Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dış Gebelik Tanısı, Riskler ve Tedavi

0 305

Dış Gebelik Tanısı, Riskler ve TedaviDöllenmiş yumurtanın kendisini uterus dışında bir yere yerleşmemesi sonucu dış gebelik oluşur. Hemen hemen tüm dış gebelik fallop tüpünde oluşur ve tüylü gebelik olarak da adlandırılır. Fallop tüpleri büyüyen bir embriyo tutmak için tasarlanmamıştır. Bu nedenle, hamilelikteki döllenmiş yumurta düzgün gelişemez ve tedavi edilmelidir.
Dış Gebeliğin Nedeni Nedir?
Dış gebeliklere aşağıdakilerden biri veya daha fazlası neden olur:
– Fallop tüpünde oluşan iltihapların, tüplerde tıkanıklığa sebep olması.
– Daha önce geçirilmiş enfeksiyon, yara dokusu veya tüp üzerindeki cerrahi bir prosedür de yumurta hareketini engelleyebilir.
– Pelvik bölgedeki veya tüplerdeki daha önceki yapılmış cerrahi müdahale yapışıklıklara neden olabilir.
– Anormal büyüme veya doğum kusuru tüpün şeklindeki bir yapı bozukluğuna neden olur ve bu da dış gebelik riskini artırır.

Dış Gebelik Tanısı, Riskler ve TedaviDış gebelik için risk faktörleri şunlardır:
– Anne yaşı 35-44 yaşında ise
– Daha önceki geçirilen dış gebelik
– Önceki pelvik veya abdominal cerrahi
– Pelvik Enflamatuar Hastalık (PID)
– Kürtaj yaptırma
Sigara içmek
– Endometriozis
– Fertilite tedavileri gören veya doğurganlık ilaçları kullanan kişiler, dış gebelik için risk altındadır.
Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?
Potansiyel bir dış gebelik belirtisi yaşamış veya şüpheleriniz varsa, belirtileri gözden geçirip, doktorunuza başvurmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.
– Yoğunluğa göre değişebilen keskin veya bıçak kesiği hissinde ağrı. Diyafram altında toplanan yırtılmış dış gebelik nedeniyle kan, pelvis, karın veya omuz ve boyun ağrısı olabilir.
– Normal periyottan daha ağır veya daha hafif adet kanaması ile karıştırılan vajinal kanama
– Gastrointestinal semptomlar
– Zayıflık, baş dönmesi veya bayılma
Birkaç dakikadan fazla süren keskin ağrı veya kanamanız varsa, derhal doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

Dış Gebelik Tanısı, Riskler ve TedaviBir Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?
Doktor tarafından net teşhisi konulan dış gebelik, muhtemelen ilk önce karında ağrı, hassasiyet veya kitle bulunması için pelvik muayene yapılır. Uterusun gelişmekte olan bir fetüsü olup olmadığını belirlemek için bir ultrason da kullanılmakta olup, HCG düzeylerinin ölçümü de önemlidir. Beklenenden daha düşük bir hCG düzeyi, dış gebelikten şüphelenilmesinin bir nedenidir.
Doktorunuz progesteron seviyelerini de test edebilir, çünkü düşük seviyeler dış gebelik belirtisi olabilir. Vajinanın en üstünde bulunan ve rahmin arkasında yer alan ayrıca rektumun önün bulunan boşluğa iğne yerleştirerir ve bölgede bulunan kan, rüptüre fallop tüpünden kaynaklı olduğunu gösterir ve bu da dış gebelik belirtileri arasında yer almakta olup, bu işleme küldosentez denmektedir.
Bir Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?
– Vücudun gebelik dokusunu emmesine ve gebeliğin ilerlemesine bağlı olarak fallop tüpünü kurtaran metotreksat adı verilen bir ilaçla takviye yapılarak, doğurganlığı yükseltilir.
– Boru gerilmişse veya yırtılmışsa ve kanamaya başlamışsa, bunun bir kısmı veya tamamı çıkarılmalıdır. Bu durumda, kanamanın derhal durdurulması gerekir ve acil ameliyat gereklidir.

Dış Gebelik Tanısı, Riskler ve Tedavi– Genel anestezi altında laparoskopik cerrahi yapılabilir. Dış gebelik bir laparoskopik olarak alınamazsa, laparotomi olarak adlandırılan başka bir cerrahi işlem yapılabilir.
Tüm fallop tüpünüzü kaldırmadıysanız, hCG seviyeniz sıfıra ulaşıncaya kadar düzenli olarak yeniden kontrol edilmelidir. Yüksek kalmış bir hCG düzeyi, Dış dokunun tamamen çıkarılamadığını, bu da ameliyat veya metotreksat ile tıbbi müdahale gerektirir.
Dış gebelikten sonra başarılı bir gebelik şansı azalabilir fakat Fallop tüpleri alınmamış, anne adayının ileride başarılı bir hamilelik geçirme olasılığı % 60 kadardır.

Kaynakça:
https://www.medikalakademi.com.tr/dis-gebelik-nedir-tani-tedavi-belirti/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.