Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli,  diş bölgesinin bozuk yapısını ortadan kaldıran ve insanlara istedikleri gülüşü sağlayan bir tedavi şeklidir. Ağız içinin durumu incelendikten sonra bilgisayar ortamı içinde bir sanal tedavi planı yapılır. Bu sayede tedavinin planı belirlenirken daha düzenli bir uygulama başlamış olacaktır. Ayrıca bilgisayar ortamı işlem sonunda uygulamanın nasıl sonlanacağının görülmesi için idealdir.
Uygulamada kullanılan yapı, kişilerin istediği gibi görüntüye sahip olması ve daha iyi şekilde konuşabilmesi için gereklidir. Bu aparatların belirlenen süre içinde ağızda durması sağlanırken, bu sayede bölgede meydana gelmiş olan bozukluklarında giderilmesi sağlanır. Metalden meydana getirilen yapıları, bazı kişiler eğer dilerlerse şeffaf olarakta uygulanabilir. Bu uygulama da türün karşıdan görünmemesini isteyen kişiler için ideal olacaktır. Genel olarak bu tedavi şeklinde yüzde 100 başarı oranı yakalanır. Bu uygulamadan sonra sağlığınızın büyük ölçüde değişeceğini söylemek doğru olur. Ağızda çapraşık olarak dişler insanların hayatlarını zehir eden bir sorun haline gelir. Bu sağlıksız dişlerde zamanla diğer sağlam olan dişlerin kaybedilmesine neden olabilir. Aynı zamanda ağız fonksiyonlarında da istenmeyen durumların oluşacağını söylemek gerekir. Çiğneme, konuşma ve gülüş gibi şeyler bu tarz durumlarda büyük sorunlar içerecektir.

Diş Teli Çeşitleri

Bu tedavi yöntemi bazı çeşitlere bağlı olarak uygulanan tedavilerden biridir. İşte bu tedavi içinde en çok kullanılan çeşitler:

Seramik: Yüksek kalite teller arasındadır. Hastanın daha rahat hissetmesi adına önerilen çeşitlerden biri olarak bilinir. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Plastiğin içerdiği sakıncaları içermez.

Braketler: Bu modeller sürtünmenin daha az olması için tercih edilir.

Estetik Türler

En dayanıklı malzemeden yapılmış olan tellerdir. Üzerinde leke bulunmasına imkan yoktur. Metal yayı bulunur.

Linqual Braket: Dış yüzeye yerleştirildiğinden dolayı görülmesi mümkün olmayan yöntemler arasındadır. Özellikle bu tedavi şeklinden faydalanmak isteyen ama bunların gözükmesini istemeyen kişiler için uygundur. Ama diş tellerine göre bazı dezavantajları da bulunur. Bu teller iç yüzeye yaptırılacağından dolayı sürekli dille bir teması söz konusu olur. Bu nedenle de bazı kişiler tarafından tercih edilmemektedir.

Uygulamanın Takılışı

Diş teli nasıl takılır sorusu pek çok insanın aklına takılan sorulardan biri haline gelmiştir. İşlem öncesinde bölgenin braketlere hazırlığı sağlanır. Kimyasal yöntemlerle hazırlanan bölgenin üzerine bağlayıcı maddelerden sürülür. Braketin arka tarafına da yapıştırıcı kompozitler uygulanır. Bu işlemden sonra yüzeyin üzerine belli kriterlere dikkat edilerek braketler yapıştırılacaktır. Gerekli bölgenin üzerinde konumlandırılan braketler özel bir mavi ışığın altında cihazların yardımıyla bir süre donmaya bırakılır. Bu uygulamanın tek tek yapılması söz konusu olacaktır. Hastadan alınmış olan ölçüler de ciddiye alınarak tekrar bir uygulamanın yapılması sağlanmış olur. Günümüz koşulları da göz önüne alındığında son derece basit bir şekilde ortaya çıkarılacak bir uygulamadır.

Yazar: Cansu Kutlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar