Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diş Teli Ağrı Yapar mı?

0 217

Diş teli, ortodonti tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bazı durumlar bu tedavi ihtiyacını ortaya çıkarabilir. Özellikle ağızda bulunan boşluklar, kırık yapılar, çarpıklıklar, birbirinin üstüne gelenler gibi sorunları gidermek açısından bu tedavi şekline başvurulmaktadır.

Sağladığı Faydaları

Bu tedavi şekli sayesinde artık kırık yapıları, çarpıklık, üst üste gelme, boşluk gibi sorunlar çözülebilmektedir. Diş Teli Ağrı Yapar mı?Özellikle çiğneme ve konuşma için istenilen sonuçlar alınır. Pek çok insanın şikayetleri arasında bulunan çene problemlerinin de bu tedavi sırasında giderilmesi mümkündür. Tabii bu tedavinin yapılabilmesi için kişilerin 15 yaşından küçük olması gerekir. Bu yaştan sonra bir işlem yapmak çok zordur. Bu yüzden ailelere ağız içi sorunların giderilmesi için mutlaka erken yaşlarda çocuklarını hekime götürmeleri tavsiye edilir. Çünkü 15 yaşından sonraki dönemde büyüme tam olarak sonlandığı için tedavinin seyrinde zorluklar meydana gelecektir.

Ağrı Yapar mı?

Özellikle bu uygulamaya yeni başlayacak olan pek çok insanın ilk sorduğu soru diş teli ağrı yapar mı, olmaktadır. İlk kez bu tedaviyi uygulayan kişilerde ağrı gibi durumların görülmesi oldukça normaldir. Bu durumun ise uzun süre boyunca devam etmeyeceğini söylemek doğru olur. Alışma sürecinden sonra ağrıların ortadan kalkacağını belirtmek gerekir.

Özellikle yemek yemeye yeni bir düzen getirilmesi de hastaları zorlayan diğer şeyler olmaktadır. Bu tedavi şeklinden önce her istediğini yiyebilen hastalar, bu tedavi sonrasında bu kadar özgür değildirler. Çünkü ağza takılan braket ve tellerin korunması gerekecektir. Bazı besinler yapışan bir yapıya sahip olduğundan dolayı bunların yenmesi kesinlikle yasaklanmıştır. Bu yüzden hastalar diş teli tedavisi sonrası özgürce yemek yiyebildiği günleri özleyebilir. Hastalara bu dönemde sakız, şeker, asitli içecekler ve yapışabilme riski bulunan yiyecekler kesinlikle yasaktır. Bunların tedavi şeklini kötü olarak etkileyebilme ihtimali vardır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar tavsiye edilen gıdaların tüketilmesine devam edilmesi gerekir.  Bunlara dikkat edildiği takdirde yemek sırasında herhangi bir sıkıntının ortaya çıkması mümkün değildir. Yemek sonrasında da her zaman olduğu gibi sıradan bir fırçalama yöntemiyle ağız bakımı sağlanabilir. Her yemek sonrasında sadece iki dakika bu işe ayırarak ağız bakımına yönelik tüm adımların tamamlanması da mümkün olacaktır.

Yazar: Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.