Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Damar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

0 317

Toplumlarda sıkça görülen sağlık sorunlarından biri de damar tıkanıklığı sorunudur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen damar tıkanıklığı taşıdığı riskler nedeniyle mutlak olarak zamanında tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır.

Dolayısıyla uzmanlar damar tıkanıklığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Bu önemli ayrıntı hakkında bilgi sunduktan sonra şimdi de makalemizin de ana konusu olan damar tıkanıklığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir konumuz hakkında bilgiler sunalım. İlk olarak damar tıkanıklığı sorununun genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

8843_11Damar tıkanıklığı; tıptaki ismiyle ateroskleroz olarak da bilinen damar tıkanıklığı sorunu atardamarlardan birinin belirli bir sebebe bağlı olarak tıkanmasına veya da daralmasına verilen isimdir.

Damar tıkanıklığı bu durumun oluşmasıyla beraber ortaya çıkmaktadır. Damar tıkanıklığı genel olarak damar çeperlerinde yağ kütlelerinin birikmesiyle birlikte kendini göstermektedir.

Toplanan yağ kütleleri aynı zamanda damarların esnekliğini de önemli derecede tahrip ederek damarların sertleşmesine de yol açabilmektedir.

Damar Tıkanıklığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilere bakıldığında damarlarda bir sorunun bulunduğu tespit edilebilmektedir. Damar tıkanıklığının başlıca belirtileri şunlardır;

Kan dolaşımında meydana gelen dolaşım bozukluğu
Damar tıkanıklığının oluştuğu bölgede ağrı hissedilmesi
Damar tıkanıklığının oluştuğu bölgede morar durumunun görülmesi damar tıkanıklığının başlıca belirtileridir.

Damar Tıkanıklığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Damar tıkanıklığının belirtileri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca sebeplerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Damar tıkanıklığına neden olabilen unsurlar bulunmaktadır. Damar tıkanıklığına neden olabilen faktörler şunlardır;

  • Kilo sorunları
  • Günlük egzersiz yapılmaması
  • Aşırı hareketsiz kalınması
  • Diyabet hastalığı
  • Frengi hastalığı
  • Gut hastalığı
  • Psikolojik rahatsızlıklar
  • Aşırı yağlı yemeklerin bolca tüketilmesi
  • Demir eksikliği
  • Sigara ve alkol tüketimi damar tıkanıklığının en belirgin nedenleridir.

Damar Tıkanıklığı Daha Çok Kimlerde Görülebilmektedir?

Damar tıkanıklığı herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur. Ancak özellikle de şu kimselerde görülme riski oldukça yüksektir.

Sigara ve alkol kullanan bireylerde
Orta yaş grubunda bulunan bireylerde
Aşırı kilolara sahip olan bireylerde damar tıkanıklığının görülme oranı oldukça yüksektir.

Damar Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Damar tıkanıklığının tedavisinde tıkanan damara anjio, stend veya da bypass tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde damar tıkanıklığı sorunu kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir.

Damar Tıkanıklığına Yakalanmamak İçin Neler Yapılabilir?

8843_12Uzmanlar damar tıkanıklığının kendiliğinden ortaya çıkmadığını ve bu rahatsızlığın çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar tüm hastalıklarda olduğu gibi damar tıkanıklığında da bazı tedbirler alınarak rahatsızlığın önüne geçilebileceğini belirtmektedirler. İşte damar tıkanıklığına yakalanmamak adına yapılması gerekenler şunlardır;

Sigaradan ve alkolden uzak durulmalı ve hatta bulundukları ortamlardan dahi uzak durulmalıdır.
Aşırı yağlı yemeklerden de uzak durulması gerekmektedir.
Günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır.
Aşırı kilo almaktan kaçınılmalı ve günlük olarak hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır.
Kullanılan tıbbi ilaçların gereki şekilde ve dozda alınması gerekmektedir.
Yukarıda da görüldüğü üzere damar tıkanıklığına yakalanmamak adına bazı unsurlardan kaçınmak gerekmektedir. Dolayısıyla bu anlamda uzmanlar tarafından yapılan uyarıların dikkate alınmasında büyük faydalar bulunmaktadır.

Makalemizde damar tıkanıklığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir konusu hakkında detaylı olarak bilgiler sunduk. Damar tıkanıklığının belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sağlık sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
saglikvakti.com

leventoguzkurt.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.