Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daniel Güiza Kimdir?

0 477

daniel-guiza-5Daniel Ganzales Güiza, 17 Ağustos 1980 tarihinde, İspanya’da dünyaya gelmiştir. Halen aktif olarak profesyonel futbolculuk kariyerine devam eden Güiza, bir dönem Avrupa’nın en önemli liglerinden biri olan La Liga top koşturmuştur. Potansiyeline çok geç yaşlarda ulaşmış olan Daniel Güiza, 27 yaşında kariyerinin zirvesine çıkabilmiştir. Bir dönem İspanya milli takımın da formasını giymiş olan Güiza, çok istikrarlı bir grafik sergileyememesi sebebiyle kariyeri boyunca irili ufaklı birçok kulüpte forma giymek zorunda kalmıştır. 2007/08 sezonunda La Liga’da fırtına gibi esmiş ve hiç penaltı atmadan 27 gol atmış olan Daniel Güiza, Türkiye Süper Ligi ekiplerinden Fenerbahçe’ye 14M€ karşılığında transfer olmuştur. Oldukça yüksek bir bonservis bedeli ödenerek alınan Güiza, Fenerbahçe’de 2 sezon geçirmiş ve hayal kırıklığı yaratarak bedelsiz olarak kulüpten gönderilmiştir.

Altyapı eğitimini Xerez’de alan Daniel Güiza, ilk profesyonel sözleşmesini de yine Xerez’de yapmıştır. Xerez’de sadece 1 sezon forma giymiş olan Güiza, 1999’da Mallorca’nın B takımına transfer olmuştur. Burada resmi olarak 4 yıl geçiren Güiza, 70 maça çıkmış ve 38 gol atmıştır. Bu dönemde sırasıyla Dos Hermanas, Recreativo ve Barcelona B kiralık olarak gönderilen Güiza, hiçbir varlık gösteremeyince, 2003’te kulüpten gönderilmiştir. Bunun üzerine Ciudad Murcia kulübü ile anlaşma sağlayan Daniel Güiza, burada 2 sezon geçirmiş ve 81 maçta 36 gol atmıştır. Bu performansının ardından İspanya’nın köklü ekiplerinden biri olan Getafe’ye satılan Güiza, burada da çıkışını kısmen de olsa sürdürmüştür. 61 maça çıkan Güiza, 20 gol atmış ve 2007’de bir dönem formasını giymiş olduğu Mallorca’ya geri dönmuştur.

daniel-güiza-nın-çok-iyi-bir-oyuncu-olduğu-gerçeği_1324242007’de Mallarca’ya imza atan Güiza, burada 37 La Liga maçında görev almış ve hiç penaltı atmaksızın 27 gole ulaşmıştır. Bu 27 gol 2008’de kendisini La Liga Gol Kralı yapmıştır. Bu sayede İspanya milli takımına kadar yükselen Daniel Güiza, UEFA Euro 2008’de İspanya milli takımı ile mücadele etme fırsatını elde etmiştir. Turnuvayı kazanan İspanya adına 1 de gol atma başarısı gösteren Daniel Güiza, Temmuz ayında Fenerbahçe’ye 14M€ karşılığından Real Mallorca’dan transfer olmuştur. Fenerbahçe’de ilk sezonunda 11 gol atan Daniel Güiza sonraki sezonda 11 golde kalmıştır. Beklentileri karşılayamayan Daniel Güiza, 2011 yılında Fenerbahçe’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Fenerbahçe’den ayrılıp eski kulübü Getafe’ye transfer olan Güiza burada da beklentilerin çok uzağında kalmış ve sezonu sadece 3 golle tamamlayabilmiştir. Sonrasında ise, ciddi bir düşüş yaşayan Güiza, Darul Takzim ve Cerro Porteno gibi amatör seviyede kulüplerde forma şansı bulabilmiştir. Daniel Güiza, profesyonel kariyeri boyunca, çıktığı lig maçlarında 100’ün üzerinde gol atmış olsa da İspanya’nın kaybolan değerlerinden birine dönüşmekten kurtulamamıştır. 2007 ile 2010 yılları arasında İspanya milli takımın da formasını giymiş olan Daniel Güiza, çıktığı 21 maçta 6 kez gol sevinci yaşamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.