Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yüksek Kolesterol Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 441

Günümüzün sıkça görülebilen sağlık sorunlarından biri de yüksek kolesteroldür. Çoğu zaman hiper tansiyon rahatsızlığıyla karıştırılabilen yüksek kolesterol rahatsızlığı çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilmekte ve tedavi edilmediği takdirde genel sağlığın riske girmesine neden olabilmektedir.

Uzmanlar yüksek kolesterolün bu nedenle tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki yüksek kolesterol nedir belirtileri nelerdir dilerseniz günümüzde birçok bireylere etki edebilen bu sağlık sorunu hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım. İlk olarak yüksek kolesterolün genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Yüksek Kolesterol Nedir?

8842_10Yüksek kolesterol; Hiper tansiyondan farklı olarak lipid yani bir tür yağ çeşididir. Daha çok hayvansal yağ benzeri maddelerdir. Yüksek kolesterolün genel işlevi ise kötü kolesterolün kanda birikmesine bağlı olarak gelişmesidir.

Dolaysıyla yüksek kolesterolün etkisini tam anlamıyla gösterebilmesi için ilk olarak kötü kolesterolün çeşitli nedenlere bağlı olarak kanda birikmesiyle olabilmektedir.

Kanda bulunan toplam kolesterolün ve kötü kolesterolün yüksek olması iyi kolesterolün ise gereğinden fazlaca düşük olması beraberinde genel sağlığın tehlikeye girmesine neden olabilmektedir.

Yüksek Kolesterolün Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterolün bazı belirtileri de bulunmaktadır. İşte yüksek kolesterolün başlıca belirtileri ise şunlardır;

  • Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar
  • Bacaklarda meydana gelen ağrılar
  • Cilt ve göz çevresinde meydana gelen sarımtırak lekeler yüksek kolesterolün başlıca belirtileridir.

Yüksek Kolesterolün Yol Açabildiği Hastalıklar Nelerdir?

8842_8Yüksek kolesterolün başlıca belirtileri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimde de bu rahatsızlığın beraberinde neden olabildiği hastalıkların neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Yüksek kolesterol başlı başına bir hastalık olmakla birlikte tedavi edilmediği takdirde başka hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlayabilmektedir. Yüksek kolesterolün yol açabildiği diğer hastalıklar ise şunlardır;

  • Kalp krizi rahatsızlığına
  • Felç rahatsızlığına
  • Damar tıkanması rahatsızlığına
  • Böbrek yetmezliği rahatsızlığına yol açabilmektedir.

Yüksek kolesterolün ayrıca beyin kanaması üzerinde de etkin rol oynayabildiği tespit edilmiştir. Görüldüğü üzere yüksek kolesterol başka hastalıklara da zemin hazırlayabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar yüksek kolesterol sorununun oldukça riskli olabileceğinin altını çizmekte ve yüksek kolesterolün henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Yüksek Kolesterol Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Yüksek kolesterolün teşhisinde tıpkı tansiyon teşhisinde uygulanan test yöntemlerine başvurulmaktadır.
Yüksek kalesterolün teşhisinde ilk olarak kan tahlili yapılmakta ve sonrasında çıkan tahlil sonuçlarına göre yüksel kolesterolün hangi düzeyde yer aldığı kolaylıkla tespit edilmektedir. Ancak yüksek kolesterolün teşhisinden 12 saat öncesi yemek yenilmemeli sıvı tüketilmemelidir.Yüksek kolesterolün tam olarak teşhis edilebilmesi için bu ayrıntı oldukça önemlidir.

Yüksek Kolesterolün Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Yüksek kolesterol rahatsızlığının teşhisi hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu rahatsızlığın nasıl tedavi edildiği hakkında bilgiler sunalım.

Yüksek kolesterol hastalığının tedavisinde genel olarak kolesterol dengeleyici ilaçlar verilmektedir. İlgili doktor tarafından yeşil reçeteyle veya reçetesiz olarak yazılan kolesterol dengeleyici ilaçlar sayesinde yüksek kolesterol rahatsızlığının etkileri kısa sürede normale döndürülmektedir.

Uzmanlar Uyarıyor

8842_3Uzmanlar yüksek kolesterol rahatsızlığı hakkında uyarılarda bulunmaktadırlar. Uzmanlar yüksek kolesterolün aynı zamanda iş ve sosyal aktiviteleri de olumsuz etkileyebildiğini belirtmektedirler.

Yapılan araştırmaya göre daha çok yetişkin ve yaşlı bireylerde ortaya çıkabilen yüksek kolesterolün genel sağlığın korunması açısından zamanında teşhis edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar bu rahatsızlığın belirtilerinin yalnızca 1 adetinin görülmesi durumunda doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedirler.

Makalemizde yüksek kolesterol nedir belirtileri nelerdir konusu hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Yüksek kolesterol hakkında doktora başvurunuz.
Kaynakça:
medikalakademi.com.tr

uzmantv.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku