Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arif Erdem Kimdir?

0 481

Arif_Erdem4_yasamoykusuArif Erdem; 2 Ocak 1972 tarihinde Türkiye’nin İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Arif Erdem, 1.80m boyundadır ve aktif futbol yaşantısı boyunca formasını giydiği bütün kulüplerde hücum hattında görev almıştır. Profesyonel futbol kariyerine Türkiye’de başlamış olan Arif Erdem, İstanbul’da 1986 ile 1991 yılları arasında Yeşilılgazspor ve Zeytinburnuspor kulüplerinin altyapılarında forma mücadelesi vermiştir. 1991 yılında profesyonel olan Arif Erdem, ilk resmi mukavalesini Zeytinburnuspor ile yapmamış ve Türkiye Süper Ligi’nin önde gelen ekiplerinden Galatasaray SK ile yapmıştır. 1991 yılında kendisini Galatasaraylı yapan sözleşmeye imza atan Arif Erdem, Türk ekibinde uzun yıllar forma mücadelesi vermiştir. 1991 ile 2000 yılları arasında Galatasaray forması giymiş olan Arif Erdem, bu 9 yıllık dönemde Galatasaray ile kazanılmadık kupa bırakmamıştır. 1991 ile 2000 yılları arasında 6 kez Türkiye Süper Ligi şampiyonluğu yaşamış olan Arif Erdem, bunun yanı sıra UEFA Kupası ve Türkiye Kupası zaferleri de elde ederek kulübün tarihine geçen isimleri arasına katılmıştır. Galatasaray forması giydiği dönemde UEFA organizasyonlarında da mücadele etme fırsatı yakalamış olan Arif Erdem, bu dönemde Manchester United FC, FC Barcelona, AC Parma, Leeds United, AC Milan, FC Chelsea, Juventus FC, Rosenborg, Atletico Bilbao, Borussia Dortmund gibi Avrupa’nın önde gelen ekiplerine karşı mücadele etme fırsatı da yakalamıştır.

2000 yılında Türkiye Süper Ligi, Türkiye Kupası ve Türkiye Süper Kupası’nın yanı sıra UEFA Kupası’nı da kazanan Galatasaray’ın önemli parçalarından biri olarak kabul edilen Arif Erdem, Galatasaray’dan ayrılamaya karar vermiştir. 2000 yılının Temmuz ayında kulüpten ayrılan ve İspanya’nın Real Sociedad kulübüyle sözleşme imzalayan Arif Erdem, İspanyol ekibinde fazla kalmamıştır. Burada sadece 2 La Liga müsabakasına çıkmış olan Arif Erdem, bu müsabakalarda 1 kez de gol atma başarısı göstermiştir. Hayal kırıklığı yaratan Real Sociedad imzası sonrasında Galatasaray’a geri dönmek isteyen Arif Erdem, 2001 yılının Ocak ayında İstanbul ekibine imza atmıştır. Böylece ikinci Galatasaray dönemi başlayan Arif Erdem, burada 5 sezon daha forma mücadelesi vermiştir. Galatasaray’da geçirdiği bu 5 yıllık ikinci dönemde UEFA organizasyonlarında tekrar boy göstermeye başlayan Arif Erdem, Galatasaray ile UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final görmeyi başarmıştır. Bu dönemde Avrupa’nın FC Barcelona, Real Madrid, Liverpool, AS Roma, AC Milan, Deportivo La Coruna gibi önde gelen ekiplerine karşı da forma şansı bulan Arif Erdem, bu kulüpler karşısında alınan zaferlerde pay sahibi olan isimler arasında yer almayı başarmıştır. 2001/02 sezonunda Türkiye Süper Ligi’ni zirvede bitiren Galatasaray’ın en önemli gol silahı olmayı başaran Arif Erdem, kulübü adına 21 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır.

arif-erdem-ve-peter-schmeichel-bir-araya-geld-4103466_o2005 yılında Galatasaray defterini sonsuza dek kapatmak zorunda kalan Arif Erdem, Galatasaray formasını giydiği 14 sezonda toplam 7 Türkiye Süper Ligi şampiyonluğu ve 1 de UEFA Kupası zaferi elde etmeyi başarmış ve kulübün efsaneleri arasına girmiştir. 2006 yılı itibariyle de teknik adamlık kariyerine başlayan Arif Erdem, bir dönem İstanbul Başakşehir Spor Kulübü’nü de çalıştırmıştır. 1991 ile 2005 yılları arasında 14 yıl süren faal futbol kariyeri boyunca toplam 349 ulusal lig müsabakasına çıkmış olan Arif Erdem, bu müsabakalarda rakip filelere tam 106 gol bırakmıştır. 1994 ile 2003 yılları arasında da Türkiye kadrosunda yer almış olan Arif Erdem, 60 kez milli olmuş ve de 11 gol atmıştır. Arif Erdem, Türkiye milli forması altında 2002 yılında Dünya Kupası 3’üncülüğü yaşayan futbolcular arasında yer almayı başarmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.