Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Disneyland Serüveni ve Walt Disney

0 758

Karikatür filmlerinin öncüsü ve Disneyland’ın yaratıcısı olan Walt Disney televizyon yapımcısı ve şovmendir. Walter Elias’ dan adını lan “Walt” Disney, 5 Aralık 1901’de İllinois’de bulunan Hermosa’da dünyaya gelmiştir. Walt ve erkek kardeşi Roy, dünyanın en ünlü sinema yapımı üretim şirketi haline gelen Walt Disney Productions’u kurdu. Disney yenilikçi bir animatör olup karikatür karakteri olan Mickey Mouse’u yarattı. Walt hayatı boyunca 22 Akademi ödülü kazandı.

Yaşamı

Disneyland Serüveni ve Walt DisneyWalt Disney mahlaslı Walter Elias 5 Aralık 1901’de Chicago’nun Hermosa kentinde dünyaya geldi. Babası Elias Disney, İrlandalı bir Kanadalı,annesi Flora Call Disney Alman-Amerikandır. Disney,4 erkek ve kız kardeşe sahipti. Çocukluğunda Marceline’da yaşayan Disney, komşularına ve aile dostlarına resim çizmeye ve satamaya başladı. 1911 yılı Walt disney için Tren maceraları ile doludur. Trenle Kansas şehrine taşınan Walt, Tren mühendisi olan amcası Mike Martin yaz aylarında walt’ın çalışması için trende iş buldu. Walt’ın işi yolculara aperitifler ve gazeteler satmaktı.

Walt Chicago’da McKinley lisesine girdi ve orada çizim ve fotoğraf dersleri aldı ve küçük çaplı karikatürist oldu. Geceleri Chicago Sanat Enstitüsü’nden ders aldı. Walt 16 yaşında iken orduya katılmak için okuldan ayrıldı fakat yaşı tutmadığı için reddedildi. Kızılhaç’a katılan Walt ambulans sürmesi için Fransa‘ya gönderildi.

Karikatür Maceraları

1919 yılında Fransa’dan dönen Walt, kariyerine gazeteci olarak devam etmek için Kansas City’e geri döndü. Kardeşi Roy’un Pesmen-Rubin Sanat Stüdyosu’nda kendisine ait bir mesleği vardır, burada Ub Iwwerks ile tanıştı. Walt buradan, kesme animasyonuna dayalı reklam filmlerinin çekildiği Kansas City’de bir reklam şirketinde çalıştı. Daha sonra Walt, elle çizilmiş cel animasyon denemeye başladı ve kendi animasyon işini açmaya karar verdi. Reklam şirketinden ilk çalışan olarak Fred Harman’ı seçti.

Walt ve Harman, Laugh-O-Grams adlı karikatürlerini taramak için yerel Kansas Tiyatrosu ile anlaşma yaptılar. Kısa süre sonra Walt kendi stüdyosunu kurdu ve birçok çalışan kiraladı. Cartoonland’da Alice adını verdikleri 7 dakikalık peri masalı dizisi yaptılar. Bununla birlikte, 1923 yılına kadar stüdyo borçlanmış ve Disney iflas etmeye zorlanmıştır.
Walt ve Roy paralarını birleştirip Hollywood’a taşındı. Iwerks California’ya taşındı ve orada üç kişi Disney Brothers Studio’yu başlattı. İlk anlaşma, Alice karikatürlerini dağıtmak için New York’taki distribütör Margaret Winkler ile yapıldı. Daha sonraları, Lucky Tavşan Oswald aslı karakteri yaratıp her birini 1500 dolara sattılar.
1925 mürekkep ve boya sanatçısı olan Lilin Bounds ile evlendi.

Mickey Mouse

Walt birkaç yıl sonra Iwerks hariç tüm animatörleriyle Oswald’ın tüm haklarının çalındığını farkettiler. Bunun üzerine Disney kardeşler ve eşleri, Walt’ın geliştirdiği yeni karakter olan Mickey Mouse üç karakter imal ettiler. Mickey ilk animasyonunun Plane Crazy ve The Gallopin karakterleri hem sessiz olması hem de dağıtım bulamadıkları için fazla ses çıkarmadı. Ses filmin içine girdiğinde, Disney Steamboat Willie adlı kısa filmi hazırladı. Ve film Disney için kısa süreli de olsa ses getirmeyi başardı.

Ticari Başarı

Disneyland Serüveni ve Walt Disney1929 yılında Walt, Mickey’in Minnie Mpuse,Donald Duck,Goofy ve Pluto gibi yeni karakterler içeren Silly Symphonies’i yarattı. Çalışmalarından ötürü Oscar’a aday gösterilen Walt, “Kim Kurbağalardan Korkuyor” adlı çalışması ile ülke için tema haline geldi.

21 Aralık 1937’de tam uzunlukta olan “Kar Beyazlığı” ve “Yedi Cüceler” filminin prömiyerlerini yaptılar. 1.499 milyon dolar kazanan Disney şirketi, Sekiz Oscar kazandı. Disney Studios önümüzdeki beş yıl boyunca, Pinokyo (1940), Fantasia (1940),Dumbo (1941) ve Bambi (1942) gibi uzun metrajlı animasyon filmleri yapmıştır.

1939 Aralık’ta Walt Disney için Burkbank’ta yeni bir kampüs açıldı. 1941 yılında şirkette grev meydana geldi ve birçok kişi istifa etti. Şirkette yenileşme hareketleri başladı ve Treasure Island (1950), Alice Harikalar Diyarında (1951), Peter Pan(1953), Lady and the Tramp (1955), Sleeping Beatuy (1959) ve 101 Dalmaçyalı (1961) gibi yüzden fazla özellik ile yeni animasyon çağına girildi.

Televizyonda eğlence ortamı olarak ilk kez kullanılan Disney, Zorro ve Davy Crockett serileri ile oldukça başarı elde etmeyi başardı. Walt Disney’in Wonderful Word of Color, Disney’in tema parkı için bir gösteri şovu olmuştur. Disney’in kendisinin ürettiği son büyük başarısı, canlı aksiyon ve animasyonu karıştıran 1964 yapımı Marry Poppins filmi olmuştur.

Disneyland

17 milyon dolarlık Disneyland tema parkı,17 Temmuz 1955’de aktör Ronald Reagan tarafından açılmıştır. Binlerce insan tarafından ilgi ile karşılanan park,kısa süre de park yatırımını on kat artırmış ve dünya çapında turistleri toplamayı başarmıştır. Yıllar boyu devam eden, inişli çıkışlı olan Disneyland bir çok firma ile adını bugünlere duyurmayı başarmıştır.

Ölüm

1966 yılında Walt’a akciğer kanseri teşhisi konuldu. 15 Aralık 1966 yılında 65 yaşında öldü. Walt yakıldı ve külleri Los Angeles’ın California’da bulunan mezarlığında toplandı. Ölümünün ardından kardeşi Roy, 1971’de Walt Disney World aadıyla açılan Florida tema parkını bitirme planını sürdürmüştür.

Kaynakça:
biography.com/people/walt-disney-9275533#disneyland
tr.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney

Yazar:Meltem yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku