Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Atletico Madrid Nasıl Bir Kulüptür?

0 306

11227_1Club Atletico de Madrid, İspanya La Liga’da mücadele eden en başarılı İspanyol takımlarından birisidir. Atletico Madrid, kurulduğu şehir olan Madrid’i temsil etmektedir. 1903 yılında kurulan Atletico Madrid; Real Madrid, Barcelona ve Atletic Bilbao’nun ardından İspanya’nın en başarılı 4. takımı konumundadır. 112 yıl önce kurulan Atletico Madrid, maçlarını 54.960 koltuk kapasiteli Vicente Calderon’da oynamaktadır. Kulübün birden çok sahibi bulunmaktadır ve bunlar arasında en çok hisseye sahip ortaklar ise, %52 ile Miguel Angel Gil Marin, %20 ile Enrique Cerezo ve yine %20 ile Wang Jianlin’dir. Kulübün başkanı ise aynı zamanda kulübün %20’lik hissesine sahip olan Enrique Cerezo’dur.

2011’den bu yana kulübün menajeri ise Arjantinli Diego Simeone’dir. Real Madrid ve Barcelona gibi takımlara nazaran daha az La Liga şampiyonluğu yaşayan Atletico Madrid, bu sevinci 10 kez yaşama fırsatı bulmuştur. 1996’da ise hem lig hem de İspanya Kral Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Atletico Madrid, bu alanda kendi rekorunu kırmıştır. Toplamda ise 10 kez de İspanya Kral Kupası olan ”Copa del Rey’i” kazanan Atletico Madrid, Avrupa Kupalarında da oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir. Atletico Madrid, 1962 yılında Kupa Galipleri Kupası’nı kazanma başarısı göstermiş ve

Atletico Madrid Nasıl Bir Kulüptür?

tarihinin ilk Avrupa kupasını da böylece müzesine götürme fırsatı bulmuştur. Ayrıca kulüp bu kupada 1963 ve 1986’da final oynasa da kupayı kazanma başarısı gösterememiştir. Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ise 1974 yılında final oynayan İspanyol temsilcisi kupayı kazanamamıştır.

2010 ve 2012’de ise UEFA Avrupa Ligi’nde kupaya uzanan Atletico Madrid, oldukça iyi sonuçlara imza atmayı başarmıştır. 2010 ve 2012’de gelen Avrupa kupası zaferlerine aynı yıllarda kazanılan UEFA Süper Kupaları da eklenince, Atletico Madrid tarihin en başarılı dönemi bu zaman dilimine denk gelmektedir. 2011’de göreve gelen Simeone ile ciddi anlamda bir çıkış yakalayan Atletico Madrid, özellikle 2013/14 sezonunda gösterdiği performansla akıllarda kalmayı başarmıştır. 2013/14 sezonunda La Liga’yı Barcelona ve Real Madrid’in önünde bitiren Atletico, aynı zamanda, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid ile karşı karşıya gelmiş 90+4’ünce dakikaya kadar 1-0 önde götürdüğü maçı Sergio Ramos’tan yediği kafa gölüyle beraber uzatmalar sonucu 4-1 kaybetmiş ve kupayı ezeli rakibi Real Madrid’e kaptırmıştır.

Newcastle-United-Atletico-Madrid-NUFCMaçlarını kurulduğu günden beri aynı statta oynayan Atletico Madrid, 54.960 seyirci kapasitesine sahip Vicente Calderon’dan 2016 yılında ayrılacaktır. Yeni bir stat yaptıran Atletico 2016’da Estadio La Peineta’ya taşınacaktır. Bu stadın kapasitesi ise, 70.000 civarındadır. Son derece modern olacak olan bu stat dünyanın sayılı akıllı statlarından biri olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en büyük 20 kulübü arasında gösterilen Atletico Madrid, marka değeri ile dünyanın en değerli 15 takımını arasına girmeyi başarmıştır. Yıllık geliri oldukça iyi olan Atletico, birçok yıldız oyuncu yetiştirmiş ve bunlara Avrupa’nın diğer takımlarına oldukça yüksek meblağlar karşılığında satmıştır. Bu oyunculardan bazıları şunlardır: Fernando Torres, Kun Agüero, Radame Falcao, Filipe Luis, Diego Costa.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.