Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Detoks Kürü Nedir, Nasıl Yapılır?

0 408

Vücudu toksinlerden arındırmak ya da vücudu uyarmak için yapılan detoks diyetler en fazla iki haftalık yapılan diyetlerdir. Genellikle üç günlük detoks diyetleri tercih edildiğinden vücudu uyarıcı bir etki sağlar. Detoks kürleri sebzeler ile yapılan çorbalar şeklinde olabilmektedir. Detoks çorbaları kişinin vücuttaki toksinlerden kurtulmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Nasıl Hazırlanır ?

8138_36Birçok sebze çeşidi ile uygulanacak olan detoks programı kişinin yaşam standardı baz alınarak hazırlanır. Tüketilen gıdalar genel olarak sebzelerden oluşur. Uzun süre diyet yapan kişilerin detoks diyeti ile vücudunda biriktirdiği toksinleri atarak ve metabolizmayı hızlandırarak vücuduna uyarı sağlaması kilo verimini de etkiler.

Uzmanların birçoğu sürekli kendi yöntemleri ile oluşturduktan detoks kürlerini paylaşırlar. Önemli olan bir diyetisyen ile vücudunuz için gerekli gıdaları alarak detoks yapmanızdır. Her vücut yapısı farklı olduğundan her vücuda farklı detoks kürleri uygulanır.

Ne Kadar Uygulanmalı ?

Detoks kürleri uzun vadede kişinin çeşitli rahatsızlıklar edinmesine sebep olacağından en iyi zaman aralığı üç gün ile bir haftadır. Sürekli aynı şekilde beslenmek kişinin vücudunun alışmasına sebep olur. Bu yüzden detoks kürleri altı ay arayla yapılmaktadır. Bu sayede vücuda uyarıcı etki yapılmış olur.

Detoks kürleri farklı yapıda olduğundan kimileri sebze ile kimileri ise meyveler ile yapılmaktadır. Uzun süren detoks kürleri kişiyi de rahatsız eder. amaç hızlı kilo verimi uyararak yapmaktır. Detoks kürlerinin çoğu ile kilo veren kişiler diyet programından sonra düzenli beslenerek yaptıkları detoksun faydasını daha çabuk görmektedirler.

Detoks kürleri ayrıca anti aging özelliğe sahiptir. Hücre yenilenmesini sağlayan detoks kürleri cildin ve iç organların sağlığı için son derece önemlidir. Detoks kürü yaparken sıvı tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Günlük en az bir buçuk litre suyun tüketilmesi gerekir. Bu sayede vücut diyet esnasında susuz kalmayacaktır.

Özellikle bitki çayları gibi ürünleri detoks esnasında en fazla iki kez tüketebilirsiniz. Gün içerisinde iki kez tüketilen bu bitki çayları vücudun rahatlamasını sağlar.

Şeker Tüketimi Nasıl Olmalı ?

Detoks kürleri genellikle sebze ve meyveden meydana geldiği için şeker tüketimini ortadan kaldırmalısınız. Her diyette olduğu gibi tuz ve şeker detoks kürlerinin de düşmanıdır. Bunlara dikkat ederek uyguladığınız detoks kürleri sağlığınız açısından verimli bir hal alabilir.

Detoks kürlerine başlamadan önce bir diyetisyenden bilgi almanız daha faydalı olacaktır. Beslenme biçiminiz ve tüketilen gıdalara göre rahatlıkla detoks programı oluşturulabilir. Bu sayede yapılan detoks kürü sağlığınızı tehdit altına almadan kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku