koruyucu kaplamalar vb. gibi diğer ek özellikleri de kontrol etmeniz gerekir. Göz sağlığı birçok açıdan çok önemlidir ve polarize güneş gözlüğünün özellikle araç kullanırken takılması birçok tehlikeden koruyabilir.

Kaynakça:
https://www.buzzle.com/articles/how-do-polarized-sunglasses-work.html
https://science.howstuffworks.com/innovation/everyday-innovations/sunglass6.htm
http://www.allaboutvision.com/sunglasses/polarized.htm

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku