Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dil Ülseri Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

0 1.743

8211_12Toplumlarda en sık görülen dil hastalıklarından biri de dil ülseri hastalığıdır. Özellikle uzun süreler devam etmesi durumunda beraberinde bazı dil hastalıklarına da zemin hazırlayabilen dil ülseri hastalığı yine uzun müddetler etkisini gösterdiğinde ve sık tekrarlandığında bireyim tüm günlük faaliyetlerini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Yapılan birçok araştırmaların sonucuna göre her 100 bireyden en az 1 birinde meydana gelebilen dil ülseri hastalığı taşıdığı nitelikleri nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Hemen her yaştan bireylerde görülebilen dil ülseri ayrıca dilin tat alma işlevine de ciddi anlamda zararlar verebilmekte ve erken müdahale edilmediği takdirde ise dilin birçok işlevini zamanla tamamen yok edebilmektedir. Bazı belirtilere bağlı olarak ortaya çıkabilen dil ülseri hastalığı özellikle bazı nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilmekte ve bireyin günlük yaşantısını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir.

Dil Ülseri Nedir?

Dil Ülseri dilin hemen üst bölümünde bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen küçük kabarcıklara denilmektedir. Dil bölgesinde meydana gelen kabarcıkların etrafı kırmızı, içi su dolu ve kendisi de beyazsımsı bir renkte ise bu durum dil ülseri hastalığının en belirgin belirtisidir. Hastalık oluşmasının ilk aşamasında küçük kabarcıklar şeklinde kendini göstermekte ve zamanla da kabarcıklar kendiliğinden patlayarak daha da kötü bir duruma dönüşmektedir. Genellikle tehlikeli bir hastalık olmayan dil ülseri uzun zamanlar tedavi edilmediğinde ve sık tekrar ettiğinde beraberinde tehlikeli hastalıkların habercisi olabilmektedir. İlerledikçe pembemsi bir renge dönüşebilen dil ülseri çoğu zaman dil üzerinde kanama durumlarının meydana gelmesinde de etkin rol oynayabilmektedir. İlk olarak dilin hemen üst kısmında meydana gelen dil ülseri ayrıca yanak, dudak içlerinde, diş etlerinde de meydana gelebilmekte ve şiddetine göre oluştuğu bölgede ağrıya neden olabilmekte ve bunun sonucunda ise bireyin ciddi oranlarda rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir.

Dil Ülseri Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

8211_11Yaygın bir dil hastalığı olan dil ülseri hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler;

Yutkunma konusunda zorluk yaşanması
Hastalığın ilk aşamasından itibaren boğaz bölgesinde meydana gelen ağrılar
Dilin belli kısımlarının veya tamamının şişmesi
Hastanın özellikle konuşmada aşırı sıkıntı yaşaması
Dilin bir kısmında veya tamamında meydana gelen morarmalar
Nadiren de olsa deri döküntülerinin oluşması
Küçük çaplı halsizliklerin görülmesi

Dil Ülseri Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Dil ülserin hastalığının meydana gelmesinde etkin rol oynayan birçok neden bulunmaktadır. Bunlar;

Stresin aşırı yaşanması durumu
Uyku bozukluğu durumu
Hormonal bozukluklar
Bazı gıda yiyeceklerine karşı duyulan aşırı alerjik durumları
Kalitesiz ağız bakım ürünlerinin kullanılması
Ağız ve diş sağlığının yeteri kadar önemsenmemesi
Ağız içi enfeksiyonlar
Ani kilo kaybı durumu
Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Dilin ısırılması durumu
Dilin bazı nedenlere bağlı olarak aşırı tahriş olması
Sigara ve alkol kullanımı
Kullanılan bazı tıbbi ilaçların yan etkileri
Kimyasal maddelerin istem dışı içilmesi veya maruz kalınması

Dil Ülseri Hastalığı En Çok Kimlerde Görülmektedir?

Sigara ve alkol kullanan bireylerde
Çeşitli tıbbi ilaçlar kullanan bireylerde
Kalitesiz ağız bakım ürünleri kullananlar
Ağız bakımına yeteri kadar önem vermeyen bireylerde
Dilini sık ısıran bireylerde
Aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içecekleri tüketen bireylerde dil ülseri hastalığına yakalanma riski yüksektir.

Dil Ülseri Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dil ülserinin teşhisi oldukça basittir. Hastalığın ilk belirtisi görüldüğü takdirde ilgili doktora başvurulduktan sonra doktorun talebi doğrultusunda hasta ilk olarak ayakta muayene edilmekte ve sonra ise hastalığa neden olan etkenlerin tam olarak saptanması amacıyla bazı test ve tetkikler yapılmaktadır. Bu test ve tetkikler sonucunda hastalığın hangi safhada bulunduğu kolayca tespit edilmekte ve bu aşamadan sonra gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanmasına karar verilmektedir.

Dil Ülseri Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

8211_14Dil ülserinin tedavisi de en az teşhisi kadar basittir. Ancak hastalığın tedavisinin yüksek başarılar verebilmesi amacıyla hastalığın ilk belirtileri görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalı ve gerekli tedaviye başlanılmalıdır. Dil ülseri hastalığının tedavisinde genellikle doktor tarafından reçeteli olarak yazılan ülser ilaçları verilmektedir. Dil ülseri üzerinde oldukça etkili olan bu ilaçlar sayesinde hastalık kısa sürelerde yok edilebilmekte ve hasta tedaviden bir süre sonra günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Ancak çok nadiren de olsa dil ülseri hastalığının ilerlemesi durumunda ilgili doktorun gerek görmesi durumunda cerrahi müdahale gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntem dil ülseri hastalığının tedavisinde hemen hemen çok az uygulanan bir yöntemdir.

Dil Ülseri Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Birçok hastalıktan korunmanın çeşitli yolları bulunduğu gibi dil ülseri hastalığından da korunmanın bazı yolları bulunmaktadır. Özellikle uzmanlar hastalığa maruz kalma riskinin minimuma indirilmesi amacıyla bu yolların uygulanması gerektiğinin altını önemle çizmektedir. Bunlar;

Özellikle sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Bu iki zararlı madde dilin işlevlerini bozabildiği gibi ayrıca dil ülseri hastalığının meydana gelmesinden de etkin rol oynamaktadır.
Aşırı sıcak veya soğuk yiyecek veya içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.
Kaliteli diş macunları ve dili tahriş etmeyen yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır.
Özellikle dile aşırı temas edilmesinden kaçınılmalıdır.
Tıbbi ilaçların kullanımı konusunda dikkat edilmelidir.
Düzenli beslenilmeli ve düzenli uyku çekilmelidir.
Konuşma sırasında dilin zarar görmemesine dikkat edilmelidir.
Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.
Kaynakça:
www.ulser.gen.tr

www.doktorunuzonline.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku