Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Delik Korkusu (Tripofobi) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

2 265

Delikli ve gözenekli yapılara karşı duyulan korku ve kaygılar Tripofobi adıyla adlandırılmaktadır. Tripofobi’ye sahip olan kişilerde bu yapılara karşı yüksek korku ve kaçınma duygusu oluşur. Neden oluştuğu bilinmeyen bir rahatsızlık olan Tripofobi, içi dolu veya boş olan gözeneklere karşı duyulan rahatsızlığı ifade etmektedir.

Delik Korkusu (Tripofobi) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?Özellikle son yıllarda ortaya çıkan bu rahatsızlığın geniş kitleleri etkilediği tespit edilmiştir. Avrupa’da yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 15’i bu rahatsızlığı taşımaktadır. Genellikle zararsız bir hastalık olarak bilinen Tripofobi, insanlarda yüksek rahatsızlık ve kaygı durumu oluşturarak ortaya çıkar. Uzmanların açıklamalarına göre, bu delikli gözenekler mide bulantısı, aşırı korku, hassasiyet ve kaçınma durumu hissettirebiliyor.

Delik Korkusu Hangi Şeylere Karşı Ortaya Çıkıyor?

Tripobi, lotus gibi sadece içi dolu deliklere sahip olan bitkilere karşı oluşmuyor. Bu rahatsızlığı tetikleyecek pek çok durumun olduğu biliniyor. İçi boş yapılar, karmaşık delik görüntüleri, sünger yapısını andıran görüntüler vs. gibi durumlarda da oluşuyor. Ayrıca Tripobi’ye sahip olan kişiler düzenli ve düzgün delik yapılarından da rahatsız olabiliyor. Bu ise küme yapılara sahip olan bitkilerden oluşuyor. Delik ve korku kelimelerinden türemiş olan Tripofobi aslında tam olarak bir korku anlamını içermiyor. Rahatsızlığı yaşayan kişiler bu deliklerden korkmaktan çok, tiksindiğini ve rahatsızlık yaşadığını bildiriyorlar. Tripofobi’yi bu durumda korku halinin haricinde değerlendirmek gerekiyor.

Tripofobi Belirtileri Nelerdir?

Genellikle basit bir rahatsızlık olarak bilinen Tripofobi’yi pek çok insan çok şiddetli olarak yaşayabilmektedir. Özellikle bu vakalar için tedavi şarttır. Kişilerin bu şekilde sorunlar yaşaması ise akıllara Tripofobi riskini getirmelidir.Uzun süreli korku ve kaygı durumu Tripofobi rahatsızlığından olabilir. Kişilerin bu yapılara karşı oluşan aşırı hassasiyeti Tripofobi’ye işaret etmektedir.

Durumdan kaçınma ise rahatsızlığın diğer belirtileri arasındadır. Hastaların bu gözeneklere karşı duyduğu kaçma hissinin sürekliliği yine bu rahatsızlığa işaret edebilir. Kişilerin duyduğu korkunun ve kaygının sosyal hayatını etkilemesi durumu, diğer belirtiler arasındadır. Özellikle bu durumlarda Tripofobi için bir uzmandan yardım almak gerekir. Yoğun anksiyeteye bağlı olarak uzunca bir süredir panik ve kaygı duymak, yine bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Yazar:Cansu Kutlu

2 Yorumlar
  1. Sena Nur diyor

    3. paragrafın ilk kelimesi tripofobi değil mi?

  2. Sena Nur diyor

    sunumum için yararlandım çok teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.