Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kılcal Damar Tıkanıklığı Nedir ?

0 681

Kılcal Damar Tıkanıklığı Nedir ?Vücudun hemen hemen her yerinde yer alan,atardamarlar ve toplar damarlar arasında bir köprü bulunmaktadır. Bu köprüde,aşırı derecede ince damarlar bulunmaktadır. Ayrıca ince damarlar vücudun kan ve damar arasındaki görevini en iyi şekilde tamamlar.Vücuttaki bütün kan ve dokulara besin dağıtır,vücuda depolar.Gerekli oksijeni sağlar. Kılcal damar tıkanıklığı bu işlevsellik arasında meydana gelir.Bunun nedeni dokuların yeterli beslenememesinden kaynaklanmaktadır.Sadece kalp ve beyin gelişiminde bu tıkanıklıklar yer almaz. Vücudun geri kalan her kısmında kılcal damar tıkanıklığı,yani ince damar hastalığı seyreder.Bu tıkanıklıklar çok belirgin olduğundan gözle görülebilecek şekli alır. Ve rahatsızlık olgusu daha hızlı yayılmaya başlar. Hastalık sırasında gerçekleşen bu tıkanıklıklar ayrıca ciddi hastalıklara da davetiye çıkartır. Bu nedenle hiç ihmal edilmeden bir uzmanın görmesinde fayda vardır.

Kılcal Damar Tıkanıklığı Nedir ?Atardamarlar vücuda temiz kanı pompalar.Vücuda gerekli oksijeni ve besini sunar. Genelde kirli kan toplar damarlarda görülmektedir. Bu nedenle en çok damar tıkanıklığı kirli kanın oluşumuna zemin hazırlayan yerlerde ortaya çıkar.İnce damarlar temiz kanı ve besinleri yeterli alamayınca bir takım tıkanıklıklar seyreder. Derken kılcal damarlar bu olumsuzluğu daha fazla taşıyamaz hale gelir,nefes alamamaya başlar. Oksijenin azlığı,temiz kanın az geçmesi damarlarda tıkanıklığı ortaya çıkartarak hastalığın şiddetlenmesine neden olur. Damarlar koyu mavi rengine döner ve belirginlik apaçık ortada olur. Besinlerden alınan yağın birikimi de buna neden olur.Normal damar ve kan akımının yetersiz olduğu durumlarda görülür.Damar duvarında kolesterol birikimi son hızla artamaya devam eder.Kan akımı durduğu an kılcal damarlarda tıkanıklıkta artar. Bu nedenle ince damar hastalığı dediğimiz kılcal damar tıkanıklığı,bu sebeplerden ötürü nüksetmeye devam eder. Tedavisi zamanında yapılmadığında ciddi tehlikelere yol açar.

Kılcal Damar Tıkanıklığı Nedir ?Kendini çabuk gösteren bu rahatsızlık,zamanla damarlarda sertleşmelere ve kireçlenmelere yol açar. Yürümede zorluklar meydana gelir. Kas zayıflığı ve eklem ağrıları hızlanmaya başlar. Gün içinde ortaya çıkan aşırı halsizlikler ve yorgunluklar kişiyi hayatından bezdirmeye yeter.Aşırı strese bağlı durumlarda kılcal damar tıkanıklığı ile beraber ortaya çıkan şiddetli kaşıntılar,gül hastalığı ve egzamalar deri üzerinde çoğalır. Kan temizlenmediği sürece bu alerjiler şiddetle artmaya başlar.Beyin ve boyun bölgesinde de kılcal damarlar bulunmaktadır. Özellikle o bölgelerde tıkanıklık söz konusu ise,felç riski artar. Beyin kanaması meydana gelebilir. Bu durumda boyun ve beyinde karıncalanmalar ve uyuşmalar söz konusu ise hemen acil doktora başvurmanız gerekir. Bu sizin için hayati risk içerebilir. Kanın daha hızlı temizlenmesi için,katı ve yağlı yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmanız gerekir. Özellikle şekerli çay azaltılmalıdır. Kızartma türlerinden uzak durulmalıdır. Su alımı yeterli alınmalı ve günlük sporlar sağlıklı kan dolaşımı için sağlanmalıdır. Bunlara dikkat edebilir,tedavinizi ilaç yöntemi ile sağlayabilirsiniz. Bunun için hekimin size yazdığı ilaçları düzenli kullanmanız gerekir. Rastgele ilaç kullanmak ,çeşitli kalıcı hastalıklara yol açar.Peki damar tıkanıklığın çeşitli belirtileri nelerdir ? İsterseniz bir de sizlere bunlardan söz edelim.

Kılcal Damar Tıkanıklığı Nedir ?Damar Tıkanıklığı Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar? Çeşitli Belirtileri Nelerdir ?

Damar tıkanıklığı esnasında ilk belirti vücudun çeşitli bölgelerinde morarmalar ve kızarıklıklar meydana gelir. Gül hastalığı aniden ortaya çıkar. Kaşıntılar vücudun her yerine nükseder. Kızarıklıklar çoğaldıkça kaşıntılarda da çoğalmalar başlar. Yürürken diz kısımlarında tutulmalar meydana gelir. Eğilmede ve kalkmada güçlükler meydana gelir.

Kılcal Damar Tıkanıklığı Nedir ? İştahsızlıklar başlar. Aşırı sinir oluşur. Kişi sağlıklı kan dolaşımını yeterli bir şekilde sağlamadığından yani yetersiz oksijeni vücuda depolamadığında sinirleri gerilir. Psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Kızgın,öfkeli,ve panik atak halleri olur.İdrarda iltihaplı akıntılar ortaya çıkar. Çeşitli baş ağrıları,mide bulantıları yoğunlaşır. Kalpte çarpıntılar oluşur. Kas ve eklemelerde ağrılar,şiddetlenir.Ayakta fazla duramamaya başlar ve ayağında ödem oluşur. Bu şişmeler yürümede sıkıntıları ortaya serer. Böyle belirtiler varsa kendinizi zorlamayınız. İlk tedavi rahat bir yere uzanıp ayağınıza ve diz bölgenize masaj yapıp kan dolaşımını hızlandırmak olsun.Daha sonra hastaneye giderek tedavi sürecini hızlandırarak bu hastalığın kötü bir hali almasına engel olunuz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku