Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Patlıcan Hangi Hastalıklara İyi Geliyor ?

0 600

Patlıcan Hangi Hastalıklara İyi Geliyor ?Sağlık bakımından oldukça zengin bir gıda olan patlıcanın içeriğinde bolca A vitamini ve fosfor bulunmaktadır. Özellikle sağlık için ideal olan bu besin kilolu kişilerde hızlı zayıflamasına katkıda bulunur. Patlıcan ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün olabilmektedir. Tadı ve lezzeti bir ayrı olan ve Türk mutfaklarının vazgeçilmezi olarak bilinen patlıcan depresyon hastalıklarına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Sinirli insanların siniri hızlıca yavaşlamaya başlar ve daha ılımlı,sakin bir yapıya sahip olmalarını sağlar. Faydaları oldukça fazla olan patlıcanın isterseniz bir de hangi hastalıklara şifa verdiğini anlatalım. İşte patlıcan mucizesi ve hastalıklara faydası :

– Anemi ve kansızlıklarda kan hücrelerinin yeniden canlanmasını sağlayarak,kanın düşmesine engel olur. Çeşitli kan hastalıkları ve kansızlık durumları patlıcan sayesinde en ideal kıvama gelir.
– Patlıcanın pişirilme şekli oldukça önem taşımaktadır. Örneğin yağsız bir şekilde pişirilen patlıcan vücut içinde var olan kötü kolesterolü düşürüyor. Patlıcanın en sağlıklı pişme şekli közleme ve haşlamasıdır. Ne kadar az yağ kullanılırsa bir o kadar faydaları çoğalır. Kolesterol,tansiyon hastalıkları, kansızlık ve diğer anemi çeşitlerinde dengeyi en iyi seviyeye taşır.

Patlıcan Hangi Hastalıklara İyi Geliyor ?Patlıcanın Sağlığa Faydaları

– Patlıcanın içi değilde dış kabuğu yani siyah kısmı çiğ yenilmemelidir. Çeşitli zehirlenmelere ve aşırı karın ağrılarına yol açabilir. Bu nedenle en iyi tüketim şekli az yağlı haşlanmış pişme şeklidir.
– Patlıcan sindirim sistemi ile dosttur. Daha sağlıklı sindirimler için ve kabızlık sorunlarının önüne geçebilmek için patlıcan yemekte fayda görülmektedir.
– Yüksek oranda lif içerir bu nedenle patlıcan kolay hazmedilen ve dışkıyı daha rahat atmanızı sağlayan bir gıdadır. Bu nedenle birçok diyet önerilerinde ve zayıflama yöntemlerinde patlıcan kullanılması tavsiye edilir.
– Yüksek mineraller ve vitaminlere sahiptir. En çok potasyum,A vitamini,Fosfor, C vitamini, B1 ve B12 vitamini depolar. Vücut için son derece sağlıklı bir gıdadır.
– Kan basıncını ,kalp sağlığını,ani kalp krizlerini engeller. Zayıflamaya etkisi oldukça büyüktür. Ayrıca patlıcan nikotin içerir ve fazlası yenildiğinde bağımlılıklar oluşturabilir. Bu yüzden fazla tüketmeyiniz. Sigara içenlerin ve kahve tüketenlerin nikotin ihtiyacını karşılar. Sigarayı bırakmak için patlıcan tedavisi önerilebilir. Zamanla patlıcanın nikotinine vücut alışır ve sigaradan uzaklaşır.
– Her türlü romatizma ağrılarına ve hastalıklarına iyi gelir. Tedavi edici özelliği,doğal ağrı kesici gücüne sahip olmasındandır. Bu nedenle çeşitli ağrılar,migren,sinüzüt ve baş ağrılarında etkili bir gıda olduğu söylenmektedir. Patlıcanın kanserli hücrelerde tedavi edici olduğunu hatırlatmak ve vücut için son derece besleyici ve hastalıklara karşı koruyucu olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku