Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğum Sonrası Depresyon Sorunu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 318

Günümüz anne adaylarının sıkça yaşadığı sorunlardan biri de doğum sonrası depresyon sorunudur. Çoğunlukla doğumdan sonraki dönemlerde ortaya çıkabilen doğum sonrası depresyon sorunu taşıdığı birçok olumsuz riskler nedeniyle anne adaylarının doğum döneminden sonraki dönemlerde başta psikolojik alanda olmak üzere birçok alanlarda ciddi sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir.

Uzmanlarında da dikkat çektiği doğum sonrası depresyon sorunu özellikle etkisini uzun müddetler boyunca sürdürmesi durumunda anne adaylarının psikolojik durumlarının ciddi anlamda bozulmasına neden olabilmekte ve bununla birlikte çok nadiren de olsa anne adaylarını bunalıma sürükleyerek intihar etmesine yol açabilmektedir. Uzmanların ciddi bir sorun olarak gördüğü doğum sonrası depresyon sorunu yukarıda da belirtildiği üzere birçok yönden tehlikeli sonuçlara neden olduğundan dolayı mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardandır.

8332_11Çeşitli belirtiler doğrultusunda kendisini gösterebilen doğum sonrası depresyon sorunu hakkında birçok toplumlarda topluma açık alanlarda seminerler düzenlenmekte ve düzenlenen bu seminerler sayesinde ailelere ve bilhassa da anne adaylarına doğum sonrası depresyon sorunu hakkında detaylı bilgiler sunulmaktadır. Tedavisinin de oldukça basit yöntemler ile gerçekleştirebildiği doğum sonrası depresyon sorunun birçok anne adaylarının yaşamasına rağmen genellikle genç yaşlarda olan anne adayları çok daha sık yaşamaktadır.

Uzmanların hakkında birçok açıklama yaptığı doğum sonrası depresyon sorunu özellikle uzun vadeli olduğu takdirde anne adaylarının genel sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda günlük aktivitelerini de ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası deresyon sorununun çok sayıda belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

Depresif ruh hali
İştahsızlık
Değersizlik hissi
Karamsarlık ve sık tekrar eden intihar etme düşüncesi doğum sonrası depresyon sorununun en belirgin belirtileridir.

Doğum Sonrası Depresyon Sorunu Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

– Genç anne adaylarında
– Gebe olmasına rağmen çocuk sahibi olmak istemeyen anne adaylarında
– Aile içi sorunlar yaşayan anne adaylarında
– Doğum döneminden önceki dönemlerde depresyon tedavisi görmüş olan anne adaylarında
– Çeşitli psikolojik sorunları bulunan anne adaylarında
– Çeşitli sinirsel hastalıkları bulunan anne adaylarında
– Dünyaya gelecek olan bebeğin cinsiyeti hakkında ikilem yaşayan anne adaylarında
– Aile içi ekonomik sorunlar yaşayan anne adaylarında
– Eşinden ayrı olarak yaşayan anne adaylarında doğum sonrası depresyon sorunu sıkça görülmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Sorununun Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum sonrası depresyon sorununun tedavisinde genellikle çeşitli depresyon ilaçları ve psikoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar verebilen iki tedavi yöntemi sayesinde doğum sonrası depresyon sorunu çok kısa sürede etkili olarak ortadan kaldırılabilmekte ve bunun sonucunda anne adayları kısa süren bir tedavi sürecinden sonra eski sağlığına tekrar kavuşabilmektedir.

Genellikle hastanede yatırılmayı gerektirmeyen doğum sonrası depresyon sorunu çok nadiren de olsa ileri safhalara ulaşması durumunda bireyin bir müddetliğine hastanede yakın gözetim altına tutulmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte diğer birçok sağlık sorununda olduğu gibi doğum sonrası depresyon sorununda da tedavi sürecinin başarılı geçmesi için özellikle anne adayının tedavi sürecine olumlu bakması gerekmektedir. Çünkü özellikle tedaviye olumlu bakabilen anne adayları doğum sonrası depresyon sorununda çok daha kısa sürelerde kurtulabilmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Sorununda Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

8332_9Birçok anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de doğum sonrası depresyon sorununda daha çok ne zaman doktora başvurulması konusudur. Uzmanlara göre aşağıda belirtilen olumsuz durumların görülmesiyle birlikte hemen anne adaylarının hemen ilgili doktora başvurmasında büyük faydalar bulunmaktadır.

– Doğum sonrası depresyon belirtileri etkisini 2 veya 3 günden fazla devam ettirmesi durumunda
– Anne adayının doğumdan sonraki süreçlerde anormal davranışlar gösterdiğinde
– Süreki ve sık tekrar eden kaygı ve üzüntü durumunun görülmesi durumunda
– Anne adayının sık sık intihar etme düşüncesi taşıdığında
– Anne adayının kendisine ve bebeğine zarar verme düşüncesine sahip olduğunda
– Anne adayının doğumdan sonraki süreçte içine aşırı biçimde kapandığı takdirde hemen ilgili doktora başvurulmalı – ve hissedilen belirtiler hakkında doktora bilgi verilmelidir.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.e-psikiyatri.com ve www.adnancoban.com.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.