Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diş Hekimliğinde Düşük Enerjili Lazer Uygulaması

0 378

Hemen her alanda olduğu gibi tıp alanında da son derece ciddi teknolojik gelişmeler mevcut. Diş hekimliğinde de hız kesmeden yaşanan teknolojik ilerlemeler dahilinde son yıllarda birçok diş hekimi ve diş hastanesi düşük enerjili lazer kullanıyor. Kullananların son derece memnun kaldığı bir uygulama.
Lazer bilindiği üzer günümüzde birçok alanda kullanılıyor ve işte son girdiği alan diş tedavileri. Burada özellikle düşük enerjili olanların kullanılmasının nedeni ağız ve diş sağlığı için düşük enerjili olan lazerlerin uygun olması. Bu noktadan yola çıkarak kullanım alanları açıklamak gerekir:

Hangi Tedavilerde Diş Hekimliğinde Kullanılıyor?

• Öncelikli olarak kullanım alanı koruyucu alanlarda kullanılmasıdır
• Bir diğer kullanım alanı dentin hassasiyeti tedavisi
• Diagnostik olarak kullanımı bir diğer seçenektir
• Restoratif tedavilerinde kullanılırlar
• Endodonti bir diğer kullanım alanıdır
• Elbette cerrahi tedavilerde kullanılırlar

Kullanılmasının Başlıca Faydaları

Diş Hekimliğinde Düşük Enerjili Lazer UygulamasıDiş hekimliğinde düşük enerjili lazer tedavisinin yumuşak doku için özellikle kullanılmasının konvansiyonel tedavi biçimlerine göre anestezi ihtiyacını düşürmesi kanama kontrolü için ciddi düzeyde katkı sunması, sütur ihtiyacını yok etmesi, yaranın iyileşmesini kolaylaştırması, antienflamatuar nitelikler göstermesi, dezenfektan ve antibakteriyel etkinliği etkisinin olması postoperatif bakım gereksinimlerini azaltması gibi ciddi avantajları vardır.
Ama tüm bunların yanında çocuklar ve belli bir grup insan diş doktoruna gitmekten korkar ama bu yöntemde diğer klasik yöntemlerde yaşanan sorunların hiçbiri yaşanmaz. Son derece sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Yaralar çok daha çabuk iyileşir. Kişi işlem sırasında ağrı sızı hissetmez. Herkese gönül rahatlığı ile risk içermeden yapılabilecek olan bir uygulamadır

Doktor Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Son olarak düşük enerjili lazer tedavisi ile tedavi olmak isteyenlerin bilmesi gereken husus bu tedavinin ülkemizde yeni başlayan bir uygulama olduğu için özel bir durumu olduğudur. Doktor seçerken mutlaka iyice araştırmak, bu alanda gerekli yetkinliği var mı öğrenilmelidir. Bunun yanı sıra referansları mutlaka kontrol edilmeli ve sizin için uygun bir yöntem olup olmadığı öğrenilmelidir. İşin para kısmı en son düşünülmesi gereken husustur. Bu noktada diş hekimliğinde lazer ile tedavi edildiğinde rakamların değiştiğini bilmek gerekir.

Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/196089
http://www.haberimvan.com/saglik/dis-hekimliginde-dusuk-enerjili-lazer-h8288.html

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku