Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kola Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

0 282

Kola Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek1. Kola ilk defa 1886 yılında John S. Pemperton isimli bir eczacı tarafından üretilmiştir. Kokainin de içeren bu ilk kola sinirlere ve yorgunluğa iyi gelen bir tonik olarak piyasaya sürülmüştür. O zamanlar bahsi geçen başka bir gerçek şu ki, Coca Cola 1903 yılından önce şişe başına 9 miligram içerecek şekilde kokain içeriyordu. Daha sonra tüketilirken yaygınlaşmaya başlaması ile beraber 1903 yılı sonrasında formülün içinden kokain çıkarılmıştır.
2. John S. Pemperton öldüğü zaman Asa Candler 2300 dolara Coca Cola’nın haklarını satın alarak The Coca Cola isimli bir firma kurmuştur.
3. İçeriği bir sır olarak saklanarak üzerinde araştırmalar yapmak isteyen doktor ya da araştırmacılara izin verilmedi.
4. Kola kimyasal olarak asit özelliği gösterir ve vücutta tahriş edici bir özelliğe sahiptir.
5. Vücudumuz belli bir pH değerine sahip olduğu için kola içmek vücutta organ ve doku tahribatlarına sebep olabilmektedir.
6. Yapısında bulunan Fosforik Asit’in sağlık üzerinde etkileri günümüzde hala tartışma konusudur. Kemik yapısında zararlı olabileceği savunulmaktadır
7. Yapısında bulunan Karbondioksit gazı sağlığa zararlı olan bir gaz olmakla beraber aşırı miktarlarda tüketilmesi halinde ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Kola Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek8. Yapılan bir deneyde boş bir kaba konulan domates dilimlerinin üzerine kola dökülerek bir uzun bir süre bekletilir. Kolanın yapısında bulunan asidik yapıların zamanla domatese zarar verdiği gözlemlenmiştir. Kola üzerine yapılan başka bir deneyde paslı yüzeye dökülen kolanın pası bile çözebildiği görülmüştür.
9. Dünya üzerinde sadece Küba ve Kuzey Kore kola satışına izin vermemektedir.
10. 1985 yılında Challenger isimli uzay mekiği tarafından uzaya gönderilen ilk meşrubat olmuştur.

Kaynakça:
http://www.businessinsider.com/facts-about-coca-cola-2015-9#when-coca-cola-first-launched-it-was-marketed-as-a-nerve-tonic-that-relieves-exhaustion-this-ad-was-published-c1886-2

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.